banner88
Trabzonspor Artık Trabzon’un Olmaktan Çıkıyor
 
Kuruluşundan bu yana Ulu Önder Atatürk’ün çizgisinde yüzünü her daim batıya dönerek gelişme gösteren ve tüzüğünde bu amaçlar doğrultusunda madde bulunan Trabzonspor, sadece transferde başkalaşım göstermiyor. Özellikle son iki dönem göreve gelen yönetimler, adeta ülkenin yönetimi gibi dereyi tersine akıtmaya başladı. Kuruluşundan bugüne yaptığı hazırlık maçları ve jübilelere baktığımızda bir tane Ortadoğu ülkeleri ile karşılaşma yapmayan Trabzonspor, stadyumun açılışında altın tepsi içinde sunulan Katar Emirinin sanki kucağına atılıyor gibi bir görüntüye doğru koşuyor adeta…
 
Milli takım maçları nedeniyle süper lige verilen aranın içinden Katar Seyahati çıktı. Trabzonspor’a bu seyahat ve yapılacak maç ne katacak. Katar futbolu nerede, Türk futbolu nerede? Trabzonspor’un sırtından geçinen değil de yağmurda çamurda, karda kışta parasını kendi cebinden vererek bu takımın peşinde koşan gerçek Trabzonspor taraftarları bu yapılanları iyi incelemeli ve tahlilini yapmalıdırlar. Özel uçakla Katar’a giden kafilede hangi işadamları, hangi gazeteciler ve daha da ilerisi kimler var acaba? Borcu bir trilyonun üzerine çıkan Trabzonspor’da personele verilen maaşlar kılı kılına hesaplanırken, “Bu bize yakın buna zam yapalım” anlayışıyla nereye kadar gidilebilecek?
 
Padişahların son dönemi gibi borç bini aştığında baklava börek yenircesine bu har vurup harman savurmanın sonunu düşünebiliyor musunuz? Türk futbolunda bir devrime imza atan anlı şanlı Trabzonspor, Trabzonlunun ve gerçek Trabzonsporlunun elinin altından kayıp gidiyor. Ey Trabzonlular ve gerçek Trabzonsporlular, yol yakınken kötü gidişe dur deyin!!! Demezseniz bilin ki Trabzonspor’un önüne mutlaka bir isim gelecektir. Bunu böyle bilesiniz, bizden söylemesi…
 
ALT YAPI DA EĞİTİM Mİ SORUN YOKSA YALAN MI!
 
Yazmayacaktım.. Sosyal medyada üstü kapalı açıklamalarla Cafer olayını gündeme getirdim. Her halde ne Trabzonspor yönetimi ne de en son açıklama yapan Başkan ya algılamak istemedi ya da üç maymunu oynayıp bildiklerini söylediler. Başkana bu konuda birileri açık ve seçik yalan konuşuyor. Usta, “Cafer'e evladım gel bakalım bir de seni dinleyeyim nedir bu sorun” dedi mi? Demedi. Usta, “Cafer babamla görüşün, baba menajerle görüşün, menajer ben Japonya’dayım diyor gelmiyor. A Takım ile antrenmana alırsanız imza atarım dediler. Aha size koskoca eğitim sorunu” diyor. Yargısız infaz yapıp çocuğu toplumun önüne attı. Cafer vurun abalıya misali oldu. Usta'nın açıklamlarından sonra gelen Cafer Tosun’a saldırdı giden saldırdı. İşte Cafer gerçekleri;
 
Cafer 2 yıldır kulübün profesyonel oyuncusu ne bir kere idmana çıkartılmadı, ne birkez  kampa gitirilmedi. 5 Mayıs’tan beri kadro dışı kalarak tek başına idman yapıyor. Herkes son bir aydır menajeri yüzünden kadro dışı kaldığını yazıyor söylüyor. Genç yetenek 4 aydır tek başına çalışıyor. Alt yapıda oynarken bazı antrenörler onun milli takıma gitmesini istemedi. Milli takım konusunda sürekli hakkında kötü rapor verdiler. Ve her seferinde Cafer'i milli takım yetkilileri sorduklarında onlara olumsuz rapor verildi. Milli takım yetkililerini istedikleri gibi yönlendirdiler. Geçen sene 1461'e gönderildi. Burada 17 maç oynadı, yine milli takım kampına çağırtılmadı, değersizleştirildi.
 
Bu sezon onunla 5 yıllık sözleşme yapılmasını ve 1461'de oynanması istendi o da oynamak istemedi diye 5 aylık maaşını bile yatırmadılar. 1461'e gitmezsen sezon boyunca tek başıma çalışırsın tehdinini savurdular. Şimdi başkan ve diğerleri Cafer’i eleştiriyor. 17 yaşında menajerlerle ne işin var diyenler, 17 yaşındaki çocuğu 4 aydır tek başına idman yaptıranlar kenara çekilip hiç bir şey olmamış gibi kıs kıs gülüyorlar.. Sosyal ve görsel medyada Cafer’i eleştirenler bunu neden görmüyor.
 
Yönetim Cafer’i tekrar çağırdı.. Sözleşmeyi yap git U21’de oyna dendi. Cafer kabul etti. Bu kez Altyapı Koordinatörü kabul etmedi. Cafer'e “Sen U21'i aştın profesyonel takımda oynaman lazım” dendi. Cafer imza işi kesinleşene kadar U21'le idmanlara çıkmak istediğini söyledi. Altyapı Koordinatörü, “Hayır U21 sana yasak.” Cafer U21’i aştıysa A takımla idmanlara çıkması lazım değil mi? Alt yapıdan Ebrar profesyonel olmamasına rağmen Katar’a götürülüyor. Trabzonspor' un sözleşmeli ve profesyonel oyuncusu kadro dışı kalıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!
 
Bunlar yaşanırken genç oyuncu, Asbaşkan Çubukçu’nun yanına gidiyor. Çubukcu'ya gelişmesini U21'de tamamlamak istediğini söylüyor. Çubukcu “1461'e gideceksin” diyor. Ne varsa bu 1461'de? Çubukçu'ya maaşını sorduğunda 1461 gitmezsen yatırmayacaklarını bilirtti. Bu çocukları yokuşa sürerseniz. Onları asgari ücrete oynatıp milyon dolar verdiğiniz yabancıları kulübede tutarsanız. Bu çocukları menajerlerin önüne sizler atıyorsunuz. Şimdi buradan sayın Usta'ya soruyorum. Acaba Altyapı da eğitim mi sorun, yoksa yalan yanlış kamuoyuna konuşmak mı?
 
DÜN DÜNDÜR BUGÜN BUGÜNDÜR!
 
Trabzonspor'un Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra alt yapı için olmadık sözler sarf eden Kadir Özcan Tesisleri’nde yapılan divan toplantısında eski Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu tarafından eleştirlen Usta, buna istinaden kürsüden eski Başkan Hacıosmanoğlu'na alt yapı konusunda şu cevabı vermişti; “Altyapıda ki oyuncular beslenmesini bilmiyor, değirmenderede pilavın üstüne döner yiyorlar. Avrupadan bir kulüple anlaşıp sistemimizi onlar gibi yapacağız.” 12,5 milyar maaaş alan Sadi hoca'yı gönderip 35 milyar maaşla Almanya'dan işi bilmeyen acemi Cem Bağcı'yı alt yapının başına getirmişti.
 
Alt apı ile ilgili dediklerini unutan Başkan Usta alt yapıdan yetişen Yusuf ve A.Kadir'i Avrupa'dan üç takımın istediğini gururla söylüyor. Arsenal'in dünyaca ünlü teknik adamı Wagner Abdülkadir'in peşinde konuşuyor. Ah be Usta, twitter mesajında, “Biz ..........'ri çok yanlış yerde aramışız!” “Küçük olsun benim olsun” out. Şimdi yeni moda... “Benim değilse kara toprak olsun” Sadi Tekelioğl'nun A takıma çıkarttığı Yusuf ve A.Kadir ile gururlanıyorsun, hava atıp çaka yapıyorsun. Kimin sayesinde bunları yapıyorsun, gönderdiğin Sadi Tekelioğlu'nun. Şimdi kim Trabzonspor'a ihanet ediyor. Rahmetli Süleymen Demirel'in meşhur sözü geldi hatırıma “DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR.” Keser döner sap döner misali.
 
KELLE KOLTUK GİDİLİYOR
 
Usta kellede!...
Trabzonspor gırtlağa kadar borçta!...
Sportif başarı yok!
İtibar desen tenzilatlı satışlar gibi %50’lerde…
Usta direnmede!...
Git diyorlar gitmiyor!
Trabzonspor battıkça batıyor
Kimsenin umurunda değil!
Camia sus pus..
Seyhatlar desen o biçim
Her tehlike var ama;
Nasıl olsa hiç bir şey kalmadı!...
Ziya bey vardı. Orası yıllar önce birilerine peşkeş çekildi. Daireler vardı. Atay Aktuğ başkanlığı döneminde maliyeye borç var diye dört tanesi Maliyeye verildi. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri var. Orasının da akıbeti belli değil.. Bir Şamil Ekinci yok ki çekini verse de Trabzonspor'u kurtarsa!
 
TRABZON’UN ÖNEMLİ DEĞERİNİ ANDIK
 
Trabzonspor’un her dönemine parmak basan ve kentimizin önemli işadamlarından Kenan İskender’i Cuma günün Bostancı Mezarlığı’ndaki kabri başında andık. Bugünkü yöneticilerin aksine Trabzonspor’un 5 kuruşuna 5 daha katabilmek için kırk takla atan bir değerdi o… Hele transferlerde takındığı tavrı, yaptığı pazarlıkları da bugünkü yöneticiler yaşasaydı değerini çok daha iyi anlayabilirlerdi..
 O heybetli yapısıyla, sadece parayla değil kurduğu dostluklarla Trabzonspor’u yönetti ve onun için Rahmetli Kenan amca mezarı başında kalabalık bir dost grubuyla anıldı. Kimler yoktu ki; eski ve yöneticiler, işadamları, kıymetli eşi, değerli çocukları, gazeteciler ve sevenleriyle anıldı. Kuran okuyan Yusuf hocanın da dediği gibi mevcut kalabalık onun sevildiğinin ve arkasından yapılan hayır dualarının göstergesidir. Ailesine ve sevenlerine kısacası Trabzon’a ve biricik sevgilisi Trabzonspor’a başsağlığı diliyor, onu bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.
 
ÇEK BİR ZAM DEMLİ OLSUN
 
Trabzonspor yönetimi personel konusunda resmen çifte standarlık yaptı. Geçenlerde kulüpte üst düzey çalışan 5 veya 6 kişiye kimseler duymadan sesiz ve derinden usul usul maaşlarına zam yaptı. Lokantalarda bağırırlar ya ‘çek bir pilavüstü yüzelli’ veya kahvelerde garson ocak başındaki ustaya ‘yap bir demli çay’ diye. Trabzonspor'u çok iyi yönettiğini söyleyenler 5-6 kişiye yaptıkları zammı yüzlerine gözlerine bulaştırdı. Zamma duymayan kalmadı. Madagasgarda yaşayanlar bile duydu.
Geri kalan çalışanlarına 4 seneden  bu yana ne zaman yapılıyor ne de iyileştrime. Adamı olan, postu kalın olan zammı kapıyor. Olmayan ise asgari ücretle çalışmaya devam ediyor. Zam almayanlar seslerini azıcık yükseltmeye kalktı mı hemen bebek azarlar gibi azarlıyorlar. Şimdi bu insanlar Trabzonspor'un personeli arasında adelet mi dağtıyor. Yoksa ayrımcılık mı yapıyor. Bu zammı alanlar, arkadaşlarının yüzüne nasıl bakıyorlar? Hiç mi vicdanları sızlamıyor. Veya bu zammı o kişilere verenler gece rahat uyuyorlar mı?
 
HAKEMLER EĞİTİMDE

 
Eğitimin her alanda önemi vardır. Eğitilmemiş toplumlar yok olmaya mahkumdur. Türk futbolunda hakemlere yönelik bir eğitim çalışması başlatıldı. Süper lig hakemlerinden başlayan eğitim çalışmaları tabana yayılmakta. Öyle ya milyon dolarların döndüğü futbol dünyasını yöneten hakemler fiziksel, psikolojik ve zihinsel yönden hazır olabilmelidir.
 
Trabzon İl Hakem Kurulunun çalışma faaliyetleri kapsamında Trabzonspor Akademisi Kadir Özcan Tesislerinde hakemlere yönelik “HAKEMLİKTE ZİHİNSEL HAZIRLIK" konulu bir seminer gerçekleştirildi. Seminer Pamukkale Üniversitesi Spor Yöneticilik Bölüm Başkanı ve FIBA delegesi, Futbol Federasyonu Zihinsel antrenman Koçu ve Eğitmeni Doç. Dr Rıdvan Ekmekçi tarafından verildi.
Seminerin sonunda “HAKEMLİKTE ZİHİNSEL HAZIRLIK" kitabı imzalama töreni ile hakemlerle buluşturuldu. Hakemlerin ilgisi mesleklerini geliştirmek için çalıştıklarının bir göstergesi oldu. Bu çalışmadan dolayı TFFHGD’yi alkışlıyoruz. Bu tür çalışmaların Türk futbolu için önemli olduğuna inanıyoruz.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.