SAHİPSİZ BIRAKMAYIZ
Yaklaşık 20 yıldır farklı dönemlerde, farklı yönetimlerle birlikte yönetim kurulunda bulunan Mutlu Gürler, TAKA Gazetesi’ne Gümüşhanespor’un yeni bir yapılanma modeline ihtiyacının olduğunu söyledi
 
Artarda 3 yıl boyunca 1. Lig biletini son anlarda kaybeden ve geçtiğimiz sezon da beklentilerin altında kalan Gümüşhanespor’da sessizlik sona eriyor. Son olarak Kaya Büyükbayraktar döneminde Asbaşkanlık görevini yürüten Mutlu Gürler süreç hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Kah kendi dönemlerinde yaşanan sıkıntıları, kah bugünlerdeki suskunluğu samimiyetle açıklayan Gürler, en kısa zaman içerisinde Gümüşhanespor’un eski günlerine kavuşması gerektiğini ve bunun için tüm Gümüşhanelileri göreve çağırdığını dile getirdi. İşte Gürler ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi;
 
TAKA 3 yıl üst üste 1. Lig mücadelesi veren Gümüşhanespor’da bu yıl beklenmeyen derecede düşüş yaşandı. Başarının bir türlü gelmeyişi Gümüşhanespor’u yıprattı mı? Bu süreci anlatır mısınız?
 
Mutlu Gürler: Gümüşhanespor’da görev aldığımız son dönemde 3 yıl üst üste başarılı sezonları ardımızda bıraktık. Bu 3 yıldaki final maçları üzerinden konuşmak pek sağlıklı değil. Gümüşhanespor bizim yönetim dönemimizde taraftarını yeniden toparladı. Şehir yeniden Gümüşhanespor ekseni etrafında bir araya geldi ve marka değerini katladı. İçeride dışarıda yenilmez armada kimliğini kazandı. Bu 3 sezon üst üste deplasmanda namağlup dönemler geçirdi. Ancak 3’ünde de maalesef arzu ettiğimiz şampiyonluğu maalesef yakalayamadık.
 
Ama Gümüşhanespor bu 3 dönem içerisinde özü itibariyle başarılı olmuştur. Şehri temsil noktasında kimlikli kişilikli iddialı genç futbolcularda üst düzey oyuncular yaratan bir kulüp olma yolunda başarılı adımlar attık. Biz bu3 yıl boyunca denk bütçeyi aşmadan,başarıyı belli seviyelere taşıyan, gerek oyuncu gerek sporcu transferleriyle zorlu süreci taşıdık. 3 yılın sonunda nihai olarak bazı krizler yaşandı. Bu krizin sebeplerini bugün konuşmak bize yarar getirmez, ama sonuç itibariyle Gümüşhanespor, Türkiye’de belli bir kimliği ve sportif başarıyı temsil etme noktasına geldi. En son İstanbul İnönü Stadı’nda Erzurum’la yapmış olduğumuz final karşılaşması, Kayseri’de Bandırmaspor’la yapmış olduğumuz final karşılaşması, Türkiye’nin her tarafından Gümüşhanelileri ve spor severleri o merkezlere taşıdır
 
Biz o dönem Başkan Kaya Büyükbayraktar ile şunu söyledik. Gümüşhanespor sportif karakteriyle oyunu anlayışıyla ve seyir zevkiyle sahada centilmenliğiyle önde olmalıdır. Türkiye’nin neresine gidersek gidelim,“Çok şükür bir yerde Gümüşhaneli varsa emin insanlar, doğru insanlardır” sözlerini duyarız. Biz futbol kulübümüzde de bu kimliği yakalamaya çalıştık. Şampiyonluk üzerinden bakılırsa evet Gümüşhanespor 2. Lig seviyesinde doğru işler yapmıştır ama artık bunca yıllık birikim ve beklentinin 1.Lig’e yükselme zamanının geldiğini göstermektedir. Bugünden itibaren Gümüşhanespor’a yönetmeye talip olacak hangi kadro olursa bunu bilerek hareket etmelidir.
 
Bu noktada altyapı çok önemlidir. Geçtiğimiz dönem bir ara dönemdir. Kurban Karagöz görev daha önce birlikte görev yaptığım bir kardeşimdir. Çok değerli bir arkadaşımızdır. Bu dönem bir talihsizlikler dönemi olduğunu düşünüyorum. Sıkıntılı bir süreçte kulübü devraldı. Dolayısıyla bu durum hemen sahaya yansıdı. Kulüp bir türlü arzu ettiğimiz noktaya taşınamayarak Kurban Karagöz kardeşimizin görevi bıraktı. Şimdi Gümüşhanespor bir gerilim yaşıyor. Ama hiçbir zaman Gümüşhanespor sahipsiz kalmaz. Türkiye’nin bütün spor kamuoyunun bilmesi lazım. Dünyanın dört bir yanına dağılmış öz evlatları vardır. Hiçbir zaman sahipsiz kalmaz. Her birimiz bu sorumluluğun altına elimizi koyacak insanlarız.
 
Biz de bu süreçte sessiz kalsak bile gerek Onursal Başkanımız Osman Akgül’le, gerek Şehrimizin Belediye Başkanı Ercan Çimen’le, Sayın Valimiz ve ilgili kuramlarla gerekli görüşmeler yapılıyor. Dolayısıyla Gümüşhanespor’un yakın dönemde ağaya kaldıracak bir hamle yapmak için de her türlü hazırlığımız tamdır.
 
Gümüşhanespor Bütün İsimlerden Daha Büyüktür
 
Gümüşhanespor bütün isimlerden daha büyüktür. Gümüşhanespor’u isimler üzerinden konuşmayı doğru bulmuyorum. Geçtiğimiz dönemlerden itibaren bir tecrübe biriktirdik. Biz yeni bir anlayışıyla hem kadro hem de yönetim anlamında etkili bir kadro oluşturduğumuz noktada biz zaten başarılı oluruz. Aksi halde isimlerden kimse medet ummasın. Hiçbir şahsın tek başına Gümüşhanespor’u taşıyacak gününün olduğunu düşünmüyorum. Bu bir kadro anlayışıdır. Şehrin dengelerini gözeten şehirdeki her renge kendi içinde yer veren ve şehrin spor kamuoyunu yanına alacak yeni bir yapılanmaya ihtiyaç var.
 
TAKA Yeni bir yapılanmadan bahsettiniz. Bunu nasıl başarmayı planlıyorsunuz?
 
Mutlu Gürler: Gümüşhane’de futbola emek vermiş çok önemli arkadaşlarımız var. Şehir dışında yaşayan futbola ilgili tecrübesi olan ekonomik gücü olan çokça arkadaşımız var onları bir araya toparlamak için öncü bir kadroya ihtiyaç vardır. Biz bu konuda Ankara İstanbul’da ve belki gerekirse İzmir’de olmak üzere 3’lü bir toplantı serisi yapıp ardından basın toplantısı yapacağız.
 
Güven ortamı oluşturmaya çalışacağız. Gümüşhane’nin birinci adımda ticaret geleneklerini geliştiren büyüyen bireylerinin ilk adımda geldiği şehir Trabzon’dur. Trabzon’da güçlü bir Gümüşhane lobisi vardır. Ama, orta ölçekli sermayenin üzerinde olan insanlarımızın ağırlıklı olduğu şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir hatta Bursa ekseninde toplanmışlardır. Oradaki bu konuda katkı yapacak olan arkadaşlarımız ile de diyaloğumuz vardır. Görüşme trafiklerimiz sürdürmektedir.
 
Koordineli Çalışmalıyız
 
TAKA Hayal ettiğiniz Gümüşhanespor nedir?
 
Mutlu Gürler: TFF 1. Lig’de düşme korkusu yaşamayan, her sene zirve hattını hatta şampiyonluğu zorlayan, her sezon kendi içerisinde önemli sporcular çıkartan, bölgedeki illerden futbolcu taramaları yaparak bünyemize oyuncu katıp onları vitrine çıkartmakta cesareti olan, profesyonel takımların altyapısında zorluk yaşayan ve kendi bünyesinde yoğurup onlardan başarı hikayeleri çıkartan, kentin dört yanından okullardan başlayıp futbol okulları oluşturup altyapısını oluşturan, bunun için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Genlik Spor İl Müdürü gibi önemli kurumlarla beraber koordineli bir şekilde organize bir Gümüşhanespor rüyası görüyorum.
 
TAKA Bunun için şehrin ne yapması gerekiyor?
 
Mutlu Gürler: Gümüşhanespor taraftarı çok vefakar ve çok cefakardır. Çok sıkıntı çok zorluklar yaşamışlardır. Takıma belli dönemlerde küskünlükleri olmuştur ancak hiçbir zaman topyekûn takımı sahipsiz bırakmamıştır. Gümüşhane’nin Gümüşhanespor’dan başka sosyal alanı yoktur. Gümüşhane zorlukları olan bir şehirdir. Ama kulübümüzün sosyal altyapısı çok güçlüdür. Çok ciddi bir yapılanmamız vardır. Türkiye’nin neresinden gelirse gelsin herhangi bir 1. Lig futbolcusunun dileyeceği her türlü imkanı vardır. Şehrin önde gelen kurumsal hüviyeti olan Valimiz,Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, STK’lar ve diğer kanaat önderlerinin bu işin içerisinde olması gerekiyor. Bu yapının da sürekliliğinin olması gerekmektedir. Gümüşhanespor’un Gümüşhane’den tek beklentisi budur. Yani herhangi bir küskünlüğün olmaması lazım. Şuanda yaşamış olduğu suskunluğunun sebebi de budur
 
İyi dönemlerde yapmış olduğumuz işleri biraz daha geliştirip yol haritası belirleyeceğiz. Sonuçta iyi dediğimiz dönemlerde Play-Off’lara kaldık, son maçlara kadar geldik. Çok zorlu müsabakalar oynadık. Bizim son dönemimizde İzmir’deki karşılaşmada beraberlik bile bize yetecekken aldığımız yenilgiyle büyük üzüntü yaşadık. Özellikle de 3’üncü yılımızda son maça bırakmamamız lazımdı. Bizim için acı bir tecrübe oldu. Kendi dönemlerimizden çıkaracak olduğumuz derslerle daha iyi olabilecek potansiyelimiz var. Bunun için daha iyi modeller uygulamak zorundayız. Bunu da yine kimseyi kırıp dökmeden yapmamız lazım.
 
Gümüşhanespor Gümüşhane’de Dizilerden Daha Değerlidir
 
TAKA Gümüşhane’de sporun önemi nedir?
 
Mutlu Gürler: Gümüşhane’de Gümüşhanespor’dan başka izlenilen takip edilen bir şey varsa o da televizyon dizileridir. Gümüşhane öyle bir şehir. Gümüşhanespor şehrin sosyalleştiği bir alandır. Artık tribünlere genç kızlarımızı da görüyoruz. Spor şehrin her tarafında konuşuluyor. O başarılı olduğumuz dönemlerde ilçe belediye başkanları da bizim yönetimlerimdeydi. Bu bağ çok kuvvetliydi. Bunu yeniden yaratmak için çalışmalarımız devam ediyor.
 
TAKA Gümüşhane Üniversitesi ile ilgili Gümüşhanespor’un bir yapılanması olacak mıdır?
 
Mutlu Gürler: Tabi ki. Mutlaka sürükleyici güç olan üniversitemizle de daha önceden de beraber ortaklaşa projelerimiz oldu. Ancak önümüzdeki dönemde bu süreci daha iyi bir planlamayla hayata geçireceğiz.
 
Gümüşhanespor’un sıkıntılı ve sancılı bir dönemden geçtiğini düşünüyorum. Bizim içinde olduğumuz dönemlerde de dahil olmak kaydıyla.. Sonuç üzerinden konuşmamak gerekir ancak futbol sonuç oyunudur. Bütün müsabakalarda her zaman kazananlar tarihe geçer. İkinci olanlar unutulmaya mahkumdur. Bu doğrultuda Gümüşhanespor’un mutlaka 1. Lig’e çıkacak bir oluşum içerisine girmesi lazım. Aksi halde bundan hepimiz payımıza düşen eleştiriyi alırız. Ben Gümüşhane’nin Gümüşhanespor’dan şikayetçi olduğunu düşünüyorum. Önce şehirdeki inancı arttırmamız gerekiyor. Bu insanları kendi insanlarımızı kazanmamız gerekiyor ardından zaten başarı gelir.
 
Trabzonspor Ailemin Bir Parçasıdır
 
TAKA Trabzonspor deyince aklınıza neler geliyor?
 
Mutlu Gürler: Trabzonspor’un kurucuları içerisinde Gürler soy isimle ailemden 2 amcam var. Dolayısıyla bundan dolayı Trabzonspor denilince ben her zaman farklı duygulara bürünür ve gurur duyarım. Gümüşhane’de okuduğum yıllarda kamyon sırtında Trabzon’a gelerek bütün final niteliğindeki maçları izlemişimdir. 70-80’li yıllarda eski Zigana Dağı’nı bir düşünün. Trabzonspor’la bağımız çok güçlüdür. Kardeşim Urfa’da öğretim üyesidir. Türkiye Kupası’nda Trabzonspor ile Fenerbahçe karşılaşmasında kardeşim oradaki organizasyona öncülük etmiştir. Ailecek Trabzonspor’a karşı çok büyük sempati besliyoruz. Biz son dönem Sayın Ağaoğlu’nun devraldığı dönemde bazı mental değişiklikler olduğunu ve bunun da sahaya yansıdığını Türkiye Spor camiasında Trabzonspor’a karşı bakışın başkalaştığını görmekten dolayı gurur duyuyoruz. Yani Trabzonspor son yıllarda eski usulde dalgalar gibi hücum eden, kendi bünyesinden çıkardığı oyuncularla rakipleri karşısında Trabzon’un ruhuna yakışan bir oyun ortaya koyması beni mutlu ediyor. Bunun da milli akıma yansıdığını görmek bizim için mutluluk kaynağıdır
 
Trabzon’a Gümüşhane’den daha yakın kardeş daha yakın Pilot takım olamaz
 
TAKA Gümüşhanespor’un Trabzon ya da Trabzonspor ile ilgili bir beklentisi olabilir mi ya da var mı?
 
Mutlu Gürler:
Kuşkusuz vardır. Bizim dönemlerde bunu başaramadık. Bunu bir başarısızlık olarak kabul ediyorum. Çok çabalarımız oldu. Ancak pek yol kat edememiştik. Benim rüyasını gördüğüm şey şudur. Trabzonspor kardeş takım mı arıyor pilot takım mı arıyor, Trabzon’a Gümüşhane’den daha yakın kardeş daha yakın Pilot takım olmaz. Trabzon’un her sokağında çok şükür Gümüşhaneliler var. O Gümüşhaneliler Trabzonspor’un Trabzon’un fanatikleridir. Ben Ankara’daki Gümüşhaneli derneklerde Gümüşhanespor ve Trabzonspor dışında başka renkleri görmedim. Gümüşhaneliler içerisinde Trabzonspor’un fanatik bir kitlesi vardır. Bu büyük bir şanstır. Gerek pilot takım olsun gerek ikili ilişkiler olsun ilerleyen dönemlerde bunu başarabilecek bir oluşum içerisine girmeye hazırız.
 
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner133

banner132