Sevgili okurlar, geçen hafta başı Trabzon’da yeni hizmete açılan Kuzey Göz Hastalıkları Merkezi’ni gezdim ve inceledim. Trabzon’a önemli bir kazanım olarak gördüğüm için sizlere yakından tanıtmanın doğru olacağını zannediyorum. İstanbul’da bizzat konunun içinde olduğum yani İstanbul Göz Hastanesi’nde çalıştığım içinde daha objektif analiz yapma şansına sahip bir hekim olarak sizlere aktaracağım.

Öncelikle Trabzon’da Göz Hastalıkları konusunda bir boşluk olduğu yıllardan beridir söylenir ve bilinir. Hatta yaklaşık 8-10 yıl önce Avrupa Göz Hastaneleri gurubu bir hamle yapmış ve Yıldızlı bölgesinde bir bina kiralamıştı. Ancak bu işin kolay bir iş olmadığı zaman içinde görülünce atıl kalmış ve kapanmıştı. Ülkemizin göz konusunda önemli kuruluşlarının başında gelen Dünya Göz Gurubu ise sahibi Çaykara’lı hemşerimiz Eray Kapıcıoğlu olmasına rağmen Trabzon’a böyle bir yatırımı göze alamamıştı. Göz Hastalıkları farklı bir konudur, genel amaçlı hastanelerde yapılır ancak çok detaylı yapılması mümkün değildir. Ancak çok sayıda cihazın ve göz hekiminin bir arada bulunabileceği bir Göz Hastanesi ile mümkün olabilir. İleri derecede tetkik gerektiren, bu tetkikler için de cihaz gerektiren ve ömürleri çok uzun olmayan bu cihazların maliyetlerini düşündüğünüzde işlerin kolay olmadığı anlaşılır. İşte kolay olmayan böyle bir işin altına Trabzon’un öz çocuklarıolan hekimler ellerini değil gövdelerini sokmuşlardır. Kimdir bu hekimler? Yine yıllardır bir arada çalışan, birbirlerini iyi tanıyan, birbirlerini tamamlayan başlarında Dr.CAN KAYA olan, Dr.MİRAÇ ALİ YAVRUOĞLU, Dr.KADİR DURMUŞ, Dr.ENGİN SÖZEN ve Dr.ÖZLEM AKÇAY bir araya gelip yanlarına Anestezi Uzmanı Dr.DİLEKKUTANİS’i alarak Göz Merkezini açmışlardır.

Sevgili okurlar, merkezi gezdim ve çok beğendim. Bir Göz Merkezi için gerekli ekipman ve cihazları inceledim. Tetkik amaçlı olarak Sweptsource OCT, kornealtopografi, speküler mikroskop, görme alanı, A-B modUSG, biyometrik ultrasonografi, fundusfloeresceinanjiografi, OCT anjio, pakimetri, pascaltonometre, el otorefi (çocuklar için) tetkik amaçlı olarak bulunmaktadır.Tedavi amaçlı cihazlar ise ; Eşik altı Argon lazer, vitreolizisli YAG lazer, selektif lazer trabeküloplasti cihazı, Excimer Lazer cihazı bulunmaktadır. Ameliyathane katında ise Oertli OS4 Fako-Vitrektomi cihazı, M844 Leica ameliyat mikroskobu ve genel anestezi verilebilmesi için gerekli anestezi cihazı olan iki tane tam donanımlı ameliyathane mevcuttur. Hasta yatak odaları oldukça geniş ve rahat, poliklinik katları ve odaları aynı şekilde geniş ve rahat, tetkik odaları ferah. Kuzey Göz Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Can Kaya’dan aldığım bilgilere göre uyguladıkları fiyat politikasının halkımızın ekonomik gücüyle orantılı olduğunu gördüm. SGK ve Emekli Sandığı anlaşmaları varmış.

Sevgili okurlar, böyle bir dal hastanesinin kuruluş zorluklarını bilen biri olarak, ülkemizin ekonomik zorlukları içerisinde böyle bir riskin içine atılarak bölge halkına göz hastalıkları konusunda hizmet etme aşkında olan beş göz hekimi meslektaşıma hepimizin destek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü göz hastalıkları konusunda Trabzon ve çevresinin boşluğunu doldurmuşlardır. Belki de çareyi Trabzon dışında arayanlara Trabzon’da çözüm üreteceklerdir. Böylece Trabzon’un kaynağı yine Trabzon’da kalacaktır. Tüm bunları başaran, Trabzon’un kendi evlatları olan beş meslektaşımıza köstek olma yerine destek olmalıyız. Trabzon insanında olan kendi insanına kolay eleştiri getirme huyunun bu sefer olmamasını diliyorum. Yerel gazetelerde okuyorum, yok hasta gelmişte hiç doktor bulamamış, neden bir doktor acil hastalar için beklemiyormuş, hasta çok beklemiş v.s. gibi ipe sapa gelmez gerekçelerle böyle bir yatırımın karalanmasına müsaade etmemeliyiz. Her kurumda eksiklikler, yanlışlıklar olabilir. Hangi kurumumuz dört dörtlüktür? Lütfen kendi toprağımızın yetiştirdiği insanlarımıza, kurumlarımıza, uzmanlarımıza sahip çıkalım, onları destekleyelim, henüz açmadan solmalarına müsaade etmeyelim.

Başta Dr.Can Kaya olmak üzere Kuzey Göz Hastalıkları Merkezinin tüm çalışanlarına Doğu Karadeniz Bölgesi insanlarımıza verecekleri sağlık hizmetleri için başarılar diliyorum.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.