Türk Ocağının konuşmacısı KTÜ’den emekli ve halen Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’Çin’in dünya üzerindeki ağırlığına değindiği konuşmasında kalabalık bir dinleyiciye hitap etti. Türk dünyası fikri üzerine ağırlıklı konuşma yapan Prof.Dr. Ersan Bocutoğlu’Çin’in bir kuşak bir yol projesi ve Türk dünyası hakkında konuşma yapacağım. Bir kuşak bir yol projesi Çin’in dünyaya açılımında izleyeceği iki yol iki güzergâhprojesidir. Dünyada teknoloji üreten ülkeler merkezdeki ülkelerdir.

>
BunlarAmerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Yeni Zelenda ve İsrail’dir. Bunlar merkezde duracak hammadde üreten kenar ülkeler bunlara hammadde sağlayacak. Yaniişin hamallığını kenar ülkeler yapacak. Osmanlı Devletide 1918 yılına kadar merkezdeki ülkelerden biriydi.1,5 milyarı aşan nüfusuyla Çin’de merkeze yaklaşan ülkelerdendir. Türkiye’de merkeze doğru yürüyor. Merkezdeki ülkeler pis işleri ağır işleri, çevre kirliliği yapacak işleri kendileri yapmaz kenardaki ülkelere yaptırırlar. Komünist rejimle ayrı bir sistem yaşayan Çin 1970-80 yıllarında dışa açılmayı planladı. Bir kuşak bir yol projesi bu planın aşamasıdır. Birisi karadan Avrupa’ya ulaşmak diğeri denizden dünyaya ulaşmak. KarayoluKuşaktır, yol denizyoldur.70 li yıllarda Çin’de işçilik çok ucuz. Yabancı sermayeye hayır demediler. Yabancı sermaye burada ucuz işçilikle iş yaptırdı. Çin sermayeyi kabul ederkenteknolojilerini de kopyaladı. Kendileri yapmaya başladı. Orada işçi hakkı sendika sosyal hak denen bir şey yok. Yemek yatak bedava ve yalnızca çalışmak olduğu için maliyetler ucuza geliyor.

Doğu Karadeniz’de Demiryolu şart

Doğu Karadeniz Bölgesinde Demiryolu olmaması önemli eksikliktir. Demiryolu Karadeniz’den devam ederek Türk Cumhuriyetlerine ve Çine ulaşacak önemli bir projedir ve yapılması lazımdır ’dedi.

Doğu Türkistan’da Türklere yapılan zulüm var. Namaz kılanlar kontrol ediliyor evlerde kameralar konulmuş. Ben bir kez gittim, bana namaz kılıyor musunuz diye sordular. Bu zulme karşı olarak protestolar etmeliyiz. Birde öbür taraf var ki, devlet olarak Çin ile ticari ilişkilerimiz var. Birçok noktada bağlantımız olduğu için devlet olarak ses çıkaramıyoruz ’dedi.

 Türk Ocağı konferans salonundaki konferansı sonrasında Prof.Dr. Ersan Bocutoğlu’naTürk Ocağı Rize Şubesi Başkanı Turan Aslan Mercan tarafından çeşitli hediyeler verildi. Sohbeti dinlemeye yoğun bir katılımın olması dikkat çekti.
 
İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.