17 BARAJ 4 GÖLET YAPTI

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

Gümüşhane ilimizin Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Gümüşhane ilinde inşa edilen 9 sulama tesisi ile 113 Bin 800 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Gümüşhane topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 55 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

85.020 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Gümüşhane ilimiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 5 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 5 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 85.020 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 64 milyon TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Gümüşhane zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

Gümüşhane’ye 17 Baraj ve 4 Gölet Kazandırdık.

Doğu Karadeniz’in en önemli illerinden biri olan Gümüşhane’de ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 82 adet Tesis ile 2 milyar 765 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Gümüşhane’de son 18 yılda 17 baraj ve 4 gölet inşa ettik. 

İnşaatı Devam Eden 19 Baraj ve 1 Gölet ile 101.290 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

Diğer taraftan Gümüşhaneli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Gümüşhane ilimizin su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 19 baraj ve 1 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gümüşhane ilimize Menba Kalitesinde İçmesuyu

Genel Müdür YILDIZ, Diğer taraftan proje çalışmaları devam eden içmesuyu tesisin 2025 yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 170.000 kişi için yılda 6,40 m³ içmesuyu temin edilecektir.

Gümüşhane ilimizde Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Gümüşhane İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 42 adet taşkın koruma tesisi ile 41 yerleşim yeri ve 5.540 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
DSİBarajGÖLET
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.