Bu haber kez okundu.

TÜRKİYE’DE MUHAFAKZAKARLIK
Akademisyen yazar Mustafa Topuz Trabzon’da doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Trabzon’da yaptı. Lisans eğitimini Uludağ üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek Lisansını ise Türkiye ve Ortadoğu amme idaresinde yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu yönetimi  bilimi dalında başladığı doktora eğitimine Aksaray Ünivresitesinde devam etmekte. Halen Aksaray Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler fakültesi siyaset  bilimi ve kamu yönetimi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Neden iki isim?

Türk siyasal yaşamında bir dönüm noktası olarak kabul edilen 1980 sonrası dönemde tek başına iktidar olabilmiş iki siyasal parti ve iki lider: Anavatan Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi; Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan. İktidar dönemlerinde, benzer ekonomik uygulamalarının yanında, her iki liderin de muhafazakâr olarak nitelendirildikleri bilinmektedir. Kitabın ana konusunu, her iki liderin muhafazakârlık anlayışları oluşturmaktadır. Muhafazakâr ideolojinin temel kavram ve yaklaşımları ölçü alınarak her iki liderin muhafazakârlıkları ortaya konulmaya çalışılmış; aralarındaki benzerlik ve farklılıkların tespiti amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak, Türk muhafazakârlığının Tek Parti döneminden başlayarak her iki liderin iktidar dönemlerini içine alan geniş bir zaman aralığındaki evriminin incelenmesini de gerekli kılmıştır. Bu gereklilik, kabul edilmelidir ki, siyasal/ideolojik muhafazakârlığın, ortaya çıkmış olduğu Batı’daki evrimini de incelenmesi sonucunu da doğurmuştur.

Muhafazakarlık nedir?

Bir ideoloji olarak muhafazakârlığın Fransız Devrimi’ne karşıtlıktan doğduğu kabul edilmektedir. Bu anlamıyla muhafazakârlık, yeni bir düzene karşılık gelen kapitalizme/modernizme karşı eski/feodal düzenin savunuculuğunu üstlenen bir ideolojidir. 

Muhafazakâr ideolojinin, genel kabul gören temel kavram ve yaklaşımlarının yanı sıra, ait olduğu ülkenin sosyal, siyasal, ekonomik ve tarihsel özellikleri doğrultusunda kendiliğinden bir biçimlenmesi de söz konusu olabilmektedir.
Cumhuriyetin başlangıcından 1980 yılına kadarki süreçte Tük muhafazakârlığında bu kendiliğinden/özgün biçimlenmenin varlığından söz edilebilir. Ancak, Yeni-Sağ düşüncenin tüm dünyada hâkim anlayış olarak kabul gördüğü 1980 sonrası dönemde Türk Muhafazakârlığında bir “özgünlük”ten söz etmek çok mümkün görünmemektedir.

Bu bağlamda Türk siyasal yaşamında bir dönüm noktası olarak kabul edilen 1980 sonrası dönemde tek başına iktidar olabilmiş iki siyasal parti ve iki lider: Anavatan Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi; Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan. Sıklıkla aynı kulvarda değerlendirilmelerine karşın, her iki liderin muhafazakârlık yaklaşımlarının, özgünlük bağlamında, belli noktalarda farklılıklar gösterebilmektedir. 
 
 
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
türkiye muhafakzakarlık
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner133

banner132