EKONOMİK BASKILAR SON BULMALI

CHP’Lİ Kaya: “Yerel gazetelerin gelirlerini elinden alacak teklif geri çekildi”

Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan torba yasadaki, resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını kaldıran ve yerel gazetelere gelir kaybı yaşatacak düzenlemenin geri çekildiğini duyurdu. AKP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 15’inci Maddesinde yer alan düzenlemede, vergi cezası tebligat ilanlarının artık gazeteler aracılığıyla değil ilgili kurumun internet sitesi üzerinden yapılması amaçlanıyordu. Konu ile ilgili açıklama yapan Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya: “Özellikle yerel gazetelerimiz için önemli bir gelir kaynağı olan resmi ilanların kaldırılması, zaten ayakta durmakta zorlanan yerel basınımızın sıkıntılarını daha da artıracaktı.  Kağıt fiyatları başta olmak üzere artan giderlerin yanında gelir kaynaklarının da ellerinden alınması yerel gazetelerimizin birer birer yok olması demektir.

CHP VE İYİ PARTİ MİLLETVEKİLLERİ İTİRAZ ETTİ

Bu maddeyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti milletvekilleri olarak iki gündür Meclis’te itirazlarımızı dile getiriyoruz. Gazeteci örgütleri ve yerel basın temsilcileri de ses yükseltince 15’inci maddeyi geri çekme noktasında bir uzlaşı sağlandı. Yerel basınımızın önemini, milli mücadelenin örgütlenmesindeki ve Ulusal Kurtuluş mücadelemizin zaferle sonuçlandırılmasındaki katkılarından biliyoruz. AKP iktidarı, özellikle yerel gazetelerimize uyguladığı ekonomik baskılardan vazgeçmelidir.

Zor günler geçiren yerel basın emekçilerine destekler sağlanmalı ve basın özgürlüğü çerçevesinde faaliyet göstermelerine imkan sağlanmalıdır.”

YEREL VE ULUSAL BASIN YAŞASIN, DEMOKRASİ RAHAT BİR NEFES ALSIN DİYOR

Milletvekili Örs'de, yerel basının sorunlarını dile getirdi

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Daire Kanun Teklifinin 2. maddesi görüşülürken TBMM’de söz aldı. Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, yerel medyanın gelir kaynaklarına önemli darbe vurulduğunu kaydederken TBMM’de konuyu Trabzon üzerinden gündeme taşıdı. Örs, “Malumlarınız olduğu üzere, demokrasilerde basın, yasama, yürütme ve yargının yanında vazgeçilmez bir kuvvettir. Bilhassa yerel basın yerel sorunların, talep ve beklentilerin gündeme getirilmesinde hatta ulusal gündeme mal olmasında son derece önemli bir yer tutmaktadır. Yerel basınımız tirajın ötesinde, daha çok ilan ve reklamlarla ayakta durmaktadır. Bu kanunun 15'inci maddesi yerel basınımızın gelir kaynaklarına önemli bir darbe vurmaktadır. Maddeyle ilan yoluyla yapılan tebligatların belli bir rakamı aşması durumunda idarenin internet sitesi aracılığıyla da yapması düzenlenmektedir.” dedi.

“BU ÜLKEDE TASARRUF EN YUKARIDAN BAŞLAMALI”

Milletvekili Örs, açıklamasında şunları kaydetti: “Yerel basın deyip geçmemek lazım. Örneğin, benim şehrim olan Trabzon'da 5 tanesi günlük, 10 tanesi aylık ve haftalık olmak üzere 15 tane yerel gazete yayın yapmaktadır. Bu gazeteler zaten zor şartlarda yayın hayatlarını sürdürmektedir. Bu gazetelerin çalışanları var, bu gazetelerin maliyetleri var, sabit giderleri var. Bugün itibarıyla ülke genelinde yayın yapan yerel gazetelerin sayısı 925'tir. Bu rakam geçen yıl 1.084 idi yani bir yılda 159 yerel gazetemiz kapanmıştır. Bu düzenlemeyle gelirlerinin bir bölümünü daha kaybedecek olan yerel basınımız daha da kan kaybedecektir. Bu teklifin gerekçesine göre tebligata konu olan ilanlar daha önce yerel ve ulusal basın yoluyla yapılıyorken bundan böyle artık kurumun kendi resmî internet sitesinde yayınlanarak hem teknolojik imkânlardan yararlanacak hem de tasarruf yapılacaktır deniliyor. Biz teknolojinin kullanılmasına da tasarrufa da karşı değiliz. Bize göre bu ülkede tasarruf en yukarıdan başlamalı, devlet ve hükûmet tasarrufta öncü ve örnek olmalıdır.”

“YEREL BASINIMIZIN ÖNEMLİ BİR GELİR KAYNAĞI KESİLMESİN”

Örs, konuşmasında “Araç saltanatı, uçak saltanatı ve saray saltanatı sürerken Anadolu'daki bir yerel gazetenin yılda alacağı 8-10 bin lirayı tasarruf diye sunmak abesle iştigaldir. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti yerel basın ilanlarını keserek mi tasarruf yapacaktır? Bize göre vergi idaresi ilanlarını hem kendi internet sitesinde yayınlasın hem de yerel ve ulusal basında yayınlatsın. Böylece hem ilan birçok platformda yayınlanmış olsun hem de bilhassa yerel basınımızın önemli bir gelir kaynağı kesilmesin. Yerel basın yaşasın, ulusal basın yaşasın, demokrasi rahat bir nefes alsın diyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.” cümlelerine yer verdi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
Hüseyin ÖrsAhmet Kaya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.