BİNLERCE VATANDAŞA İŞ İMKANI SAĞLANACAK

Yörede 3 bin kişiye iş ve aş kapısı olacak olan Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesinde devam eden çalışmaların son durumunu bu önemli yatırımın tamamlanması emek verenlerden birisi olan OSB Bölge Müdürü Duygu Sağlam devam eden arsa tahsisleri ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. Müdür Duygu Sağlam, ‘Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi’nde parsel tahsisi için ön başvuruları 3 Temmuz 2018 tarihinde iş adamlarının katılımıyla Organize Sanayi Bölgemizin arazisine düzenlenen gezi programıyla alınmaya başladı. 2020 yılı Aralık ayı itibariyle toplamda 70 yatırımcımız tarafından ön başvuru yapıldı. Ön başvuruda bulunan yatırımcılarımızla 2021 yılı Ocak ayında tek tek görüşüldü. Günümüz koşullarında yatırım yapma konusunda kararlı olan yatırımcılarımızın ön başvuru formlarını doldurarak olumlu/olumsuz geri dönüş yapmaları istendi. Olumlu geri dönüş yapan 26 yatırımcımızın talepleri Yönetim Kurulumuz tarafından mevzuatta yer alan hükümler çerçevesinde titizlikle incelendi, gerekli araştırmalar yapıldı. Süreç devam etmektedir. Diğer yandan da yeni talepler almaya devam ediyoruz.

ÇEVREYE ZARAR VERMEMESİ GEREKİYOR

Organize Sanayi Bölgeleri, sanayi yatırımlarının özendirilmesi ve sanayi üretiminin artmasını sağlamak amacıyla birbiriyle uyumlu üretim yapan küçük ve büyük firmaların ortak altyapı hizmetlerinden yararlanmak üzere belirli bir alanda toplandığı büyük bölgelerdir.  OSB’ler işsizliği azaltmada, sanayi yatırımlarının hızlanmasında, üretimde kalite verimliliğin artmasında, bölgesel eşitsizliklerin önlenmesinde, şehirlerin daha planlı ve çevreye duyarlı olarak kurulmasında ve ülkemizdeki bölgesel kalkınmanın sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.  OSB’de parsel tahsisi için en önemli ve gerekli şartın üretim olması ile birlikte; yer seçimi aşamasında getirilen kısıtlamalara uygun talepte bulunulması, kullanılacak elektrik, su ve diğer altyapı ihtiyaçlarının OSB’nin sağlayabileceğinden fazla olmaması, mevzuatta parsel büyüklüklerine göre tanımlanan minimum istihdam sayılarının sağlanması ve çevreye zarar vermeyen sektörlerin talepte bulunması gerekmektedir.

PARSEL TAHSİS ŞARTLARI

Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgemiz için parsel metrekare birim maliyeti 184,00 TL’dir. Bu fiyat Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan bugüne kadar yapılan tüm yatırım giderlerinin toplam sanayi alanına bölünmesiyle hesaplanır. Bölgemizde parsel tahsisleri Bakanlar Kurulu Kararıyla Kısmen Bedelsiz yapılmakta olup, belirlenen parsel metrekare birim maliyeti üzerinden ikinci kademe gelişmiş ilçelerde yer aldığımızdan %60 indirim yapılmaktadır. Bu oran 2018 yılında ilk  %40 olarak belirlenmişti. Sayın Belediye Başkanımız tarafından konu Sayın Milletvekilimiz Muhammet Balta’ya iletilmiş, yapılan görüşmeler sonucunda Bakanlar

ÇOK BÜYÜK EMEKLER VAR

Bu yatırım ile 3 bin vatandaşımıza iş imkanı sağlayacağız. Yöremize çok büyük katkıları olacak. Çok önemsiyoruz. Tamamlanması içinde çok çalışıyoruz. Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgemizin bugüne gelmesinde çok büyük emekler var. TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekilimiz Sayın Muhammet Balta, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Balta’nın ne kadar çok gayret gösterdiklerini ve aylarca nasıl emek verdiklerine şahidim.  Kendilerinden Allah razı olsun. Yine Organize Sanayi Bölgemizin faaliyete geçmesinde çok büyük destekleri olan geçmişten günümüze Bakanlarımıza, Valilerimize, Milletvekillerimize, Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, siyasi parti ilçe başkanlarımıza ve mütevelli heyeti üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

Tuncay HACIFETTAHOĞLU

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
Vakfıkebir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.