2018 yılının ikinci yarısında dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar sonucunda ortaya çıkan negatif ekonomik etkilerin, 2019 yılında da Gümüşhane ekonomisini fazlasıyla etkilediğini belirten Başkan Akçay, “Özellikle ilimiz ekonomisinde önemli bir payı olan kamu yatırımlarının 2019 yılı içerisinde azalması ve belirli aralıklarla yaşanan dönemsel gecikmeler sonucunda Gümüşhane özel sektörünün de kamu kaynaklarından aldığı pay azalmış ve şehrimiz bu yaşanan gelişmelerin etkisini yakından hissetmiştir. Yine 2019 yılında gurbetçilerimizin de beklenen seviyede şehrimize gelmeyişi ile birlikte il ekonomimizde ciddi bir daralma yaşanmıştır. 2019 yılının son döneminde merkez bankası tarafından kredi faiz oranlarının önemli oranda düşürülmesi isabetli bir karar olmuş fakat, zamanlama bakımından il ekonomimize bir katkısı olmamıştır. 2019 yılında esnaf ve tüccarımızın genel giderleri artarken, kar marjları ve cirolarımız da reel olarak azalmıştır. Kısaca 2019 yılı Gümüşhane İş dünyası adına beklentilerimizin altında kalmıştır” dedi.

 “Demiryolu projesi uluslararası bir projedir”

Başkan Akçay, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesini de değerlendirerek, “Bu proje şehrimiz ve bölgemiz için vazgeçilmeyecek bir projedir. Bölgemizin ve şehrimizin kalkınması için çok büyük bir öneme sahip olan bu projenin hayata geçmesi için şahsım olarak yıllardır mücadelesini vermekteyim. Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu hattı benim için yıllardır hayalini kurduğum bir vizyon proje ve bu proje gerçeğe dönüşene kadar da mücadelemi sürdürmeye devam edeceğim. Şehrimizin ulaşımda karayolundan başka bir alternatifi olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu durum bölgesel ve yerel kalkınmamız için belirli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Şehrimizde her yıl artacak 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Daha öncede bahsettiğim gibi 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için ihracatın artması şart. Bunun en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır. Şuan proje ihalesi yapılmış olan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesi hattı aynı zamanda geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret güzergahı olarak kullanılmış ve bu hattı kullanan tüm medeniyet ve devletlere önemli kazanımlar sunmuştur. Biz sadece ili ile değil ülkesi ile zengin olmak istiyoruz. Hem bölgesel hem de ülkemizin yüksek menfaatleri için geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret güzergahı olarak kullanılan bu bölgeye tekrar hayat verecek olan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesi bu şehri ve bölgeyi gelecekte önemli bir yere taşıyacak bir vizyon projedir. Bu demiryolu hattını sadece Erzincan-Gümüşhane-Trabzon olarak düşünemeyiz. Bu uluslararası bir projedir. Bu proje Karadenizi, Trabzon’dan Akdeniz’e, İskenderun’a dolayısıyla dünyaya bağlayacak bir projedir” dedi. Başkan Akçay, 2020 yılının ekonomik bakımdan 2019 yılından daha iyi geçeceğine inancının tam olduğunu belirterek, “Türkiye ekonomisinin 2020 yılını yüzde 5 büyüme ile tamamlaması bekleniyor. Bu büyüme hedefi ve yakalanacak başarılı sonuçlar, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında büyük avantaj sağlayacak. Bizlerde Gümüşhane iş dünyası olarak elimizi taşın altına koyarak bu hedeflerin gerçekleşmesi için var gücümüzle üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.