Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, açıklamalarda bulundu. Trabzon’da Ortahisar ilçesinin altyapı sorununu ortadan kaldıracak proje ile ilgili bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Ortahisar merkezinin içme suyu boruları eskidi. Bunlar yaklaşık 30-40 yıl önce yapılmışlardı. Bizden önce başlayan bir proje süreciydi ama bizim dönemimizde ihalesini yaptık. Yüzde 60’ını AB fonlarından, yüzde 25’ini Büyükşehir Belediyesi, yüzde 15’ini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinden temin ederek 15-16 milyon Euro’luk bir projeyi uygulamaya başladık. Kalkınma ve Beşirli mahallesinde ekiplerimiz çalışıyor. Ekip sayısını 10’a çıkaracağız. İnşallah 2023 yılı yaz aylarında Ortahisar’daki 565 kilometrelik içme suyu hattını değiştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
 
AKILLI BELEDİYECİLİK UYGULAMASINI KOLAYLAŞTIRACAK
 
Altyapı projesinin zor ve sorumluluk gerektirdiğini de dile getiren Başkan Zorluoğlu “Bu bizim sorumluğumuzdu ve bu sorumluluğu alarak projemize başladık. Süratle devam ediyor. Kış aylarında Meydan bölgesinde başlayacağız. Planlamasını çok titiz şekilde yapıyoruz. Vatandaşımızın en az sıkıntı ile bu hizmetten yararlanmasını istiyoruz.  Sadece içme suyu değil beraberinde yağmur suyu ve kanalizasyon eksiklerini de bunu proje kapsamında gidermek istiyoruz. Bu çalışmanın bir başka özelliği de telekomünikasyon altyapısı. Bu şehrin hazır kazılmışken, fiber optik hat oluşturmayı da projenin içerisine dahil ettik. Tamamlandığında Ortahisar’ın birçok bölgesinde çok kaliteli iletişim imkanı sağlayacak fiber optik kanallarını oluşturacağız. Bu aynı zamanda akıllı belediyecilik, akıllı şehir uygulamalarını da kolaylaştıracak. Akıllı durak, akıllı ulaşım, akıllı altyapı anlamında gereken yatırımı yapmış oluyoruz” şeklinde konuştu.


>
>  
TİSKİ’NİN ÇALIŞMALARINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUM

TİSKİ’nin sadece Ortahisar’a hizmet etmediğini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Biz 18 ilçemizin 704 mahallesine içme suyu, kanalizasyon gibi altyapı hizmetlerini götürmekle mükellefiz. Eksiklerimiz var. Trabzon Büyükşehir Belediyesi çok eski bir belediye değil. 2014 yılında kuruldu, TİSKİ de o zaman kuruldu. Dolayısıyla bu eksikliklerimizi gidermek için süratle gayret gösteriyoruz. Birçok grup suyuyla alakalı olarak ihalelerimizi yaptık. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu ihaleler, alanda yatırıma dönüştüğünde içme suyu konusunda taşradan gelen şikayetleri azaltmış olacağız. Bu sene çok kurak bir sene. Daha önce de açıklamıştım. Yağmur yetersiz ve hava çok sıcak olduğu için bizim su kaynaklarımızda çok ciddi azalmalar, derelerde kurumalar var. Özellikle bazı kırsal mahallelerimizde sıkıntılarımız bulunuyor. Bunu da tankerlerle, ilave kaynaklar ekleyerek çözmeye çalışıyoruz. Çok büyük problem yok ama vatandaşımıza Trabzon’un neresinde yaşarsa yaşasın sağlıklı içme suyu götürmek bizim sorumluluğumuz. İmkanlarımız, kaynaklarımız ölçüsünde de bunu gayretle yapmaya çalışıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Ben TİSKİ’nin çalışmalarını yakından takip ediyorum. İnşallah 2-3 sene sonra, artık bu kırsaldaki içme suyu problemini büyük oranda çözmüş olacağız” dedi.


>
>  
AKÇAABAT’TA DÖNÜŞÜM PLANLANDIĞI GİBİ GİDİYOR

Akçaabat dolmuş dönüşümü ile ilgili sürecin planladığı gibi devam ettiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Dönüşüme sıcak bakmayan bir taraf konuyu yargıya götürdü, yargı da yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Dolayısıyla yargı da aldığımız kararın hukuka uygun olduğu kanaatine vardı. Yolumuza devam ediyoruz. Orada kooperatif üyeleri bir otobüs alım hazırlığı yapıyorlar. İnşallah planladığımız gibi sonuçlandıracağız ve Trabzon-Akçaabat’a arasındaki yolcu taşımacılığını çok daha konforlu yeni araçlarla gerçekleştireceğiz. Planladığımız gibi gidiyor” diye konuştu.
 
GERİ ADIM SÖZ KONUSU DEĞİL

Ortahisar’daki dolmuş dönüşümüne de değinen Başkan Zorluoğlu “Bu süreçler kolay değil. Epey bir çalışma yaptık. Dolmuşların dönüşümü ile ilgili bütün taraflarla bir araya gelerek bir karar aldık. Bu kararın şimdi uygulanma zamanı geldi. Pandemi nedeniyle süreç biraz uzadı ama Trabzon’da biz insanlarımızı şu anki dolmuşlara mahkum edemeyiz. Bu dönüşüm mutlaka olacak. Benim vatandaşım 20 yıllık dolmuşlarla seyahat etmek zorunda değil. Bunu ilgili taraflarla görüşmeye devam ediyoruz. Ama şunun bilinmesini isterim Trabzon insanı kendisine yakışır, kaliteli, konforlu, güvenli dolmuşlara kavuşacak. Geriye adım söz konusu bile olamaz” ifadelerini kullandı.
 
KESİN KARARA VARILMADI

Trabzon’da Moloz ve Çömlekçi arasına yapılması düşünülen tünel projesi ile ilgili soruya da cevap veren Başkan Zorluoğlu "Ulaştırma Bakanlığımız tarafından; bizim, milletvekillerimizin ve şehir olarak ortak çabalarımızla şehir içi ulaşımı rahatlatacak birkaç çalışma başlatıldı. Bir tanesi, güneyden gelen Erzurum yolunun, sahil yoluna bağlanması işidir. Orada çalışma başladı, tünel çalışması devam ediyor. Orada kavşak düzenlemesi ve sahile bağlanmasıyla Değirmendere bölgesindeki o sıkışıklık büyük oranda giderilecek. O çalışma planlandığı gibi devam ediyor. Bunun ikinci ayağı Moloz’dan Çömlekçi’ye bir yeni tünel çalışmasıydı. Bu şekilde esasında kesintisiz bir sahil yolu da sağlanmış olacak. Çünkü Değirmendere’den sonra bir başka sıkışıklık, Çömlekçi tünelinin olduğu bölgede oluyor. Onun çözümüne dönük bir projeydi. Bu proje üzerinde de epey konuştuk. Yani Ulaştırma Bakanlığımızın şehrimizde, bu noktada yapmak istediği projeleri biz baştan itibaren onlarla istişare ediyoruz. Bizim bilgimiz dışında herhangi bir şey olmuyor. Ulaştırma Bakanımız en son geldiğinde onu da değerlendirdik. Bu konuda kesin bir karara henüz varılmadı. Ama şehir adına faydalı olabileceğine inandığımız bütün yatırımları yapıyoruz, takip ediyoruz. Tünel projesi, Ulaştırma Bakanlığımızla üzerinde şu anda müzakere ettiğimiz bir konudur” dedi.
 

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.