Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu transfer sürecinden sponsorluk anlaşmalarına kadar bir çok konu hakkında açıklamalarda bulundu
 
Ağaoğlu: Her zaman söylüyoruz ancak bu sene her zamankinden daha fazla taraftar desteğine ihtiyacımız var, bu çok önemli
 
Ağaoğlu: Altyapısı yapılmadan, temelleri atılmadan, sağlıklı bir yapı oluşturulmadan sürdürülebilir bir başarıyı elde etmeniz mümkün değil
 
Ağaoğlu: Türk Telekom’daki maçı kazansak fotoğraf çok daha farklı olacaktı. Her zaman zirve yarışının içerisinde olacak ama sürdürülebilir temel prensiplerinden de asla taviz vermeyecek
 
Ağaoğlu, “Hesabınızı-kitabınızı çok iyi yapmak zorundasınız. Babasından aldığı haftalık harçlığından kısıp oraya gelip bu kulüp için para harcayan insanlar var
 
Kapsamlı Açıklamalar
 
Göreve geldiği günden beri kulübün mali tablosunu düzeltmek için çok çaba sarf eden, taraftar, yönetim ve futbolcu denklemini doğru orantıda kuran, yeri geldiğinde forma satışın yaparak dikkatleri üzerine çeken Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde açıklamalarda bulundu. Taraftarların sabırsız ve heyecanlı olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Ağaoğlu, kendisinin de aynı şekilde heyecanlı olduğunu ifade etti.
 
Taraftar Desteği Önemli
 
Taraftarlardan farklı olmadığını dile getiren Ağaoğlu, “Bir an önce sezon başlasın, UEFA ön eleme maçımız, Play-Off maçımız, lig başlasın istiyorum. Hepimiz bunu bekliyoruz. 5 gündür burada olduğum için bu heyecanımı biraz kırdım. Onlar benden daha heyecanlı. Her zaman söylüyoruz ancak bu sene her zamankinden daha fazla taraftar desteğine ihtiyacımız var, bu çok önemli. Çünkü bütün taşları yerine oturtmamız lazım” şeklinde konuştu.
 
Saat Örneği
 
Taraftarların takım için çok önemli bir parça olduğunu dile getiren Ağaoğlu, “Her zaman verdiğimiz bir örnek var. Dünyanın en pahalı, en değerli saati önden baktığınız zaman bir mücevher gibi görünür, inanılmaz bir albenisi vardır, fiyatı da yüzlerce Euro ya da Dolardır. Ancak arkasında onlarca parça göreceksiniz. Onlardan en küçüğünü çıkartın, o saat sadece günde iki defa doğruyu gösterir. Taraftar takımın çok önemli bir parçası” ifadelerini kullandı.
 
Domine Edecek Gençler Var
 
Taraftarların bu sezon takımdan şampiyonluk beklentisine ilişkin Ağaoğlu, “Sahaya baktığınız zaman mesaj orada çok açık ve net. Yani 17 yaşındaki bir çocuktan bugün şampiyonluk bekleyemezsiniz. Bunun üzerine iki sene daha koymamız lazım. Mesela forvet hattına baktığınız zaman bana kalırsa 2 sene sonra Türk futbolunun ve Milli Takım’ın forvet hattını domine edecek gençler var burada” şeklinde konuştu.
 
Sağlıklı Yapı Oluşturmalıyız
 
Şampiyonluğun bir süreç olduğunu ifade eden Ağaoğlu, “Toplumun belirli bir kesiminde bu çok doğru olarak algılandı. Bir de benim gibi sabırsız bir kesim var, onlar şampiyonluğu hemen bugün istiyorlar. Hatta mümkünse ‘Eğer dün olsaydı daha iyi olurdu’ diyorlar. Böyle bir şey yok. Altyapısı yapılmadan, temelleri atılmadan, sağlıklı bir yapı oluşturulmadan sürdürülebilir bir başarıyı elde etmeniz mümkün değil” dedi.
 
Sağlam Adımlar Atılmalı
 
Ağaoğlu, “Yani transfer edersiniz, dünyanın da parasını harcarsınız, kulübü de borcun içinde boğarsınız. 14 tane yabancı, bir o kadar da sağdan-soldan yerli oyuncuyu alır, 70-80 Milyon Euro’luk kadro kurarsınız. Belki şampiyon olursunuz, onun da bir garantisi yok. Ama ondan sonra zaten ekonomik çöküntü ve felaket başlıyor. Zaten öyle bir başarının sürdürülebilir olma şansı da yok” şeklinde konuştu.
 
Altyapı Vurgusu
 
Sürdürülebilir başarının temeli 12, 14, 16 yaşlardan itibaren olması gerektiğini dile getiren Ağaoğlu, Bu süreç planlı programlı olması lazım. Arkadan oyuncunun gelmesi lazım. ‘Yusuf, Abdülkadir gitsin mi, aman Yusuf, Abdülkadir gitmesin’. Yarın-öbür gün bu tür telaffuzlar tarihe karışacak. Çünkü Yusuf giderse arkasında Yusuf 2, Yusuf 3 var, Yusuf giderse arkasında kardeşi Furkan var mesela, Abdülkadir giderse Ahmet veya Mehmet var. Arkadan dolduracak orayı” şeklinde konuştu.
 
Yarıştan Kopmayacağız
 
Trabzon’un futbol hayatının bu telaffuzlarla sınırlı olmadığının altını çizen Ağaoğlu, “Beklentilerin de o doğrultuda oluşması lazım. Trabzonspor bütün bu süreci yaşarken hiçbir zaman zirve yarışından asla ve asla geri kalmayacak. O kadar zorluğa rağmen geçen sene kaldık mı? Kalmadık. Yani çok kritik bir maç mesela, Türk Telekom’daki maçı kazansak fotoğraf çok daha farklı olacaktı. Her zaman zirve yarışının içerisinde olacak ama sürdürülebilir temel prensiplerinden de asla taviz vermeyecek” dedi.
 
2-3 Haftaya Netleşecek
 
Forma sponsorluğu ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin su faturalarından Trabzonspor’a ücret aktarılması konusunda ise Ağaoğlu, “Sponsor konusu iki-üç haftaya kadar netleşecek. İki seçeneğimiz var onlar arasında gidip geliyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin TİSKİ eliyle su faturalarından Trabzonspor’a bir miktar ücret aktarılması konusu Belediye Başkanımızla bizim görüşmemiz neticesinde gündeme gelen bir konu. Şu anda onun hukuki tarafları oluşturulmaya çalışılıyor. Yoksa Belediye Başkanımızın konuya bakışı son derece pozitif ve sıcak. O da bir şeyler yapmak istiyor. Ancak hukuken bir sıkıntı çıkmaması lazım.”
 
Yetiştirmeye Çalışılacak
 
Transfer hakkında açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “Forvet ve stoper transferlerinin ikinci etap kampına yetişme şansı var. Kimsenin şüphesi olmasın. Zaten bizim kamptaki ilk hazırlık maçımız 22 Temmuz’da. Yani 10 gün sonra hazırlık maçı oynayacağız, onun hemen ertesi günü bir hazırlık maçı daha oynayacağız. Ondan sonra 8 Ağustos’ta ön eleme maçı oynayacağız, onun da bilincindeyiz” şeklinde konuştu.
 
100 Milyon Tl’lik Sınır
 
Transfer için doğru zaman, doğru fiyat, doğru oyuncufaktörlerinin ele alınarak yapılması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, “Bugün kafanızdaki bir-iki oyuncuya onların istediği rakamı verirsek zaten o transfer gerçekleşir. Ama o rakamları da şöyle söyleyeyim, cimriliğimizden değil. Bunun altını çize çize söylüyorum. Bizim 100 milyon TL’lik bir sınırımız var. O sınırın içerisinde zirveye oynayacak kadro, forvet, stoper, orta saha, oyunu iki yönlü oynayan orta saha…
 
Hesabı Kitabı İyi Yapmalıyız
 
Ağaoğlu, “Zaten orta sahaya oyuncu bakarken transfer görüşmelerinde, ‘İki yönlü oynayabiliyor musun?’ diye soruyorum. Sonra kafama takılıyor, ‘Dört yönlü olmaz mı, arada bir sağa-sola gitsin’ diye… Bunların hepsi o rakamın içerisine sığar. Ama hesabınızı-kitabınızı çok iyi yapmak zorundasınız. Bakıyorsunuz insanlar geliyor forma, kombine alıyor. Aile bütçesinden kısıyorlar. Babasından aldığı haftalık harçlığından kısıp oraya gelip bu kulüp için para harcayan insanlar var” dedi.
 
İnce Eleyip Sık Dokumalıyız
 
Ağaoğlu, “Biz de onların harcadığı parayı harcıyoruz. Orada 4 defa gerekiyorsa 5 defa 10 defa düşünmemiz lazım. İnce eleyip sık dokumamız lazım. Geldikten sonra son bir sene içerisinde karşılaştım; 500 bin Euro’luk bir oyuncunun 1.5 milyon-2 milyon Euro ile karşımıza çıktığını gördük. Frene bastığımız yerde de kademeli olarak düşmeye başladılar. Ama çok agresif olursanız bir de medyada ismi çıkarsa, taraftar da karşıdaki oyuncuyu teşvik ettiğini zannediyor” dedi.
 
Herkes Sabırlı Olsun
 
Ağaoğlu, “500 bin Euro’luk oyuncu 2 milyon Euro’ya çıkıyor. Bunları iyi kontrol etmek lazım. O konularda fena değilimdir. Hele bizim asbaşkanımız Mehmet Yiğit Alp Bey benden 4 defa daha iyi pazarlık ve cimrilik, sıkma konusunda. Onun için herkes sabırlı olsun. Nasıl şampiyonluğu bekliyorsak stoper transferi de, forvet transferi de bunlar gerçekleşecek şeyler. Zaten böyle bir yapı oluşturduğunuz yerde o noktaları boş bırakırsanız çok ciddi sıkıntı yaşarsınız ki böyle bir şey söz konusu değil zaten” ifadelerini kullandı.
 
Genç Oyuncularda Düzenleme
 
Genç oyuncuların maaşında düzenleme olacağını vurgulayan Ağaoğlu, “Kesinlikle bu konuda bir düzenleme yapılacak” şeklinde konuştu.Ağaoğlu 2010-11 sezonuna ilişkin CAS’ta yürütülen davaya yönelik de, “Önümüzdeki hafta içerisinde mahkemenin kararını açıklaması gerekiyor. 15 Temmuz olarak söylenmişti, Pazartesine denk geliyor. Onu takip eden günler içerisinde mahkemenin kararını açıklaması gerekiyor. CAS’a bir davamız daha var. Bugün açıklandı. O da KAP’a bildirildi” dedi.
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
seçeneğimiz var
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.