Hekim gözüyle, Siyasal İktidarda ve İstanbul kadrosunda bir panik atak hali seziyorum. Tıp biliminde panik atak, bir an boyunca yaşanan korku nöbeti olarak tanımlanabilir. Buna, kişinin bedeninde bir anda hissettiği korku veren belirtiler diyebiliriz ki, bunlar nöbet gibi gelişir. Sosyal fobi durumunda kişi korktuğu bir durumla karşılaştığında, bunları yaşayabilir çünkü atak, heyecan durumunun abartılı halidir. Neden böyle bir teşhis koyduğuma gelince, verilen demeçler, somut sorulara verilemeyen cevaplar, ipe sapa gelmez suçlamalar, gerçek dışı söylemler, insanların yüzüne bakarak söylenen yalanlar v.s. Hepsi bir paniğin göstergesidir.

Ahmet Hakan,CNNTÜRK kanalında Binali Yıldırım’a soruyor seçimlerde ne oldu diye. Cevap “Çaldılar” oluyor. Kim çaldı, ne için çaldı, nasıl çaldı diye başka sorular soruyor Ahmet Hakan, cevap “Ben bilemem” oluyor. Kim bilecek Binali Bey, Siyasal İktidar bilemezse kim bilecek. YSK gerekçeli karar açıklamadı, hala mızrağa bir kılıf arıyor ve ilk kararına göre sandık başlarına devlet memuru olmayanların konulduğunu açıkladı. Yani “çaldılar” ile ilgili bir şey söylemiyor. Sayın Binali Yıldırım çaldılar derken sandık başlarında AKP’li sandık görevlisi ve AKP’li gözetmenler yok muydu, bu hırsızlığı görmediler mi?

Başka bir programda AKP yandaşı hukukçuya soruyorlar: “Nasıl oluyor da aynı zarfa atılan dört oyun sadece biri iptal edilebiliyor, neden hepsi iptal edilmiyor?”. Cevap ise hık-mık, cevap yok yahut ta ağızda gevelenen bazı kelimeler. Birçok programda izledim, açıklama getiremediler. Ve AKP’ne oy verenler dahil hiçbir seçmeni ikna edemiyorlar.

Şimdi de çıkmış AKP’li Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi AKP Gurup Başkanı Mehmet Tevfik Göksu saçma sapan laflar ediyor. Panik Atak hastalığı ona da bulaşmış herhalde. Şöyle diyor bir iftar yemeğinde; “Yunan medyasını takip ettiniz değil mi? İstanbul’u Yunan kazandı diyor. Bir dakika yahu, bu arkadaş (yani Ekrem İmamoğlu) nereli?” Dinleyenler hep birlikte Trabzonlu diyor. M.Tevfik Göksu devam ediyor; “Nasıl oldu Yunan medyası İstanbul’u Yunan kazandı dedi, bir ses çıkmadı, olay büyük kardeşim hesap büyük”.Şimdi bu söylemi bir analiz edelim; 1-Öncelikle ülkemizde Yunan medyasını takip edenlerin sayısı nedir? 2-Yunan medyası böyle bir başlık attı diye Ekrem İmamoğlu’nu ve tüm Trabzonluları Yunan yapmak veya o şekilde ima etmek neyin nesidir? 3-“Olay büyük kardeşim, hesap büyük” derken olayı ve hesabı biraz açar mısınız? Hangi olay ve hangi hesap? Cevap veren İBB Meclis üyesi Trabzonlu İbrahim ÖzkanTrabzonlular iki oyun bilir, bunlardan biri horondur diğeri ise Trabzonspor’dur” diyerek tepkisini göstermiştir. Tepkiler üzerine kendini savunmaya çalışan M.Tevfik Göksu; “Benim ağzımdan Trabzon’la ilgili hiçbir ifade çıkmamıştır. Benim konuşmamda Trabzonlu kardeşlerimi rencide edecek bir ifade yoktur” diyerek Trabzonluları aptal yerine koymuştur. Evet, kullandığı söylemde Trabzon kelimesi geçmemektedir ama ima ettiği şey çok açıktır ve insanlar da aptal değildir, ne dediğini hemen anlamışlardır. M.Tevfik Göksu, haddini aşarak kullandığı söylemden özür dilemesi gerekirken insanlarla alay edercesine savunma yapıyor. Bunlara benzer durumların teşhisimiz olan “Panik Atak” sendromunu güçlendiriyor düşüncesindeyiz. Bu sendrom, İstanbul’u kaybederek tüm ülkede Siyasal İktidarı kaybedeceklerini görmelerinden ileri geliyor.
Sevgili okurlar, durum böyle iken AKP Trabzon Milletvekillerinin de aynı sendrom içinde olduklarını gözlemliyoruz. Mesela gazetemiz Taka’nın haberine göre AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora şöyle diyor; “Başkanımızın açıklamalarını defalarca izledim. Kullandığı cümlelerde Trabzon’a hakaret içeren hiçbir ifadeye rastlamadım.” El insaf, avukat bir kişinin dava konusu olabilecek bir söylemi görmemezlikten gelip savunma olarak ta “….Türk katili Makarios’un rölyefine yer vermesine alkış tutanlar……” söylemine sığınmasını panik atak ile ilişkilendiriyorum. Makarios’un rölyefi konusuna zamanında gerekli cevabı zaten Ekrem İmamoğlu vermişti, şimdi yeniden gündeme getirilmesi paniklemiş ruh halinin göstergesidir.

Yine aynı şekilde AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta’nın konu hakkındaki yorumları var. Savunma olarak ta Kasım 2018 tarihlerinde CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün maksadını aşarak Trabzon hakkında akla ziyan açıklamalarda bulunmasını savunma olarak kullanıyor. CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün açıklamalarına, zamanında ben dahil birçok CHP’li sosyal medyadan eleştiri getirmiştik. Yanlış yapan hangi partiden olursa olsun eleştirilmesi gerektiği açıktır. Kendi partisinden yapılırsa eleştiri getirememek Trabzonluluğa sığmaz. “Trabzonlular üzerinden kimse siyaset yapmaya kalkmasın” diyerek bunu yapan Esenler Belediye Başkanı M.TevfikGöksu’yu eleştirememek Trabzonluluğa yakışmaz. Bu nedenle hem Salih Cora’yı hem de Muhammet Balta’yı kınıyorum.

İnsanlarımız artık yaşadıklarımızı daha iyi görmeye başlamıştır ve gereken tepkilerini sandıklarda vereceklerdir düşüncesindeyim.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.