SAVAŞARAK AYAĞA KALKTIM!
Trabzonspor’un tecrübeli  sağ beki João Pereira TAKA Gazetesi’ne kariyerinin önemli kırılma hatlarını samimiyetle anlattı
 
Kimse bana bunlar senindir, şunlara emek harcamadan ulaşacaksın demedi. Çoğu insana da denmedi ve ilerleyen yıllarda da denmeyecek. Çünkü savaşman, uğruna ter dökmen gerekiyor
 
Göklere çıkabilmek için ilk önce iyi yürümeniz hatta belki de sürünmeniz gerekir
 
İnsanların bize burada gösterdiği büyük bir sevgi var bu sevgiye layık olmaya çalışıyorum. Benim amacım Trabzon’dan gittikten sonra da iyi anılmaktır,
 
Bir anda kariyerimi düşündüm, geleceğimi düşündüm, ailemin geleceğini düşündüm, ne zaman düzelecek diye her an aklından bir sürü sorular beliriyor. Gerçekten çok zor günlerdi
 
Trabzonspor’un tecrübeli yıldız futbolcusu João Pereira TAKA Gazetesi’ne kariyeri hakkinde bir birinden samimi açıklamalarda bulundu. Benfica’da başlayan kariyerini Trabzonspor’da sürdüren 35 yaşındaki Portekizli sağ bek sakatlık sürecinde yaşadıklarından, hayatındaki öncelik sırasına kadar, taraftarlardan altyapıda yetişen futbolculara kadar önemli noktalara değindi. İşte Pereira ile gerçekleştirdiğimiz samimi röportaj..


 
TAKA: Daha önce gerçekleştirdiğin bir röportajında “Hayatta herkesin bir iş alanında savaşması gerekir” ifadelerini kullandın. Bu savaşın önemi nedir?
 
João Pereira: Benim elime doğduğum zaman hiçbir şey teslim edilmedi. Kimse bana bunlar senindir, şunlara emek harcamadan ulaşacaksın demedi. Çoğu insana da denmedi ve ilerleyen yıllarda da denmeyecek. Çünkü savaşman,uğruna ter dökmen gerekiyor. Kazancını değerli kılmak için belki kanın dökülecek ama, hayat dediğin kavram tam olarak da bunu işaret ediyor. Bu mücadeleyi saha içerisinde gerçekleştiriyorsam gereğini yapmam gerekir. Başka bir meslek yapmış olsaydım yine işimi en iyi yapmak için uğraşırdım. O yüzden hayatta kendinize daha yeni, daha iyi hedefler koymanız gerekiyor ve bu hedefler için terleyip çok çalışmanız gerekir.
 
TAKA: Futbol senin için ne anlam ifade ediyor?
 
João Pereira: Bu soruyu kısa zaman önce sorsaydınız her şeyimdirderdim. Hatta bu hayattaki tek olgudur diyebilirdim.Ama evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra her şeyimdir diyemeyeceğim. Tabiki hayatımın en büyük alanını dolduran futboldur, ancak artık ailem ve çocuğum olduğu için sıralaması değişti. Ancak futbola, kulübüme olan saygım hiçbir derece azalmayacak.
 


Kendime İnandım
 
TAKA: Benfica, GilVicente, Braga, Sporting Lizbon, Vallencia, Hannover ve Trabzonspor gibi takımlarda futbol oynadın. Bu skalada başarıya giden yolda hep bir düşüş evresine girdin. Bunun sebebi nedir?
 
Olumsuzluğun Yansıması Büyük Oluyordu
 
João Pereira: Ben hep mücadele ederek varlığımı sürdürmeye çalıştım. Benfica’dailk oynamaya başladığımda şuanki olgunluğum olsaydı daha farklı bir seviyeye gelebileceğimi düşünüyorum. 9 yaşında Benfica altyapısına girdim 19 yaşında profesyonel oldum ve 3 yıl oynadım. Benim için çok farklı duygu. Çünkü ailem Benfica taraftarı..Arkadaşlarım dahiBenfica’yıdestekliyor. Yaşadığınız şehirde herkes Benfica taraftarı.. Onları mutlu etmeye çalışman lazım. Saha içerisinde göstermiş olduğunuz en ufak olumsuzluk size çok büyük yansıması oluyor.
 

Gil Vicente Beni Kendime Getirdi
 
João Pereira: Şu an belki de sahip olduğum karakteri ve kariyeriGilVicente’ye transfer olmama borçluyum. Benfica altyapısından geldiniz, geleceğin yıldızı olarak görülüyor ve tabiri caizse göklerde tutuluyorsunuz. Ama sonrasındakalibre olarak daha düşük bir takıma indiğiniz zaman bu sefer artık yerinde var olduğunu, sadece hayatı göklerden ibaret olmadığını anlıyorsunuz. Hatta göklere çıkabilmek için ilk önce iyi yürümeniz hatta belki de sürünmeniz gerekir. Benfica'da oynamaya başladığımda çok stresli ve ne yaptığını açıkçası çok fazla bilmeyen biri olarak oynamaya başlamıştım. Vicente’deartık oynadığım oyundan zevk almaya başladım. Çünkü zevk almam gerektiğini öğrendim.


 
Hala Daha Kendimi Genç Hissediyorum
 
João Pereira: Ardından Sporting Lizbon. Portekiz’deki iki büyük takımdan bir tanesi.. Sonrasında Valencia..İspanya liginin en büyük 4 takımdan bir tanesi.. Valencia’da kariyerimin, 3.yılı haricinde en iyi sezonumu geçirdim. Ancak haksız yere kadro dışı kaldım.  Sonrasında Hannover fırsatı çıktı. 6 aylık bir serüvenim oldu. Ancak Almanya liginde oynamak için fiziki ve mental olarak sağlam olman gerekiyordu. Oysa uzun süre antrenman dahi yapamamıştım.Sporting’edöndüğümde herkes yaşımı ön planda tutarak eleştirmişti. Ama kendime inanmıştım. Kupalar kazandık başarılı olduk. Daha da sonra Trabzonspor ile anlaştık. Burada da ilk dönemlerinde eleştirilmiştim. Yaşlı olduğumu oynayamayacağımı ifade ettiler. Ancak takım olarak geldiğim seneyi 6, sonraki seneyi 5 ve şimdi ise 4’üncüyüz. Belki çok daha iyisini yapabiliriz. Hala kendimi genç hissediyorum ve bir şeyler kazanmaya aç hissediyorum.
 
Sevgiye Layık Olacağım
 
TAKA: Trabzonspor Portekiz’den gerçekleştirdiği transferler her zaman isabetli olmuştur. Bosingwa gibi çok sevilen bir yıldızın ardından kendini en az onun kadar sevdirmeyi bildin. 35 yaşındasın ve Trabzonspor’dan gitmeden başka bir Portekizli ismi Trabzonspor’a önerir misin?


 
João Pereira: Türkiye’de Portekizli arkadaşlarımızla güzel bir iz bırakmış olması hem benim hem ülkem adına çok sevindirici ve onurlandırıcı bir durum. Diğer liglerde oynarken Türkiye Ligi'nin çok fazla detaylı olarak takip etme şansım olmadı. Ama Cardozo ve Bosingwa’dan sonra Trabzonspor’uülkemde daha çok duymaya başladım. Trabzon’da futbol oynadığım için gerçekten mutluyum. Çünkü insanların bize burada gösterdiği büyük bir sevgi var bu şekilde layık olmaya çalışıyorum.Benim amacım Trabzon’dan gittikten sonra da iyi anılmaktır. İsim konusuna gelirsek Buradan ayrıldığımda söyleyebilirim. (gülerek)
 
Tek Eksik Mantalite Farkı
 
TAKA: Portekiz, İspanya ve Almanya altyapı cennetlerinde futbol oynadın. Sence Türk futbolunun eksikliği ya da onların artıları nelerdir?
 
BAKIŞ AÇISI
 
João Pereira: Almanya kariyerim çok kısaydı. Ama ligde kaçıncı sırada olursanız olun, rakip kim olursa olsun stadı tam doluyordu. Portekiz’e gelecek olursak Cedric, AndreSilva, Ronaldo, Queresma ve daha sayamadığım bir çok ismin yetiştiği bir ülke.. Türk futboluyla arasındaki fark biraz daha mantalite farkı. Bunu iki türlü değerlendirebiliriz. Öncelikli olarak kulübün futbolcuya ve futbolcununkulübe karşı bakış açısından kaynaklanır.


 
Gençlere Altın Öğütler
 
João Pereira: Trabzon’da da birçok oyuncu var. Uğurcan, Yusuf, Abdülkadir Ömür, Parmak, Arda ve dahi birçok isim gerçekten yetenekliler. Ancak bu seviyeyi kendilerine yeterli görürlerse asla üstüne koyamazlar. Onlara sürekli anlatmaya çalıştığımız şey; büyük bir takımda oynuyorsunuz ama hedefiniz hiçbir zaman o aynı takım olmamalı. Her zaman daha fazlasını hedeflemelisiniz. Neden Avrupaneden elit kategorisinde takımlar olmasın. Bunun için yapmaları gereken şeyleri de söylüyoruz. Yakalamış oldukları başarıları her uyuduğunda çöpe atmaları gerekiyor. Elimden gelenin en iyisini yapacağım ve en başarılı ben olacağım diye düşünmeleri gerekir. Çünkü böyle düşündükçe onlar büyüyecek ve kulüp büyüyecektir. Kendilerini bu şekilde geliştirebilirler.
 
Kulüplere Seslendi
 
João Pereira: Kulüplerin de oyunculara bakış açısı önemlidir. Çok önemli yetenekler var. Bu isimlerin olgunlaşması konusunda kulübün sporculara zaman ve şans vermeleri gerekmektedir. Bu oyunculara bu imkanısağladığınızdatransfer olacaklar ve hem dünya piyasasında isminiz olacak, hem de sonra ki yetenekleri keşfetmiş olacaksınız. Yani iki kere kazanmış ve uzun vadede kazanmaya devam etmiş olacaksınız.
 

Agresifliğim Sertlik Doğurmaz
 
TAKA: Kariyerinde 500’üncü maçına ramak kaldı. Kırmızı kart sayısı da 3ü çift sarıdan olmak üzere sadece 9. Agresifliğinin sonucunda kasıt olmadığı ortaya çıkıyor. Sen agresif olduğunu düşünüyor musun?
 
João Pereira: Ben agresif olabilirim buna anlayış gösterebilirim. Ama benim agresifliğim sertlik doğurmaz. Ben hayatımda hiçbir zaman oyuncuyu sakatlamaya yönelik oynamadım oynamam da.. Ancak Portekiz ve Türkiye’de hakemlerin bana karşı ön yargılı olduğunu düşünüyorum. İspanya’da neredeyse kart görmedim ama bu ülkelerde hakemlerin bana karşı tavrının olduğunu net görebiliyorum. Özellikle de Türkiye’de görmüş olduğum 5 sarı kartın üçünü aynı hakem verdi. Başakşehir maçında ayağım kırıldı rakibe sarı kart bile gösterilmedi. Burnum darbeden kaynaklı kanadığı için itiraz ettim ben kart gördüm. Eğer hakem ya da karşıdaki rakibiniz bu adam zaten sert oynuyor düşüncesindeyse o kartı görmeme şansınız yok.
 
Çok Zor Günlerdi
 
TAKA: Başakşehir karşılaşmasında oyundan çıkarken ne düşünüyordun o gece uyumadan önce aklında ne vardı.


 
João Pereira: Çok endişeliydim. Çünkü kariyerimde bu tip büyük sakatlıklar yaşamamıştım. Yaşımın da vermiş olduğu bir handikapla karşı karşıyaydım. Zaten darbe aldığımda kulübeye kırıldı işareti yapmıştım. Korkunçtu. Bu sakatlığın ne kadar süreceğini tahmin edemiyordum. Daha kısa sürede sahada olacağını tahmin etmiştim ama bazen hayat size kötü sürprizler de yapabiliyor.Bir anda kariyerimi düşündüm, geleceğimi düşündüm, ailemin geleceğini düşündüm, ne zaman düzelecek diye her an aklından bir sürü sorular beliriyor. Gerçekten çok zor günlerdi.
 
Futbol Adil Değildir
 
TAKA: Yeni Malatya karşısında almış olduğunuz 5-0’lık yenilgi ve ardından toparlanma evresine giren Trabzonspor.. O maçta sahada olan bir futbolcu olarak bu tramvayı nasıl atlattınız?
 
João Pereira: Çok enteresan bir maçtı. Kariyerimde ilk defa öyle farklı bir yenilgi almıştım. Çok maç kaybettim ama böylesi ilk kez olmuştu. Futbolun hiçbir zaman adil olmadığını bir kez daha gördük. Çünkü maçın ilk 30 dakikasını ele aldığımızda skorun en az 2-0 bizim lehimize olması gerekiyordu. Soyunma odasına girdiğimizde bunun böyle gitmeyeceğini biliyorduk. Bize inanmış bir şehri üzmeye hakkımızın olmadığını biliyorduk. Sonrasında zaten çıkış yakalamıştık


 
TAKA: Seni Türkiye’de en fazla zorlayan futbolcu kimdi?
 
Kesinlikle RyanBabel!
 
Önceliğim Ağrısız Oynamak
 
TAKA: Antalyaspor maçında seni sahada görebilir miyiz?
 
João Pereira: Öncelikle sakatlığım zamanında benim yerime oynayan arkadaşları tebrik etmek istiyorum. Mevkileri olmamalarına rağmen güzel oynadılar. Antalyaspor maçında hocam isterse tabiki oynamak isterim. Ancak bu maç,3 aylık bir süre boyunca oynamamış birinin ilk maçı olacak. Dolayısıyla eski Pereira’yı sahada gösterebilir miyim bilmiyorum. Daha iyi mi olur daha mı kötü olur bunu göreceğiz. Ama ilk hedefim sahaya çıktım da ağrısız olarak oynayabilmek.
 
Boşuna Denmedi; “Bize Her Yer Trabzon” Diye
 
TAKA: Trabzonspor taraftarı hakkında neler söylemek istersin?
 
João Pereira: Trabzon gerçekten farklı bir şehir.. Portekiz’le benzerlikler var. Popülasyonu 300 Bin olan bir şehirde stadı doldurmak bu da 5’te birine tekabül ediyor gerçekten farklı bir kimlik. Ancak bundan daha da ilginci deplasman maçları. Kendi yerlerini dolduruyor ve izin verilse hangi stat olursa olsun rakip takımın tribünlerini doldurabilecek potansiyeli var. Futbolcu olarak bu durumdan gayet memnunuz hep böyle bir takımda olmaktan dolayı da gerçekten çok mutluyum.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner133

banner132