Hiç beklemediğimiz bir şekilde YSK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararı aldı. Bu kararı nasıl aldığını tüm kamuoyu gördü. Ve bu kararla bana göre AKP Siyasal İktidarı ayağına kurşun sıkmış oldu. Neden böyle düşündük? Böyle bir seçim iptali ile zaten yerlerde sürünen ülke ekonomisinin tam bir kaosa sürükleneceğini, buna paralel olarak ülke genelinde sosyal kaos ortamının doğabileceğini ve bu ortamdan önce “mağdur” sonra da geniş kesimlerin R.Tayyip Erdoğan’a “Alternatif Lider” ya da “Yeni Bir Umut” olarak Ekrem İmamoğlu’nun çıkacağını, AKP Siyasal İktidarı görememiş olamaz. Ancak İstanbul’un ne kadar önemli olduğunu R.T.Erdoğan seçimlerden önce de söylemişti. İstanbul’u kaybetmenin tüm ülkede kaybetmenin ön adımı olduğunu görmüştü. Bu kararla hukukun dışına çıkılarak İstanbul’u yeniden kazanmanın çabasına girişmiştir. Ancak, Yılmaz Özdil’in dediği gibi “Sadece belediyeleri kaybetmişken şimdi de tüm ülkeyi kaybetmekle karşı karşıyadır”.

Sevgili okurlar, şimdi detayları açıklamaya gerek duymuyorum çünkü duyarlı yurtseverler zaten gelişmeleri takip ediyorlar ve olaylara vakıflar. Dolayısıyla bundan sonra 23 Haziran tarihinde yapılacak İstanbul seçimleri sürecine bakalım. Öncelikle YSK’nın aldığı bu karar sonunda Ekrem İmamoğlu gittikçe kitlesel bir lider konumuna yükselmiştir. İstanbul seçimlerinin de sadece İstanbul seçimleri değil tüm ülkede yapılacak bir seçim olarak algılanacağı açıktır. “Millet-Zillet” söyleminin, “Beka Sorunu” safsatasının halkımız nezdinde hiç tutmadığı görülmüştür. “Kısıtlı zekanın şaşırtıcı derecede küstahlığı” sonucu oluşan “AKP giderse ortalık karışır” algısının, Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçim sonucunda yıkıldığı görülmüştür. 23 Haziran seçimleri, sonuçta kazanan veya kaybeden olarak algılanmayacak, Siyasal İktidarın ömrü sorgulanacaktır.

Sevgili okurlar,şimdi sizlere seçimin yapılacağı İstanbul’dan seçimle ilgili bilgiler aktaracağım. Öncelikle sadece Ekrem İmamoğlu’na oy verenler değil, AKP adayı Binali Yıldırım’a oy verenlerin içinden de bir kısım seçmenin bu seçimde İmamoğlu’na oy vereceğini öğreniyoruz. Tabii bu seçmenlerin temiz duygularıyla AKP adayına oy veren seçmenler olduğunu belirtmeliyim. İstanbul Belediyesinden rantı olanların, İstanbul Belediyesinin çeşitli dernek, cemaat, vakıflara aktardığı kaynaktan beslenenlerin, bankamatik ile belediyeye bağlı olanların, belediyeye taşeronluk yapanların v.s. İmamoğlu’na oy vermeyecekleri açıktır. Bunların dışında kalan İstanbul halkının büyük bir çoğunluğunun hangi partiden olursa olsun, ister AKP, ister SP, ister MHP, ister HDP, isterse de küçük partilerin oyları hep İmamoğlu’na gideceği görülüyor. Çevremizdeki AKP’li dostların birçoğu, İmamoğlu’na yapılan haksızlığa tepki gösteriyorlar ve YSK’nın kararını eleştiriyorlar. Yıllardır oy verdikleri partilerine bu seçimde oy vermeyi düşünmediklerini söylüyorlar, tabii bunu bize söylüyorlar, kendi partidaşlarına söyleyemiyorlar.
Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi Ekrem İmamoğlu için bir “Bağış Kampanyası” başlatıldı. Çünkü yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde partiler hazineden yardım alamıyorlar. AKP için sorun yok ama arkasında halkın gücü olan Ekrem İmamoğlu için bu bağış kampanyasının önemi var. Bunu çok iyi gören İstanbul ve tüm ülke halkı şimdiden bağışlara başlamış bile. Birkaç gündür inanılmaz derecede ilgi olduğunu görüyorum. Anneler günü hediyesinin parasını bu bağış kampanyasına gönderenler mi ararsınız, bankaların önünde kuyruk oluşturup bağış yapan emekliler mi ararsınız, biriktirdikleriharçlıklarını babaları aracılığıyla kampanyaya gönderen çocukları mı ararsınız, hepsi var. Ve inanmayacaksınız, devletle iş ilişkisi nedeniyle afişe olmak istemeyen AKP’ye oy vermiş insanlarımızın yapacakları bağışları, kendi TC’leri görünmesin diye yakınları üzerinden yaptıklarına şahit olmaktayız. Nasıl bağış yapacaklarını bilemeyen yaşlı insanlarımızın küçük bağışları için “Evladım, bu parayı bağış kampanyasına gönderir misin?” türünden yardım istemelerine şahit oluyoruz. Bütün bunlar neyi gösteriyor? Ekrem İmamoğlu’nu halkımız benimsemiş, candan sevmiş ve onun yönetmesini istiyor.

Sevgili okurlar, seçim sonuçları ne olursa olsun gelecek aylar ülkemiz için sıkıntılarla doludur. AKP içinden çıkacağını duyduğumuz yeni parti, ister Ahmet Davutoğlu, ister Ali Babacan başkanlığında kurulsun AKP’nin bölünmesini sağlayacaktır. Belki de gelecek yıllar yeniden koalisyonlar dönemini açabilir. Bunların önüne geçmek için AKP’nin yeni hamlelerini izleyeceğiz. Bebek katili APO’nun sekiz yıl aradan sonra avukatları ile görüştürülmesi bir gösterge olabilir. Belki de hapisteki Selahattin Demirtaş özgürlüğüne kavuşturulabilir bu süreçte. İstanbul’daki HDP seçmeninin oyları için yapılabilir bunlar. Bunları yaşayıp göreceğiz. Ancak sonuç ne olursa olsun artık AKP Siyasal İktidarının önünde, arkasına halkı alan somut bir alternatif vardır ve bunun adı Ekrem İmamoğlu’dur. Kısaca ülkemizin geleceği açıktır.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner133

banner132