Bu haber kez okundu.

DURMAK YOK
Öncelikle İnsan Vasfı
 
Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, ‘Engellilik insanın kendi isteği değildir. Onun içindir ki, insana saygı göstermek Allah’ın ona bahşettiği değerlere saygıdır ve inanç değerleriyle bütünleşmektir. Belirli haftalarda hatırladığımız veya bize hatırlatılan bu günleri kamuoyunun bilgisine sunmayı Sivil toplum duyarlılığıyla tarif etmek önemli olmaktadır. 3 Aralık’ da Engellilerin hatırlanması diğer bir ifadeyle bir yıllık geçmişin analizini yapmak olmaktadır. Bir yılın muhasebesini yapmamız engellilerin hayat şartlarının daha iyi olmasında katkıyı getirmektedir. Hayatın her alanında hayatını idame ettirebilmek için engellilerin önce insan olan vasfı önceliğidir. Herkesin hayatında engelli olabileceği de bilinmelidir.’ dedi.
 
Çalışmalarımız Artarak Devam Ediyor
 
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”  nedeni ile mesaj yayınladı. Ustaoğlu, “Engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kabul edilen 3 Aralık, engelli olarak tanımlanan bireylerimizin haklarına dikkat çekilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu vesileyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün ilimizdeki ve ülkemizdeki tüm engelli vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Sosyal hayatımızın ayrılmaz parçası olan engelli vatandaşlarımıza beceri kazandırılması, eğitim, istihdam, barınma ve rehabilitasyon sağlanması, ailelerinin desteklenmesi; engellilerin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması büyük önem taşımaktadır.
 
Bu bağlamda, ilimiz genelinde bulunan engellilerimize evde bakım hizmetleri verilmekte, çok sayıda engellimizin de Umut Evleri’nde bakımı sağlanmakta, engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama etkin bir şekilde katılma konusundaki sıkıntılarını ortadan kaldırmaya ve tüm vatandaşlarımıza sunulan kamusal hizmetlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmelerine yönelik çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, her sağlıklı insanın birer engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini hatırlatarak, tüm vatandaşlarımızı engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engellilerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”
 
Seminer 5 Aralık’ta Yapılacak
 

Trabzon-Arsin Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen eğitim seminerlerinin ikincisi “İlişki Yönetimi” konusunda 5 Aralık Çarşamba günü yapılacak. OSB’de yer alan işletmelerin kurumsal yapılarını güçlendirmek amacıyla firma yetkilileri ve çalışanlarına yönelik düzenlenen eğitimler için OSB Akademisi kuruldu. OSB Akademi tarafından 3 modül halinde planlanan yönetim becerileri eğitimlerinin ilki “İşimin Lideriyim” konusunda geçtiğimiz ay yapılmıştı.  Arsin OSB yetkilileri, ikinci seminerin 5 Aralık Çarşamba günü saat 13.00 de “İlişki Yönetimi” konusunda bölge müdürlüğü salonunda yapılacağını bildirdiler. Seminer kişisel gelişim uzmanı Psikolog Ezgi Kadıoğlu Yangın tarafından ağırlıklı olarak ilişki, çatışma, uzlaşma yönetimi ve duygusal kontrol konularında verilecek.
 
 “Yarın yan yana duralım”
 
Trabzon Türk Kadınlar Birliği 5 Aralık kadına seçme seçilme hakkının verilişinin yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Alanı’nda yarın saat 11.00’da bir araya gelecek. Birlik adına Canan Nehbit bilgi verdi.

Nehbit basın açıklaması yapacaklarını ifade etti. Tüm kadınları Atatürk Alanı’na beklediklerini ifade eden: “Tüm kadın derneklerini, gönüllüleri, kadına saygısı olan, Atasına saygısını sunmak isteyen kadınları siyasi kimliklerini bırakıp “Kadının hak ve fırsat eşitliği” paydasında birlikte olmaya, yan yana durmaya davet ediyor” dedi.
 
 “Tutunacak bir dal olalım”
 
Trabzon Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Kurt, mesajında, dünyada bir milyardan fazla insanın engelli olduğunu belirterek, kalan 6 buçuk milyar insanın ise engelli olma adayı olduğunu ifade etti. Bugün engellilerin penceresinden hayata bakmayı tavsiye eden Kurt, şunları kaydetti: "Gönülden gönüle ulaşan yolların üzerindeki engelleri kaldıralım. Bugün bir beyaz baston, bir tekerlekli sandalye bir koltuk değneği olalım. Yani tutunacak bir dal bir çaba olalım bugün ve her gün. Bu çabadan hareketle Küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ülkemizde özellikle 2002 yılından buyana engelli kardeşlerimizin bedensel, duygusal, sosyal, kültürel ve eğitsel gelişimlerinin desteklenerek yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve toplumsal hayatın her alanına bağımsız ve aktif katılımının sağlanması noktasında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Aynı emin adımlarla kararlı bir şekilde birey, millet ve devlet el ele verip yürüdüğü müddetçe kazanımlarımız pekişecek engelli kardeşlerimizin hak ettiği yüksek refah seviyesine daha hızlı ulaşılacaktır. Bu vesile ile tüm engellilerimizin ve engelli adaylarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü en kalbi duygularımla kutlar daha erişilebilir ve engelsiz bir yaşam temenni ederim."
 
Hep Birlikte Türkiye’yiz
 
Din-Bir-Sen Trabzon İl Başkanı  Fikret Uçar açıklamalarda bulundu. Uçar: “CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 9 Kasım’da hastanede tedavi gören Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret etmesini bahane ederek Trabzonlulara hakaretler yağdırdı. Milletvekili Aygün; "Hepimizin vergileriyle, hepimizin vergileriyle diyorum oturan Diyanet İşleri Başkanı gidiyor, Atatürk'e laf uzatan fesli Mısırlıoğlu'na, ve bakın nereli derseniz Trabzonlu... Trabzon Kurtuluş döneminde kimlerin elindeydi? Evet, Rum Pontus’un elinde olan Trabzonlu bir tane feslinin açıklamaları sonucunda her ilimizden fışkıran böyle hareketle karşı karşıyayız. Şiddetle kınıyoruz diyorum" diyerek büyük bir fecaate imza attı. 
 
Trabzon insanı, devletine ve milletine ölümü pahasına bağlıdır. Trabzon, Fatihin fethettiği Kanuninin doğduğu, Yavuzun valilik yaptığı müstesna bir şehirdir.  Son günlerde bir yerlerden düğmeye basılmışçasına sanki örtülü bir operasyon yürütülüyor. Biz 86 milyon insanımızla hep birlikte Türkiye’yiz. Birlik olursak başarırız, aksi olursa hepimiz kaybederiz. Sayın Aygün bahse konu bu talihsiz açıklamadan sonra özür diledi ama söyledikleri bir özürle geçiştirilecek cinsten şeyler değildir. Bu itibarla CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ü yaptığı açıklama dolayısıyla şiddetle kınıyor, bu sürecin yasal takipçisi olacağımızın bilgisini kamuoyuna arz ediyoruz.”

TAKA

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
durmak yok
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner133

banner132