Mustafa Önsel, Türk Ordusu’na yirmi yedi yıl hizmet etmiş, Özel Yetkili Mahkemece “Balyoz” kumpasından tutuklanmış, on sekiz yıl ceza almıştı. Şimdi konuşanlar, “FETÖCÜLERİN AÇTIĞI” davalara o zamanlar yalancı şahitlerle, “Osman Bey” gibi katil ve ırz düşmanlarıyla SAVCILIK yapıyorlardı. “1300 günden fazla cezaevinde kalan”, çakı gibi Kurmay Albay Mustafa Önsel, “Beşiktaş’ta Sırtlan Pususu, Silivri’de Firavun Töreni, Casusluk Kumpası, Ağacın Kurdu / Fetullah’ın Askerleri ve AşilinTopuğu / FETÖ’nün O Gecesi” adlı kitaplara imza attı. Alıntı yapacağım son kitabı “Bir Köy, Dört Adam, Altı Buçuk Darbe” dir:
 
“1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda durum neydi?” “Nüfusu on üç milyondu.” “On bir milyonu köylerde yaşamaktaydı.” “Nüfusun 3 milyonu trahoma, 2 milyonu sıtma, bir milyon da frengi hastasıdır.(…) Bit bile ciddi bir problem sahası oluşturmaktadır o yıllarda.” “Beş bin köyde sığır vebası vardır.”
 
“Memlekette sadece 337 doktor, 60 eczacı bulunmaktadır. Eczacıların sadece 8’i Türk’tür. Diş hekimi ise hiç yoktur. O işi çoğu yerde berberler halletmektedir.” / Hemşire sayısı bir elin parmakları kadardır(ilk kez Balkan Savaşında gönüllü Türk kadınları Hilal-i Ahmer’le hemşire oldu.) Sağlık memuru sayısı 434 ile sınırlıdır. Ülkede sadece 136 ebe bulunmaktadır.”
 
“Tarım tamamen iptidai şartlarda yapılmakta olup ülkede bir tane dahi traktör (yoktur.)” / Tarım ülkesi addedilse de ekmeklik un bile dışarıdan alınmaktadır.”
 
“Savaş sırasında yanmış, yıkılmış bina sayısı 118 bin 408’dir. Düşman tarafından tamamen yakılan köy sayısı 830’dur. (…) tuğla, kiremit bile dışardan alınmakta, o(nlar) bile üretilememektedir.”
 
“Motor, makine yok denecek düzeydedir. Telefon da aynı şekilde.” / “Bütün sanayi ürünlerinde dışa bağımlılık söz konusudur.” / “Limanlar, madenler, demiryollarının tamamı yabancılara aittir.”/ “Dört mevsim kullanılabilir karayolları hemen hemen yok gibidir.” “Zaten otomobil de çok azdır: Sadece 1400.”
 
“Osmanlı’dan Cumhuriyet’e sadece dört fabrika kalmıştır: Hereke İpek, Feshane Yün, Bakırköy Bez, Beykoz Deri. “ / “Elektrik sadece İstanbul ve İzmir’in bazı semtlerinde bulunmaktadır.”
 
“Tiyatro, müzik, resim, heykel yok hükmündedir. / Spor var mı derseniz o da hemen hemen yoktur.” “Ya kadın? O da yok gibidir, var olan sadece adıdır… Kadın hakları diye bir şey söz konusu değildir.” (…) “Kadına biçilen rol, sadece ev işleri, bir de çocuk yapma…”
 
“Yeri gelmişken bir gerçeğin ifadesi olarak belirtelim ki Abdühamid’in 16, Abdülmecid’in 22 eşi olmuştur. Vahdettin’in ise altı karısı bulunmaktadır. 18 yaşındaki altıncı karısını aldığı sıralarda, 18 yaşındaki Mehmetçiklerin şehit düştüğü Sakarya Savaşı devam etmektedir.”
 
“…zaman birimi (de) ortak değildir: Kimi güneş batarken gurubi saati, kimi güneşin tamamen battığı ezani saati esas almaktadır. Kimi alaturka saati kullanarak güneşin battığı anı, kimi zevali saati kabul ederek güneş tepedeyken ki halini 12.00 olarak kabul etmektedir. / Kimi hicri, kimi rumi takvimi kullanmaktadır. Kiminin şubatı, kiminin aralığına denk gelmektedir.”
 
“…o zamanlar dirhem, okka, çeki vardır. / Uzunluk ölçülerinde de durum aynıdır. … onlar da arşın, kulaç, fersah olarak adlandırılmakta olup uluslararası ölçülere uymamaktadır.”
 
“Okuma yazma oranı kadınlarda sadece %04’tür, erkeklerde %7 kadardır. Yani toplama vurduğunuzda okuma yazma bilenlerin oranı sadece %3,5 civarındadır.(…) okuryazar kadınların tamamına yakını gayri Müslimlerdir.”
 
“Cumhuriyet öncesi ülkede, 4894 ilkokul, 72 ortaokul, 23 lise, bir üniversite bulunmaktadır.”
 
(Harf devrimiyle “bir gecede 20 milyon insanın-nüfus 13 milyon-okuryazarlığı elinden alındı” diyenlere ithaf olunur.) Beynine, yüreğine, kalemine sağlık Mustafa.
 
Barış ve esenlik dileklerimle, sevgiyle kalın…
 
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.