Bu haber kez okundu.

“UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ.Yaşar Hacısalihoğlu ile Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Ersan Bocutoğlu’nun  15 Temmuz üzerine konuşma yaptığı panelin moderatörlüğünü KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz gerçekleştirdi.  15 Temmuz Darbe Girişiminin Türk Tarihinin en önemli evrelerinden biri olduğunu ifade eden Vali Yücel Yavuz “Geçmişimizin farkında olan bir milletiz. 15 Temmuz’da milletimizin  gösterdiği dirayet ve feraset dünya tarihine altın harflerle yazılmış bir demokrasi destanıdır. Bunun farkında olmak ve bunu sonsuza kadar yaşatmak zorundayız. Unutmadık, Unutmuyoruz, Unutmayacağız. Bu duygu ve düşünceyle tüm şehitlerimizi rahmetle anmak istiyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum” dedi. 

“Ülkemiz yeni bir döneme girdi”

Vali Yavuz açıklamasında ülkenin artık yeni bir döneme girdiği ifade ederek; “ Sayın Cumhurbaşkanımızın bir tespiti var. 15 Temmuz bir kalkışmaydı hain bir darbe girişimiydi. Ama aynı zamanda bakarsanız Allah’ında bir lütfüydü. Çünkü üstümüze sinmiş, kangren haline gelmiş bir yapılanmanın deşifre olmasına vesile oldu. 20 gelişmiş ülkeden birisi olarak ülkemiz dünyada 17. Büyük gücüz. 10 büyük ekonomiden biri olma yolunda büyük hedefler koyan Türkiye’nin belki de özgüveninin artmasına neden oldu. Yeni yönetim ve Cumhurbaşkanlığı Yönetim Modeliyle Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu görev teslim alma töreni ve yemin töreninden sonra artık ülkemiz yeni bir döneme giriş yaptı. Terörle mücadele ve hain darbe girişimiyle mücadele ediyoruz. Ama ekonomik,sosyal ve kültürel gelişmeyi kendimize artık ders olarak aldık. 80 milyon nüfusuyla mazlum milletlerin başvurduğu bir millet olarak kendimize güveniyoruz.15 Temmuz 2016 tarihini unutmamalıyız. Geçmişimizden ders alıp bugünü yaşayıp geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. Karadeniz Teknik Üniversitemize ve hocalarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Değer veriyoruz”

Panelin moderatörlüğünü yapan KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk milletinin bu toprakları vatan edinebilmek için bin yılı aşkın süredir mücadele ettiğini söyledi. Bu topraklar için büyük bedeller ödendiğini vurgulayan Öksüz, "Bunun sonuncusu 15 Temmuz 2016 gecesi ortaya çıktı. Hattı ve sathı mücadeleler verilmiştir, verilmektedir. Bu vatanının bütün kaleleri ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Bu kahramanlığı hatırlamak için bilgilendirme ve şuurlandırma faaliyetlerine değer veriyoruz." diye konuştu. 

“Bu aynı zaman da Çanakkale bilincidir”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İ.Yaşar Hacısalihoğlu 15 Temmuz panelindeki konuşmasında: “Asla unutturmayacağız asla 15 Temmuz bilincinden sapmayacağız, bu aynı zamanda Çanakkale bilincidir ve istiklal bilincidir” diye konuştu. Hacısalihoğlu bilinçli bir şekilde, tercihli bir şekilde bilerek, isteyerek 15 Temmuz gerçeğini bilincini şuurunu köreltmeye, soğutmaya, karartmaya bir sis perdesi örerek masraflı bir şekilde gerçeğin önüne bir takım algılar yerleştirmeye çalıştılar” ifadelerini kullandı. 

“Eskisi gibi değil”

Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu paneldeki konuşmasında şunları söyledi: 

“Birinci bilmemiz gereken nokta Türklerin en önemli hasmı Anglosakson dünyasıdır. Anglosakson dünyası kimdir İngiltere, Amerika, kanada, Avustralya ve İsrail’dir. Bu topluluk dünyayı ikiye böldü. Bir tarafı Sovyet bloğu bir tarafı da hür dünya bloğu dur. Türkiye 1952 yılında NATO’ya dâhil edildi. Sovyetler Birliğini dünya üzerinde yayılmasını engellemektir NATO’nun hedefi. NATO’nun bir temel hedefi de Türkiye’yi Rus tarafının etkisi altında bırakmamak” dedi.  Bocutoğlu: “Türkiye eski Türkiye değil istediğin zaman ona müdahale edemiyorsun Türkiye ye cebeden düşman gibi yaklaşarak onu kontrol altına almak mümkün değil” diye konuştu. 
Sonay ÇALUK/Taşkın ZENGİN

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.