ESNAF NEFES ALDI

TTSO Meclis Üyesi, Karalatın Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kara, Türkiye’nin ve Trabzon’un ekonomisini değerlendirdi. 

Kara, turistler üzerinden yapılan eleştirilere de sert tepki göstererek, “Turistler bizim için bir şanstır. Trabzon’a gelmeseler başka yerlere gidecekler. Şehrimize geliyorlar. Ben iş gereği gerek ülkemizi gerekse yurt dışına çok çıkıyorum. Turistler otellerde sabit kalmıyorlar. Şehri geziyorlar, para harcıyorlar. Trabzon’umuza büyük bir katkısı var. Turistler üzerinden yapılan bu manipülasyon şehrimize yapılan hainliktir. Ekonomimiz batsın, ülkemiz ekonomik sıkıntı çeksin, esnaf zarar görsün, hükümet zarar görsün anlayışı olmamalıdır. Turistin dini, dili, ırkı olmaz. Şehrimizdeki bütün esnafların hepsinin para kazanmasından yanayız” dedi. Kara, “Pandemiden sonra özellikle ihracat konusunda Türkiye’ye yönelme var. Bu yaz sezonunda geçen sene gelmeyen gurbetçiler bu sene hepsi ülkemize akın akın gelmeye başladılar. Bundan dolayı turizm sektöründe hem yaz olması hem de ihracatta öncüdür. Altın sektöründe de önde gelen ülkelerin başındayız. İhracatta çok yoğunuz. Bunun haricinde iç piyasada düğünlerin olması, gurbetçilerimizin gelmesi piyasayı canlandırdı. Yoğunluğun Ekim ayı ortasına kadar devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.   Kara, “Bizim ürünlerimiz de ihracat ağırlıklı. El yapımı Hasır ürünlerimizin yüze 80’ini ihraç ediyoruz. Orta Doğu’da çok yoğunuz. Turistlerin ise sektörümüze doğrudan fazla katkısı olmasa da dolaylı çok katkısı var. Turist sadece takabileceği ürünü kuyumcudan alır. Bu ürünlerin yurt dışına çıkarılması için prosüdürler var. Belirli gramın üzerini götüremez. Ama dolaylı olarak çok katkısı var. Şehre gelen her sıcak paradan sektörümüz payını alır. Sokağa çıktığım zaman, tekstilciden, lokantacıdan, cafeden, oto kiralamadan her sektör memnun. Turistler baş tacımızdır” ifadelerine yer verdi.

CANLILIK OLUŞTU

MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Zafer Ofluoğlu, turizm hareketliliğin kent için canlılık olduğunu ifade etti. Ofluoğlu, “Trabzon, pandemi döneminden sonra turist akınına uğradığını görüyoruz. Özellikle Ortadoğu ve Arap Yarımadasından gelen misafirlerin tercih ettiği Trabzon ve bölgemiz, turizm hareketliliği dolayısıyla büyük bir ekonomik canlılık oluşturmuş durumdadır. Trabzon’a inen uçak sayısı son yılların rekorunu kırarken , özellikle Ortadoğu ve Arap yarımadasından  gelen uçaklar ve Avrupa dan  gurbetçilerinde gelmesiyle büyük bir turizm yoğunluğu yaşamaktayız. Trabzon’da 35 bin üzeri Yatak kapasitesi ile 594 Otel bulunmakta. Ayrıca apart daireler ve kayıt dışının da olduğunu düşündüğümüz  bir çok özel mülk şu an itibariyle dolu” dedi. Ofluoğlu, “Kentimize bu yıl 3 milyonun üzerinde turist beklemekteyiz. Her şey yolundayken, yatırımcı kaybettiklerini yerine koymaya başlamışken, Trabzon ve Bölge ekonomisi canlanmışken Herkes mutlu, yüzler gülüyor ve bereket yaşanırken Birileri çıkıyor veya çıkartılıyor Irkçı söylemlerle turistleri yerden yere vuran görüntüler medyaya servis ediliyor. Yetmiyor, Arap misafirler üzerinden, ‘Trabzon satıldı, peşkeş çekildi, yandı, bitti, kül oldu’ diyerek algı oluşturuluyor. İnsanın aklına birileri, ülke gelişmesin, daha zor duruma düşsün, muhtaç olsun ekonomik sıkıntılar devam etsin, diz çöksün ve sonucunda buradan siyasi bir rant elde ederiz diye gelmiyor değil. MÜSİAD olarak Mayıs ayında sektörle alakalı uyarı ve tavsiyelerde bulunmuştuk. Turistin milliyeti değil memnuniyeti esas alınmalıdır. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, iş adamları, yerel medyamız ve tüm Trabzonlular olarak Turizm şehri olmak için, tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlik olmalıyız. Bu güzel coğrafyamızı dünyanın çeşitli yerlerinden gelen misafirlere açmalı onların memnuniyetini sağlayarak, hem şehir ekonomimize hem de ülke ekonomisine katkı sağlamalıyız” diye konuştu.

ŞEHRİMİZİN GÜNDEM OLMASI YANLIŞTIR

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Karadeniz Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Özer son günlerde Trabzon’da Arap Turistler üzerinden yapılan karalama çalışmalarına tepki gösterdi. Özer, turistlerin ülke için can suyu olduğunun altını çidi. Özer, “Ülkemize, şehrimize döviz getiren Arap Turistleri eleştirenler keşke yollarında İhracatımızı taşıyan yabancı plakalı araçların çok olmasını eleştirseydi. Arap turistler döviz bırakırlarken yollarda gördüğünüz yabancı plaka araçlar hizmet ihracatından Ülkemize gelecek dövizi alıp götürüyorlar. Herkes ne dediğini anlamalı şu an şehrimizde her otelin önünde yüzlerce tur otobüsü varken bu tarz tartışmalarla şehrimizin gündem olması yanlıştır” dedi.  Özer, “Biz kimsenin dinine, diline, ırkına bakmıyoruz. Bizim için öncelik insanlık. Turist Arap’ta olur, Rus’ta olur, İngiliz, Fransız, Alman’da olur. Onlar bizim misafirlerimiz. Ülkemize döviz getiren Turistleri eleştiren grup keşke dediğim gibi ülkemizin milli lojistik sektörün yabancı plaka araçlar karşısındaki eşitsizlikler nedeniyle ezilmesini de eleştirseydi. Keşke lojistik sektörümüze de destek olsaydı. İhracat taşımalarımızı orta Asya ülkelerine 2011 yılına kadar yüzde 90 Türk plakalı araçlar taşırken şimdi bu oran yüzde 40 yerli  yüzde 60 yabancı plakalı araçlar taşıyor. Gelin bu kaybın nedenlerini tartışalım Türk plakalı araçların yaşadığı eşitsizlikleri tartışalım Ülkemize hizmet ihracatında gelecek dövizin neden gelmediğini  tartışalım ve gündem yapalım Ülkemiz kazansın Türk nakliye sektörü temsilcileri kazansın ülkemize katkı sağlayacak konuları tartışalım.  Arap turistlere karşı karalama kampanyası ne şehrimize nede Ülkemize  katkı sağlamaz. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.
Bahattin Baştürk

TAKA

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.