KİŞİLER DEĞİL İLKELER ÖN PLANDADIR
Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü, kuruluşunun 25. yılında bölgede yaptığı faaliyetlerle göz dolduruyor.
 
Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü başkanı Zeynep BAYOĞLU, TEDAK Patika Dergisi'nin 3.sayısının tanıtımı, kuruluşunun 25.yılıkutlamaları kapsamında bölgede yapılan ve yapılacak olan faaliyetlerle ilgili olarak gazetemizin sorularını yanıtladı.
 
Kulübün kuruluşundan söz eder misiniz?
 
TEDAK, 1993 yılında Trabzon’da kurulan ilk dağcılık kulübüdür. Kurulduğu günden beri etkinliklerini aralıksız olarak sürdürmektedir. Ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenleyerek insanların, yaşadıkları doğayı, tarihi değerleri, kültürleri tanımalarına, korumalarına vesile oluyor ve bölgemizin tanıtımınaönemli katkılar sağlıyoruz. 2005 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne TEDAK ismini tescil ettirerek kurumsallaşma sürecinde önemli bir adım atılmış oldu.
 
Kulübünüzün amacı, hedefi ve ilkeleri konusunda okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?
 
Kulübümüz kurulduğu günden bu yana; doğaya saygılı doğada olmaktan keyif alan, yeni yerler keşfetmeyi amaç edinen, tarihi ve kültürel değerli önemseyen, koruyup kollamayı ilke edinen, sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı hedefleyen, paylaşmayı, dayanışmayı, öğrenmeyi seven, çevre bilinci gelişmiş, evrensel değerlere sahip, insanların ilgi odağı olmuş ve olmaya da devam edecektir.
 
Bu ilkeler etrafında düzenlendiği faaliyetler de bölgenin tanıtımına önemli katkılar sunmuştur. Kulübümüzün faaliyetleri gönüllülük dayanışma ve paylaşma esasına dayalı olup ticari kaygı taşımaz. Ortak paydası sevgi saygı ve paylaşım olan kişilerin oluşturduğu bir topluluk olup hiçbir siyasi görüşün, etnik ve inanç yapısının öne çıkmasına bu amaçlar propaganda yapılmasına, paylaşımında bulunulmasına izin verilmez.
 
Kulübün bölge tanıtımına nasıl bir katkısı vardır?
 
Kulübümüz, Trabzon ve çevresinin tanıtımına katkıda bulunarak bölge turizminin gelişmesinde önemli katkılar sunmaktadır. Doğa sporlarını sevdirilerek üyelerin ve bölge insanlarının bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı yaşamasına katkıda bulunmaktadır. Doğa ile bütünleşen insanlar doğaya karşı daha duyarlı olurlar. Bu anlamda da doğanın korunmasına katkı sağlamaktadır.
 
Faaliyetlerinizden söz edebilir misiniz?
 
Derneğimiz gönüllülük esasına dayalı olarak, ticari kaygı gütmeden, bölgemizde doğa sporlarının gelişmesi için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Günübirlik doğa yürüyüşleri, kamplı etkinlikler,  fotoğraf gösterileri ve sergileri, tenis kursları, kayak etkinlikleri,  yurt içi ve yurt dışı kültür etkinlikleri, doğa sporları ve ilkyardım bilgilerine dair çeşitli kurslar düzenlemektedir. Aynı amacı taşıyan derneklerle iş birliği yaparak düzenlenen ortak faaliyetlerde de bulunmaktadır.
 
TEDAK, aynı zamanda bir ihtisas kulübüdür ve sporcu yetiştirmek asli görevleri arasındadır. Tenis, dağcılık, kayak spor tırmanışı ve diğer doğa sporların yapılmasında ve yaygınlaşmasında sporcu hakem ve antrenör yetiştirmektedir. Faaliyetlerimiz 3 aylık programlar halinde, basılı olarak, sosyal medya, e-posta bilgilendirmesi ve www.tedak.org.tradresindenüye ve dostlarımıza duyurulmaktadır.
 
Üç aylık faaliyet programımızınilan edilip dağıtılmadan önce ilgili valiliklere, kaymakamlıklara ve ilçe jandarma komutanlıklarına gönderilmesine, yapacağımız faaliyetler hakkında ilgililerin bilgilendirilmesine ve prosedüre uyulmasına azami şekilde dikkat etmekteyiz.
 
Kulübünüze veya faaliyetlerinize kimler katılabilir?
 
Faaliyetlerimize mevsim koşullarına ve yapılacak doğa sporunun özelliklerine uygun kıyafet ve malzemesi olan,bu sporları yapmaya engel sağlık sorunu olmayan herkes katılabilir.
 
TEDAK Patika dergisi hakkında neler söylemek istersiniz?
 
TEDAK Patika dergisinin, bölgemizinulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasına önemli katkısı olduğunu söyleyebilirim. İlk sayısını 2016 yılında yayınladık ve oldukça fazla ilgi gördü. Şimdilik yılda bir yayınlayabiliyoruz ve kısa bir süre önce üçüncü sayısı okuyucu ile buluştu. Dergi sitemizde e-dergi olarak da yayınlanmakta ve geniş kitlelere ulaşmaktadır. Dergimizde; gerçekleştirdiğimiz faaliyetler, bölgemizin yetiştirdiği önemli kişilerle yapılan röportajlar, çevre bilinci, kültürel ve doğal değerlerimiz gibi konularda yazılar yayınlanmaktadır. TEDAK Patika 3’ün ana sponsorluğunu yapan Trabzon Büyükşehir Belediyesine, Başkan Sayın Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun şahsında sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Son yıllarda spor ve kaya tırmanışı Trabzon’da ilgi görüyor. Bununla ilgili faaliyetileriniz var mı?
 
31 Mart- 1 Nisan tarihleri arasında Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Rize’de gerçekleştirilen spor tırmanış Minikler-Küçükler Lider Yarışmasına A minik, B kategorilerinde 8-15 yaş arasında 11 sporcumuzla katıldık. Türkiye genelinde yapılan yarışmada ilimizi temsil etmenin haklı gururunu yaşadık. Bu arada TEDAK adına 11 sporcumuzun yarışmaya katılabilmeleri için tüm malzemelerini sağlayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir’e teşekkürlerimi iletiyorum.
 
25. kuruluş yılı kutlamalarına yönelik hedefleriniz nelerdir?
 
25. kuruluş yıl dönümünde ilimizin doğal ve kültürel kaynak değerlerini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmayı hedef olarak belirledik.Bu doğrultuda,Düzköy ilçesinde yer alan ve uluslararası başarıları bulunan ünlü dağcı Tunç Fındık’ın “Şahinkaya sadece Türkiye’de değil dünyada sıra dışı tırmanış bölgesi olabilecek bir yerdir” dediği kayalıklarda uluslararası bir tırmanış şenliği yapmayı planladık.
 
Şahinkaya’da 2003 yılında ülkemizin kaya tırmanışında önde gelen isimlerinden Öztürk Kayıkçı kendi imkânlarıyla 7 boltlu rota açmıştır. Bu tarihten sonra Şahinkaya çeşitli grup ve kişiler tarafından tırmanış amaçlı kullanılsa da mevcut rotaların yetersiz olması nedeniyle ulusal ve uluslararası düzeyde hak ettiği ilgiyi görmemiştir.
 
Bu kapsamda; 09-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Trabzon Düzköy Şahinkaya’da Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından görevlendirilen ve aralarında dünyadaki zorlu zirvelere tırmanışları ile tanınan Milli Dağcı Tunç Fındık’ında bulunduğu uzman bir kadroyla TEDAK’ın 25. yıl etkinlikleri kapsamında ve ana sponsorluğunda13 yeni boltlu rota açılmış,Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından akredite edilerek tescillenmiştir.
 
UIAA Derecelerine göre rotalar VI. İle VIII. dereceler arasında oluşturulmuştur.26 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 26-30 Ağustos tarihleri arasında, 12 kişilik uzman bir ekip tarafından boltlu rota sayısı 25’e tamamlanacaktır. Ardından 31 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında TEDAK Uluslararası Şahinkaya kaya tırmanış şenliği yapılması planlanmaktadır. Planladığımız şenlik Trabzon’daki ilgili kurum ve kuruluşların katkı vermesiyle çok daha geniş bir katılımla gerçekleştirilebilecektir.
 
Rotalar tamamlandığında ilçeye ya da bölgeye ne gibi katkısı olacaktır?
 
Şahinkaya’nın ulusal ve uluslararası düzeyde tanınabilir olması için mevcut rotaların çeşitlendirilmesiyle, binlerce tırmanışçı burayı ziyaret edecek bu da ilimiz ve bölgemiz açısından oldukça önemli olacaktır.
 
Ali Osman YÜRÜK
 
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.