‘GECEM DE GÜNDÜZÜM DE RİZE’YE HİZMETTİR’

TAKA Gazetesi yazarı Osman Yazıcı Rize Milletvekili Muhammet Avcı ile Ankara’da buluştu ve çok özel bir söyleşiye imza attı.

Milletvekili Muhammet Avcı’dan

1-Rize Havalimanı süresinde hizmete açılacak. Cumhurbaşkanımız yakından takip ediyor.

2-OVİT tüneli dünyaya açılan penceremiz oldu. Bağlantılarını tamamlıyoruz.

3-Kaçkar’da yapılması hedeflenen kayak merkezinin altyapı çalışmaları devam ediyor.

4- Türkiye genelinde yapılan çay ithalatının tümü, Rize İhtisas Gümrüğü’nden yapılıyor. Kaçak çayların girişini engelledik.

5-Ayder ile Hemşin’de gerçekleşen kentsel dönüşümlerle dünyanın ilgi odağı haline getirdik.

6-800 yataklı bölge hastanesi için kaynak ve yer hazır.

7-Deniz ve kara taşımacılık alanında reform niteliğindeki lojistik merkezimiz 2023 yılında bitecek.

8-Rize’de genç ve dinamik kadrolarımız var. Vatandaşa tepeden bakanları zamanla ayıklıyoruz.

9-Rizeli’nin yararına olacak hizmetlerde, muhalefet temsilcileri ile birlikte hareket ediyoruz.

10-Ben sadece AK Partililerin değil, bütün Rizelilerin milletvekiliyim.

11-Rize’de sağlık ve asayiş yönünden Türkiye’de birinci sıradayız.

12-Bütün bakanlarımız, Rize’ye yatırım için destek veriyorlar.

13-Geçmişten günümüze kadar, Rize’ye ve Rizeliye hizmet veren tüm siyasi temsilcilerine teşekkür ediyorum…

TAKA: Yirmi dört saatinizi anlatır mısınız?

AVCI: Haftanın üç günü Ankara’dayım. Yasama faaliyetleri için Meclis’teyim. Teşkilat başkan yardımcısıyım. Genel Merkez’de bulunuyorum. Karadeniz Bölgesi bana bağlı. Sürekli teşkilat mensupları ile beraberim. Ailem Rize’de. Ankara’ya taşınmadım. Bildiğiniz gibi misafirhanede kalıyorum. Geri kalan zamanlarımda Rize’deyim. Sabahtan gece yarılarına kadar süren programlarım, görüşmelerim var.

TAKA: Muhammet Avcı’yı anlatır mısınız?

Avcı: 1980 doğumluyum. Rizeliyim ve Rizeli olmaktan onur duyanlardanım. Değer ve geleneklere bağlı birisiyim. Hizmet etmeyi seven, mutlu olanlarla mutlu, ağlayanlarla ağlayabilen, duygularını dışa vuramayan birisiyim. İnsan kendini nasıl anlatır ki…(Gülüyor).

GÖREVİMİZİ LAYIKIYLA YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

TAKA: Nasıl bir milletvekilisiniz?

AVCI: Bunu gazeteci olarak siz değerlendireceksiniz. Ankara ile  Rize arasında gidip gelen bir patlamenterim. Ben kendimi mobil milletvekili olarak görüyorum. Vatandaş bana değil, ben vatandaşa giden bir vekilim. Hem vekil olarak, hem de teşkilat başkan yardımcısı olarak, teşkilat mensupları ile sürekli beraberim. Allah bize bu görevi nasıp etti. Bende layıkı ile yapmaya çalışıyorum..

TAKA: Hedefiniz ve hayalleriniz neler?

AVCI: Otuz yaşımdan beri siyasetin içindeyim. Başbakan ve Cumhurbaşkanının ilinde il başkanı olmak önemli bir sorumluluktur. 37 yaşında milletvekili oldum. Bu gücümü ve fırsatımı ülkeme ve her şeyimi borçlu olduğum Rize’ye hizmet ederek değerlendirmek istiyorum. İstiyorum ki, dönemsel olarak devraldığım bu hizmet bayrağını daha yükseklere taşıyabileyim. Her karış toprağında hizmetim olsun isterim. Ben sadece AK Partililerin değil, tüm Rizelilerin milletvekiliyim.

SİYASİ KİMLİĞİMİZİN ÖTESİNDE HEPİMİZ RİZELİYİZ

TAKA: Rize’de muhalefet ile aranız nasıldır ?

AVCI: Rize’de muhalefet temsilcileri ile uyum içindeyiz. Yanlış anlaşılmasın. Herkes kendi siyasetini yapıyor. Ben de yapıyorum. Rizeliye hizmet söz konusu olunca muhalefetle uyum içinde hareket ediyoruz. Herkes eleştirisini seviyeli bir şekilde yapıyor. Siyasi kimliğimizin ötesinde hepimiz Rizeliyiz.Rizeli olmak,her şeyin üzerindedir.

TAKA: Biraz projelerinizden bahsedelim. Havaalanında durum ne?

AVCI: Havalimanı süresinde bitecek. 2021 yılının ortasında hizmete açmayı düşünüyoruz. Kaynak hazır. Cumhurbaşkanımız özel olarak  takıp ediyor. İnşaatta aksama yok. Bakanlık temsilcileri 24 saat görev başında.”Bu havaalanı en çok size yarayacak..(Gülüyor)

Adını ne koyacaksınız? “Mesut Yılmaz Havalimanı” olsun diyenler çoğunlukta. Bana göre de olmalı…

AVCI: Eski Başbakanımız sayın Mesut Yılmaz’ın Rize’ye ve ülkemize çok  hizmetleri olmuştur. Zamansız ölümü hepimizi üzmüştür. Allah rahmet eylesin.Bu konuda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Cumhurbaşkanımız en doğru kararı verecek ve açıklayacak.

AMAÇ TURİZM CENNETİ YAPMAK

TAKA: Kaçkar’daki kayak merkezi projesi  ne durumda?

AVCI: Karadeniz’deki en önemli mega projelerimizin başında Kaçkar’da yapımı düşünülen kayak merkezi projesidir. İlgili bakanlıklarla koordine halindeyiz. Altyapı çalışmalar ve projelerin yapım aşamaları sürüyor. Amacımız Kaçkar’ı dünyanın kayak merkezi haline getirmek. Ve turizm cennetini yapmaktır.Çok önemsediğim projelerimizden birisidir.

TAKA: Çayın başkenti Rize’de  ithal çayda birincidir algısı var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

AVCI: Vatandaşlarımız bu konuyu tam bilmiyor. Bizim arkadaşlarımız da anlatamıyor. Yanlış algı operasyonu yapılıyor. Bu iddialar doğru değildir.. Rize’ye katma değeri katsın, ekonomisi canlansın diye Rize’de Çay İhtisas Gümrüğü’nü kurduk. Türkiye’ye yapılacak çay ithalatları bu gümrükten yapılıyor. Yani 81 ile gidecek çayların girişini Rize’den yapılıyor. Dolaysıyla Rize’den girişi yapılan çaylar Rize’nin hanesine yazılıyor.

TAKA: Rize’de kaçak çay var mı?Bu konuda söylentiler var..

AVCI: Rize’ye kendi çayı yetiyor. Ciddi anlamda bir kaçak çay meselesi söz konusu değil. Özel olarak takipçisi olacağım.

KARADENİZ’İN KADERİ DEĞİŞECEK

TAKA: OVİT Tünelinin son durumu ne?

AVCI: Ovit Tüneli bizim dünyaya açılan penceremizdir. Doğu’ya, Batı’ya kara taşımacılığında önemli rol oynar. Eksik bağlantılarımızı tamamlıyoruz. Önem verdiğimiz büyük projemizdir.Ovit,Karadeniz’in kaderini değiştirecek bir yatırımdır..

TAKA: Yapımı devam eden lojistik merkezi ne durumda?

Avcı:Kara ve deniz taşımacılığına çok önem veriyoruz. Lojistik merkezi 2023 yılında hizmete açmayı düşünüyoruz. Bu anlamda yol ve limanlarımızı yeniliyoruz.

TAKA: Bölge hastanesi ne durumda?

AVCI: Rize’de en büyük sorunumuzun başında arazi sorunu gelmektedir. Kentsel dönüşümlerde bile yer sorunu yaşıyoruz. Bu nedenle 800 yataklı bölge hastanesini denizi doldurarak inşaat alanını oluşturacağız. Bakanlık açıkladı. Hem kaynak hem de yer sorununu çözmüş durumdayız. Rize’nin ihtiyacını karşılayacak, Rize’ye yakışır bölge hastanesine kavuşacak.

TAKA: Halk arasında “vampir kelebek”1 diye adlandırılan kelebekler hakkında ne düşünüyorsunuz?

AVCI: Yaklaşık 10 yıldan beri bölgemizde. Bir şekilde gelmiş, çoğalmış kelebekler, hem sebze ve meyvelere zarar veriyor hem de vatandaşlarımızı tedirgin ediyor. Tarım Bakanlığı ile koordineli çalışmalarımız var. Gerekli önlemler alınıyor. Bu yıl biraz azalmış durumda.Takıp ediyoruz.

TAKA: Bölgede kuruyan ağaçlar var. Şimşir, kestane ve karaağaç gibi. Buna ne diyorsunuz?

AVCI: 150 yıl kurumayan bazı ağaçlarımızın kuruduğunu görüyoruz. Orman Bakanlığı yetkilileri bunun nedenlerini araştırıyorlar. Nedeni bilinmemekle birlikte gerekli önlemler alınıyor. Sebeplerini araştırıyoruz. Bu durumdan n bende çok üzülüyorum..

TAKA: Hemşim ve Ayder’deki kentsel dönüşümler ne durumda?

AVCI: Hemşin’i pilot bölge olarak seçtik, yeni durumu ile görseniz tanıyamazsınız. Çok harika oldu. Ayder yolu üzerindeki gelişigüzel yapıları yıktık. Bir dönüşümü sağladık. Hemşin ve Ayder’i dünyaya açılan bir pencere yaptık. Turistlerin uğrak yeri haline getirdik. Karadeniz’i yöreye uygun projelerle korumak zorundayız.

TAKA: Rize’de bürokrasi ne durumda?

AVCI: Genç ve uyumlu bir kadro ile çalışıyoruz. Rizeliye tepeden bakanları zaman içinde ayıklıyoruz. Bürokratın görevi siyaset yapmak değil, Rizeliye hizmet etmek olmalıdır.ÇAsayış konusunda çok başarılıyız. Güvenlik güçlerimiz çok  özveri ile çalışıyorlar.

TAKA: Pazar ilçesinin görünümü çok kötü, yüz yıl öncesini andırıyor.

AVCI: Pazar ilçemiz, okuma yazma oranının en yüksek olduğu, siyasette ve bürokraside insanların yetiştirdiği bir ilçemiz. Acilen kentsel dönüşüm kapsamında ilçe merkezinin görünümünü değiştirmeli. Havalimanı hizmete açılması ile birlikte, turistlerin ilk görecekleri ilçedir. Pazar..Bu nedenle şehir görünümünü düzeltilmeli ve değişmelidir..

TAKA: Son sorum şu..Siyasette  kalmayı uzun yıllar düşünüyor musunuz?

AVCI: Ben yapı itibarı ile hiçbir göreve talip olmadım. Görev istenmez verilir. Ben önüme bakarım. Verilen görevleri eksiksiz yerine getirmeye çalışışırım.Hiç bir hesap- kitap peşinde  olmadım.Rizeli hemşerilerime hizmet etmek, benim için bir şeref borcudur. Yarının kimin ne olacağını Allah’tan başka kimse bilmez..

TAKA: Teşekkür ederim.

OSMAN YAZICI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.