Haber 61’den Tuncay Lakot’un sorularını yanıtlayan Başkan Ağaoğlu geçtiğimiz sezon yaşanan sıkıntılardan, Yusuf Yazıcı’nın transferine, Sparta Prag karşılaşmasının öneminden, gelecek sezon hedeflerine kadar birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
O Günleri Unutmamak Lazım
 
Transferlerle alakalı olarak toplumda oluşmuş olan önyargıyı yıkamadıklarını ifade eden Başkan Ahmet Ağaoğlu, “Trabzonspor’un bundan 1 sene önce oyunculara 7 aylık birikmiş borcunu ödeyemediği, sürekli olarak oyunculardan kulübe iftar geldiği günleri, elektrik borcunu ödemediği için stadının elektriklerinin kesildiği günleri,esnafa olan borçlar nedeniyle kulüp mutfağınadahi zorlanarak alışveriş yapıldığı günleri unutmamak lazım.
 
Bu İşin Kuralı Bu
 
Söylediklerim hoş bir şey değil ama insanlar bunları biraz çabuk unutmuşa benziyor. Nereden bu noktalara geldiğimiz akıllarda kalması lazım. Biz bunun muhasebesini çok iyi yapılması taraftarıyız. Bu takım buralara tamamen hesapsız kitapsız, gelir gider dengesi gözetmeksizin ve bana göre çok büyük ölçüde popülizmi kokan transferlerle geldi.Takım olarak geçen sene bir şeyi anlatmaya çalıştık.Tahmin ediyorum ki anlatmışız…Yani 38 milyon Euro'luk kadroyla yapamadığımızı biz 13 Milyon Euro’lukkadro ile yaptık.bu kadroda ciddi bir tasarrufa gittik. Bu işin gereği bu net net kuralı bu” dedi.
 
Az Kalsın Avrupa’ya Gidemiyorduk
 
Kaos dolu günlerin içeriğini kamuoyuna paylaşan Ağaoğlu, “Verilen taahhütlere uyulmadığı gerekçesiyle az kalsın 2 yıl boyunca Avrupa Kupalarına gidememe cezasıyla karşı karışa kalınacaktı. 3 sene de maksimum açık vermeniz gereken miktar 25 milyon Euro olacakken bu kademeli olarak 95 milyon liraya tırmanmış bir haldeydi. Özellikle son sene 5 milyon Euro açık verme taahhüde edilmişken 55 Milyon Euro açık verilmiş. Adeta uçurumun kenarından aşağıya yuvarlanmışsınız. Buraya geldikten sonra yaptığımız her şeyi zaten biz kalmaya da çok açık paylaştık.
 
Felsefemize Sadık Kaldık
 
Biz aslında geçtiğimiz 1 yılda şunu söylemeye çalıştık. Çok büyük paralar harcayarak yapılan transferlerle hedef kovalanmaz.Yapılacak olan isabetli transferlerle, sizin maliyetinizi veya transferlerle ve doğru bir politika izlenmesiyle, Trabzonspor felsefesine sadık bir politika ile ancak başarı mümkün olur demeye çalıştık. Ama işte biraz çabuk unutulmuş Bu unutulmanın da nedeni uygulamış olduğumuz program neticesi olduğunu da biliyoruz. Türkiye'de yeniden yapılanmayı imzalayan ilk kulüp biziz. Dolayısıyla futbol ailesine Trabzonspor Kulübü bir kuruş borcum kalmadı.
 
Bankalar Parasını Bırakmaz
 
Borçların yapılanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “Yeni çıkan lisans yönetmeliği ve bankalar bile yapmış olduğumuz yeniden yapılandırma kapsamında Trabzonspor Kulübü'nün bu sene harcayacağı maksimum para 170-190milyon Euro: Bunun da maksimum 100 Milyon TL’si futbolcu alacakları maaşları vs. Biz bu anlaşmaya bağlı kalmak zorundayız. Eğer bunun dışına taşırsanız geriye dönük 860 milyon Bankalara olan borçlardan 860 milyondan biz yönetim kurulu sorumlu olacağız. Bankalar parasını bırakmaz. Çatır çatır alırlar. Ya da çok ciddi sıkıntılar içerisine bırakılabiliriz.
 
Tüm Gelirler Ziraat Bankasına
 
Yusuf Yazıcı’dan alınan parayla transfer yapılsın şeklinde yorumlar okuduğunu ifade eden Ağaoğlu, “Bu paranın bir kuruşu kulübe girmeyecek. Bütün gelirler, transferler, forma satışlar vsvsvs tüm gelirler Ziraat Bankası'na gidecek.Kimse kimseye babasının hayrına anlaşma imzalamadı.Sana yürü yavrum bundan sonra da yine geçen dönemlerde devam ettiğin gibi devam et diye bir kural yok” ifadelerini kullandı.
 
Hassas Bir Süreç
 
Çok hassas olunması gereken bir süreçte olduklarını ifade eden Ağaoğlu, “Biz hata yapacaksak bunu biz yapmalıyız. Bu kulübü yönetmeye talip olduğumuz zaman,bu kulübün doğrularını yapacağımıza söz vererek bu göreve geldik. Biz bu kulübün doğrularını yapacağımıza inandiıkları için bu insanlar bizi seçti. O alınsın, bu gelsin, şu da olsun diye bir kulübün transfer politikası olabilir mi?
 
İsraftan Uzak Durmalıyız
 
Tekrar tekrar söylüyorum yani kimsenin bulunan endişesi olmasın. Geçen sene biz bu yarışın içerisinde olacağız dedik. Galatasaray maçını herkesin malumudur. Yenmiş olsaydık matematiksel olarak şampiyon bizdik. Yani burada sonuna kadar da kovaladık. İsraftan uzak durmamız gerekir. Ya 50 kişiye yakın kadromuz var.
 
Rezerv Takım Çok Önemli
 
Rezerv takımla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “Çok ciddi çalışmalarımız var. A takımının kaldığıtesisler seviyesini getirecek şekilde 1461 Trabzon’un kaldığı binayı revize ediyoruz. Rezerv takımını ben çok önemsiyorum. Bir hafta U19’dan oyuncuları yukarı alacağım belki olmadı bir hafta A Takımdaki oyuncuyu rezerv ligine göndereceğiz. Her sene yarışın içerisinde bir Trabzonspor görmek istiyorlarsa insanlar, işte biraz sabır göstermeleri lazım.
 
Sturridge Olur Başkası Olur
 
Eleştirilerin gerçekçi olması gerektiğinin altını çizen Ağaoğlu, “Biz hiçbir kulüple transfer savaşı içerisinde değiliz. Biz bütün kulüplerle futbol mücadelesi içerisindeyiz. Sturridge transferi olacağı varsa olur. Yaşadığımız her ayrıntıyı medyayla ve kamuoyuyla paylaşmamız mümkün değil. Bazen Sturridge’nni gölgesinde Sörloth transferi gerçekleşiyor. Böyle bir oyuncu kalkıp son dakikalarda sahneye çıkıyor ve Avrupa kalma umutlarınızı Akyazı’ya taşıyor.
 
Gerçekçi Olmamız Lazım
 
Biraz gerçekçi olalım, bunu söylemek istiyorum. Sturridgetranferi olabilir, olmayabilir bir başkası olabilir. Trabzonspor’un işlerinin sürdürülmesi gerekir. Bir kişiye sabit kalınamaz. Yöneticiler olarak yapılması gerekenleri, transferleri yaparken hedeften uzaklaşmayacaksınız. Birinin arkasından takılıp gidersiniz hedefi kaçırırsınız.
 
Son Güne Kadar Devam
 
İsimlere bu kadar bağlı kalmanın anlamı yok. Transfer olabilir ya da olmayabilir. Sabaha kadar uyumadık transfer bekledik diyenler var. Ben de sabahlara kadar uyumadım, ama paraları ödeyemediğim zaman. İnsanlara karşı sorumluluğumuz var, yatın uyuyun biz herkesin yerine uykusuz kalıyoruz.  Transferin son gününe kadar futbolcu gidebilir de gelebilir de” ifadelerini kullandı.
 
Yusuf Yazıcı Transferinde Elim Rahat Değildi
 
Yusuf Yazıcı transferinin perde arkasını açıklayarak, Yusuf transferinde bazı menajerlerin devreye girerek para koparmaya çalıştığı iddialarını doğrulayan Ağaoğlu "Ben oyuncumu sat diye kimseye bir şey söylemedim. O nedenle neden menajere pay vereyim ki. Son derece saçma birşeydi. Ben oyuncumu satmamak için direniyorum, o kulübün menajeri varmış para istiyordu git oradan al dedim. Bu transferde elim rahat değildi, rahat olsaydı o rakamı çok daha ciddi yerlere tırmandırırdım.
 
Allah’tan Korksun
 
Yok Lille tarihinin en pahalı transferiymiş. Ben alın diye yalvarmadım, onlar yalvardı. Bu kulübün borçlarının karşılığı olan paraya bakarım. Yusuf şuan orada oynuyor ama yüzde 20’si hala bizim elimizde. Bu transferi engellemek için çok çaba gösterdiğini ifade eden Ağaoğlu, “Gelinen noktada yapacak çok bir şey kalmamıştı. Kulübün menfaatine en iyi nasıl bitirebiliriz noktasına iş geldi. Engel olamadığım doğru ama engel olmak için çaba sarf etmedi diyenler Allah’tan korksun. Hala orada bizim için bir şeyler üreten bir futbolcu konumunda. Keşke gitmeseydi ama gitti realite olan bu.
 
Rekor Kırarak Gitti
 
Yapacakları ile yine buraya çok şey kazandıracak bir futbolcu. 80 Milyon’a gitse 10-12 Milyon’u Trabzonspor’un kasasına gidecek. Özellikle Trabzonspor altyapısında yetişen futbolculara iyi bir referans olur. Artık orada başarılı olması için dua etmekten başka şansımız yok.Bu ülkenin altyapısında yetişerek yurtdışına rekor transferle giden tek futbolcu.. Toplamda da Cenk’ten sonra 2. Ama Cenk futbola burada başlamadı.
 
Abdülkadir Konusunda Net Tavır
 
Abdülkadir'e ciddi teklif olup olmadığı konusunda Ağaoğlu dedikoduların önüne set koydu.Ağaoğlu "Abdülkadir Ömür’e ciddi teklif gelse de ben ciddiye almıyorum. O gelen teklifler ben ciddiye aldığım zaman oturur konuşuruz” şeklinde konuştu.
 
Önemli Olan Turu Geçmek
 
Sparta Prag maçı hakkında da açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “0-0 bile kimin neyine yetmiyor. Ben burada tura bakıyorum. Atılan gollere ekstra para vermiyorlar. 0-0 ve 1-1’de dahi avantajın olduğu bir skor yakalamışım. Biz turu geçelim de nasıl geçersek geçelim. Önemli olan bu. AEK maçını oynamamız için bu maçı mutlaka geçeriz. 3-0’lar 4-0’lar çok güzel hayaller. O gibi skorların ardından aniden uykuya dalarım. Ama işte biz öyle rahat uyuyamıyoruz. Biz daha gerçekçi olmak zorundayız. Futbolun gerçekleri çok kötü çarpar” ifadelerini kullanır.
 
Taraftara uyarı Aman sakın!
Taraftarları uyaran Ağaoğlu, “UEFA özellikle de protestolar konusunda son derece hassas. Ama ıslıklı protesto serbest. Ancak sahaya yabancı maddeler konusunda UEFA son derece hassas. Sparta Prag’ı gördük. Seyircisiz oynadılar. Bizim en büyük gücümüz en büyük transferimizi geçen sene yaptık. Türkiye’ningenelde seyirci sayısı yüzde 9 artarken biz yüzde 26 yaptık. Takıma küsmüş, yıldız denilen futbolcularını elden çıkarmasına rağmen takımına sahip çıkan bir taraftar gurubumuz var keza ligi 4’üncü tamamlamamızda aslan payına sahip olan faktör seyircimiz. Yapılacak en küçük hata bize pahalıya mal olabilir.
 
Ayaklarını Birbirlerine Dolaştırın
 
Bizim kemençemiz horonumuz kolbastımız marşlarımız var on yüzden küfürlü tezahürat yapmamıza bile gerek yok. Yani gürleye gürleye “Biz Dar Sokaklarında” marşını söylediğimiz zaman bile küfretmeme gerek yok rakibin eli ayağı birbirine dolaşır. Bu şekilde bir atmosfer istiyorum. Ama Praglın oyuncuların ayağına top geldiğinde şaşırmalarını isterim. Nereye geldiklerini onlara gösterelim isterim. Kulakları sağır edercesine ıslıkların olmasını çok isterim. Ama sporun etik ahlak kuralları içerisinde kalmamız gerekir. Hep beraber keyif alalım. Prag’daki maçta 80 dakika eziyet çektim. Ama son 10 dakikadan keyif aldım. Hedefimiz her zaman kazanmak” ifadelerini kullandı.
 
Transferlere Övgü
 
Kadro derinliği açısından açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “2-3 tane belki aramızda ayrılır. Ancak bu oyuncular ligi taşıyabilecek oyuncular. Kolay transferler olmadı. İnşallah bu oyuncular öyle noktaya gelecekler ki bir sezon transfer yapmadan gelecek yılın hazırlıklarına başlarız. Bugün itibariyle baktığımızda bir çok oyuncumuz var. Türk futbolunun önümüzdeki 5-10 sene içerisinde kaleci açığı hissettirmeyecek düzeyde kalecilerimiz var. Gelişim göstermesi için kiralık gönderdiğimiz oyuncular var. 3-5 sene sonra gerçekleştirmiş olduğumuz transferlerin adı çokça duyulacak.
 
Ben O Günleri Unutamıyorum
 
Futbol takım oyunudur. Transfere ihtiyacımız varsa bu süreç sonunda devam ediyor. Taraftar yazıyor uyuyamıyorum ben diye. E ben de kulübün borcunu ödeyemediğim zaman uyuyamıyordum. Tesisin kapısından içeri giremiyordum oyuncunuzun gözüne bakamıyordum. Buradaki personelin maaşını veremediğiniz zaman o personelle göz göze geldiğim anı unutamıyorum. Yerine getiremediğimiz bir sorumluluğumuz var. Bu takım buralardan döndü. Yatın uyuyun arkadaşlar.
 
İnce Eleyip Sık Dokuyoruz
 
Transferin son gününe kadar oyuncu da gelebilir oyuncu da gidebilir. Diğer kulüplere bir baksın taraftarlarımız. Almış oldukları futbolcuları elden çıkarmakta zorlanan kulüpler var. Zannetmesinler ki öyle büyük kulüpler ince eleyip sık dokudukları için transfer yapmıyorlar. Hayır, ellerindeki oyuncuları çıkaramadıkları için transfer yapamıyorlar. Gelir gider dengesini oturtamadıkları için, yeni lisans talimatlarına yüzde yüz aykırı düştükleri için zorlanıyorlar. Yoksa Allah korusun bizim öyle bir hata yapma lüksümüz yok.
 
17 Maçtır Yenilmiyoruz
 
Bunun için 31 Ağustos’ta süreç bitecek. İşin gereği neyse biz onu yapmaya çalışıyoruz. Biz şuanda transfere en fazla harcadığımız isim 1,5 milyon Euro. Düşünün bu parayı menajerlere verilen günlerden gelindi. Bunun sorumluluğu var. Çocuklar okul harçlığından kısıyor, kimi insanlar aile bütçesinden kısıp forma alıyor. Bu kulübün bu insanlara karşı sorumluluğu var. Bunu fütursuzca harcayamazsınız. Hedefe gidiyorum deyip Allah ne verdiyse kulübün geleceğine de mani olma hakkımız yoktur. İyi gidiyoruz. Geçen sene yarışın içerisinde kaldık. Aynı şekilde devam ediyoruz. 17 maçtır yenilmeyen bir Trabzonspor var. Herkes iki sene öncesini hatırlasın” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kocaeli 4 ay önce

ERKAN ZENGİN KUCKA MALUDA ZOKORA ESTEBAN BAMBA BU TRANSFERLERDEN DERS ALIP BU AADAMI ALMAYALIM BIRDE ERKAN ZENGİN