ORTAK AKLA İHTİYACI VAR
Son Divan Kurulu Başkan Adayı Şükrü Kuleyin TAKA Gazetesi’ne samimi açıklamalarda bulunarak önümüzdeki ay gerçekleşecek olan kongre sürecini değerlendirdi.

TAKA:Kongre kararı zamansız alındı. Öncelikli olarak tüzüğü değiştirip ardından sezonun bitimi beklenilerek alınmalıydı?
 
ŞÜKRÜ KULEYİN:Trabzonspor Abdulkadir’le Yusuf’la zaten büyük bir kulüp..Kucka’yla değil.. Bu gerçeği Trabzonspor’u yönetenlerin artık görmesi lazım.
 
TAKA:Kriz yönetiminden sonra başkanı Ay’dan mı getireceğiz. Başkanı şimdi bulacağız. Kriz yönetimi denilen ben borçları ödeyeyim sonra sen gel otur mu denilecek?
 
ŞÜKRÜ KULEYİN:Macera aramaya gerek yok. Burada bir takım kıstaslar getirilirse yeni gelen yönetimler de harcamalar yaparken daha dikkatli olmak durumunda kalırlar.
 
Geçtiğimiz ay Trabzonspor Divan Kurulu başkanlık seçiminde aday olarak yarışa giren iş adamı Şükrü Kuleyin ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Kongre sürecinden, satır aralarında öze dönüşe, kısa zaman göreve gelecek başkanın süreci nasıl uzatabileceğine, başkan adayı çıkmaması halinde Muharrem Usta hakkında sorulara samimi bir şekilde cevap veren Kuleyin, “Öncelikli olarak Trabzonspor’un değerlerle dinamikleri bir potada eritebilmesi gerekir. Onun için Trabzonspor’un bütün değerleri taşın altına elini koyması lazım. Çünkü sürekli değişen yönetimler, her gelen yönetimin ardından giderek küçülen bir Trabzonspor’a doğru hızla ilerliyor” diyerek uyarıda bulundu.


 
Saygılıyız Ama Zamansız
 
TAKA:Önümüzdeki ay yönetim kurulu kongre kararı aldı.. Bu süreç hakkında neler söylemek istersiniz?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Öncelikle alınan kararlara saygı duymak gerekiyor. Kararı alan kişilerin tasarrufudur. Alınan bu karara ilişkin olarak yorum yapmamız bizim tasarrufumuzda değildir. Ancak zamansız olduğunu ifade edebilirim. Özellikle de sezon bitiminde bu karar alınabilirdi. Ya da tüzük değiştikten sonra böyle bir karar alınabilirdi. Tabi bu bizim şahsi fikirlerimizdi. Arkadaşların fikirlerine saygı duymak gerekir.
 
Kaostan Birlikte Çıkabiliriz
 
TAKA:Trabzonspor bu süreçte nasıl bir yol haritası izlemelidir?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Trabzonspor bilhassa Trabzonspor kimliğine dönüş yolunda hareket etmesi lazım. Öncelikli olarak Trabzonspor’un değerlerle dinamikleri bir potada eritebilmesigerekir. Onun için Trabzonspor’un bütün değerleri taşın altına elini koyması lazım. Çünkü sürekli değişen yönetimler, her gelen yönetimin ardından giderek küçülen bir Trabzonspor’a doğru hızla ilerliyor. Onun için bir bütünlük sergilemesi gerekiyor. Evet, borç çok..Kabul, ama artık suçlama dönemi değil çözüm bulma dönemine girdik. Suçlamayla bir yere varamayacağımızı anlamamız lazım. Yoksa o kusurlu o olmasaydı ben bu kadar yapmazdım ya da ben devam etseydim bunlar olmazdı gibi cümleler artık literatürden kalkması gerekir. Bunu söylerken de elbette yeri ve zamanı geldiği zaman bu cümlelerin derinine inilebilir.. Ancak zaman, birlik olup kaostan çıkma zamanıdır.
 


Başarılı Adım Atarsa Devam Eder
 
TAKA:Yeni gelecek olarak yönetim sizce kısa sürede ne yapabilir?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Az önce de ifade ettiğim gibi kongre kararı zamansız alındı. Öncelikli olarak tüzüğü değiştirip ardından sezonun bitimi beklenilerek alınmalıydı. Şimdi önümüzde ifade edildiği gibi 7 aylık süreç var. Gelen yönetim başarılı olursa camia o kişinin arkasında durmasını bilir. Yeni gelen yönetim bu borcu aşağıya çekmeyi başarıp, takımı değil borcu küçültme noktasında başarılı adımlar attığı taktirde devam kararı alınacağından kuşkum yok.
 
Öze Dönüş Vurgusu
 
TAKA:“Trabzonspor’u değil borç küçültülmeli ” ifadesini kullandınız.. Bu cümlenizi biraz daha açabilir misiniz?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Trabzonspor Abdulkadir’le Yusuf’la zaten büyük bir kulüp..Kucka’yla değil..Bu gerçeği Trabzonspor’u yönetenlerin artık görmesi lazım. Bu noktada söylediğim cümleyi isim bazında değil anlam bakımında değerlendirilmesi gerekir.. Bunu anlamlandırabildiğimiz taktirde çözümü bulduk demektir.
 


Önemli Olan Birlik
 
TAKA:Başkanlık süreci içerisinde gündemde birçok isim geliyor. Diğer taraftan da konsorsiyum kurulmalı ifadeleri duyuyoruz. Sizce ne yapılmalı?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Burada bir maliyet var.. Bu konsorsiyumla nasıl olacak bilemiyorum ama mutlaka isimler var. Bugün ismi geçen arkadaşların çoğunun bu işin altından kalkacağına inanıyorum. Ama yeter ki yanında yer alalım..Buradaki önemli olan nokta bu. Kriz yönetiminden ziyade bir başkan adayının etrafında buluşalım ona göre hareket edelim.
 
Sonrasında Başkan Ay’dan Mı Gelecek
 
TAKA:Kriz yönetimi deniyor.. Sizce bu söz ne kadar doğru?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Kriz yönetiminden sonra başkanı Ay’dan mı getireceğiz. Başkanı şimdi bulacağız. Kriz yönetimi denilen ben borçları ödeyeyim sonra sen gel otur mu denilecek? Şimdiden başkan bularak onun etrafında kenetlenmemiz gerekir.. Trabzonspor’un bu noktada başka şansı yoktur.
 
Macera Arayanlara, Kimlik Arayanlara Gerek Yok
 
TAKA:Ya başkan adayı çıkmazsa?

ŞÜKRÜ KULEYİN:O zaman da Muharrem Usta’nın yanında duracağız. Sonuçta o da bizim başkanımız. Belki şuanda kırgındır, güçsüz kalmıştır onun için belki böyle bir karar almıştır. Hal böyle olunca da kendisi de değerlerle ve dinamiklerin harmanlandığı bir yönetim oluşturmalı. Trabzonspor kimliğiyle değil yürüyen değil, Trabzonspor’a daha da yararlı olacak olan kişiler görev almalıdır. Trabzonspor’la özdeşleşen kişiler olmalı.. Yoksa Hamdi, Mehmet gibi isim meselesi değildir. Camiayı tanıyan insan sayısı bu ülkede çok sayıda var. Halen daha Trabzonspor’a oluşturulacak yönetim ekibi dahi belli değilse bunu oturup düşünmemiz gerekir. Macera arayanlara, kimlik arayanlara gerek yok. Şuan bir öçırpıda yönetim kurulu sayayım herkes şaşırırı. Bu isimleri de Ankara’dan İstanbul’dan aramaya gerek yok, bu isimler Trabzon’da var.. Örneğin en son Divan Kurulu seçimlerinde nasıl değerli insanların bir araya geldiğini görmedik mi? Demek ki olabiliyormuş?
 
Malatya Maçındaki Tribünden Ders Almalıyız

TAKA:Divan Kurulu adaylığınız sürece “Trabzonspor’un anayasaya ihtiyacı vardır” ifadesini kullanmıştınız.. Özellikle de bu süreçte, bu cümlenin daha da anlam kazandığı görülüyor. Neler söylemek istersiniz?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Her önüne gelen Trabzonspor’da yönetici olmaması gerekir. Trabzonspor’un en büyük halletmesi gereken sorun budur. Trabzonspor’un tarihini, kimliğini, ruhunu bilmeyen hatta kaç defa şampiyon olduğunu bilmeyen adamın yöneticilik koltuğunda işim yok. Bugün Mehmet Ali Yılmaz’ın, Özkan Sümer’in, Faruk Özak’ın, Sadri Şener’in, İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, Nuri Albayrak’ın hatta ve hatta Muharrem Usta’nın yönetim kurulu listesinde kaç isim sayabiliriz. Kaç isim hafızlarda kaldı. Yöneticilik yapan gitti.. Her bir yönetimde 3-4 isim haricinde kimse iz bırakamadı.. Adam istifa etmiş maçlara gelmiyor.. İsim vermeme de gerek yok. Önceki günkü Malatya maçı kendini gösterdi.. Yönetimde akrabası olup deplasmanda deplasman gidip millete maça gelmiyor diye kızan yönetici akrabaları, ,istifanın ardından maça gelmiyor.. Böyle bir ortamda anayasaya ihtiyaç var mıdır yok mudur kamuoyuna bırakıyorum. “X Başkan görevdeyken maça gelmem” ya sen x başkan var diye maça gelmeyeceksin ki Trabzonspor için maça geleceksin.. İstanbul kulüpleri bu sorunu halletmiş. En fazla eleştiri alan Fenerbahçe Kulüp Başkanı.. Ama tribünlerinde satılan localara bakarsak her şeyi görürüz. Galatasaray başkanı değişti kimsenin ruhu duymadı yine 40 bin kişiye oynuyor. Biz ne yapıyoruz.. Malatya maçındaki tribün ortada.. O tribünden ders çıkarmamız lazım.
 


Herkesin Ayağına Gitmen Gerekiyor
 
TAKA:Divan Kurulu’ndan devam etmek gerekirse “başkanlar zirvesi” en büyük hedeflerinizden bir tanesiydi. Şuan ki Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen’de bunu kısmen yapmaya çalışıyor. Bunu nasıl yapmayı planlıyordunuz?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Daha önceden de başkan adaylarını bir masa etrafına toplamayı başarabildim. Bu yaparken öncelikle herkesin ayağına gitmen gerekiyor. Çünkü başarılı olsun ya da olmasın o isimler Trabzonspor’un değerleridir.. Bunu söylerken de Ali Sürmen’in aleyhinde bir ifade olarak algılanmasın. Her yiğidin bir yoğurt yeme şekli vardır. Benim yönetimim farklıydı.. Ali Sürmen’in da daha önceden de böyle ifade kullandığını ve bunun için şuan mücadele ettiğini biliyorum. Onun da başarılı olmasını çok isterim.
 
TAKA:Şike sürecini en iyi takip edenlerden bir kişi de sizsiniz.. Nerede hata yaptık?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Süreci iyi götüremedik.
 
Trabzonspor battı mı? Battıysa umut var mı?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Şuan ki tabloya göre battı gibi görülebilir. Ancak umut her zaman var.. Bu işi aklı başındaki herkes çözer.. Keza çözecektir..
 
Tüzük Vurgusu
 
TAKA:Divan Kurulu Başkanlık adaylığınız sürece tüzük çalışmalarında Ali Sürmen ile beraber neredeyse ortak ifadeler kullanıldı.. Bilhassa tüzüğe “beklentinin üzerinde miktar harcayan başkanlara taahhüt getirilmeli” ibaresi vardı.. Hem tüzük çalışması, özellikle de bu maddenin tekrardan gündeme gelmesi hatta tüzük çalışmalarına hız verilmesi gereken bir zaman diliminde değil miyiz?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Kesinlikle tam zamanı.. Ali Bey’de bu konuda haklı.. Zaten kongreden önce tüzüğü değiştirip yeni gelen yönetimin önünü açmak gerekir.. Bunu yaparken de yeni gelecek olan yönetime de bir takım kıstaslar koymak gerekiyor. Bir takım sınırlamalar koymak normaldir. Bunlar tedbir amaçlıdır. Macera aramaya gerek yok. Burada bir takım kıstaslar getirilirse yeni gelen yönetimler de harcamalar yaparken daha dikkatli olmak durumunda kalırlar. Özellikle de bu konuda Divan Başkanı Ali Bey’le mutabıkız..
 
TAKA:Trabzonspor ile siyasetin ayrılıp ayrılmaması konusunda neler söylemek istersiniz?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Trabzonspor siyaset üstü bir olgudur.. Trabzonspor siyasetten faydalanmalıdır. Trabzonspor siyaseti kendi menfaatleri çerçevesinde kullanabilir bunda hiçbir sıkıntı olmaz.
 
TAKA:Trabzonspor siyasetten faydalanmayı becerebildi mi?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Pek tabi.. Faruk Özak zamanında başarabildi.. Özkan Sümer zamanında başarmadı mı? Mehmet Ali Yılmaz’ın döneminde başarmadı mı? Siyaset yine Trabzonspor’a yardımcı oldu. Her zaman olmuştur..
 
TAKA:Bu söz neden dillere pelesenk oldu?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Siyasete biat etmeyeceksin. Liyakatli bir adam gelirse her şey düzelir. Bir de şahsi düşüncem iktidarın yanındaki bir adama da gerek yok.. Az biraz da muhalif olmalı ki herhangi bir yanlışta frene basabilsin.
 
TAKA:Eklemek istediğiniz, kamuoyuna söylemek istediğiniz var mı?

ŞÜKRÜ KULEYİN:Özkan Abi’nin (Sümer) dediği gibi Trabzonspor kimsenin cebine sığmayacak kadar büyüktür. Trabzonspor bir kimliktir. Bu kimliği yaşatmak zorundayız. Siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakmamız lazım. Bir başkan etrafında toplanmamız lazım. Ali Bey’in toplantılarını faydalı görüyorum. İnşallah ilerleyen günlerde fazla zaman kaybetmeden bu toplantıları daha da genişletmesini ve ortak akılla camiayı yönlendirmesini bekliyorum.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cevdet 1 yıl önce

Bu yıl yaz dönemi transfer yapılamayacak zaten. Yaz döneminde alt yapıdan 2-3 futbolcu A takıma kazandırılmalı. Diğer yandan alt liglerden 4-5 futbolcu araştırılmalı ve izlenmeli. Yabancı hiç bir futbolcu 3-4 sene alınmamalı. Borçların kapatılması için iyi para verilecek 2-3 futbolcu satılmalı. Trabzonspor taraftarlarından da gerekirse bir hesap açılıp destek istenmeli. Bunun gibi bir dizi önleme ihtiyaç var.

banner133

banner132