GÖÇMENLERE KUCAK AÇAN BİR ANADOLU VAR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde (RTEÜ) Atatürk Araştırma Merkezi ile ortaklaşa ‘19. Yüz Yıldan Günümüze Türkiye’ye Yapılan Göçler, Göçmenlik Ve Sosyal Uyum’ konulu sempozyum düzenlendi.

RTEÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘19. Yüz Yıldan Günümüze Türkiye’ye Yapılan Göçler, Göçmenlik Ve Sosyal Uyum’ konulu sempozyuma, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Yüksel Özgen, Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü, RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman ve Rize Valisi Kemal Çeber’in yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Ülkeye yapılan göçler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kucaklayıcı gücünün görünür bir şekilde ortaya konulduğunu dile getiren Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özgen “Yüzyıllardır göçmenlere kucak açan Anadolu topraklarında faklı ulus ve inançlara sahip göçmenlere her zaman saygı ve hoşgörüyle sahip çıkılmıştır. Sosyolojik açıdan bir devlet tarafından göçmenlere uygulanacak politika, o devletin çok açıkça insani duruşudur. Türkiye 21. Yüzyıldaki küresel sorunlar ve savaşlar nedeniyle yeni bir göç hareketiyle yüzleşmiştir. Uluslararası denizlerde göçmen ve mültecilerin yaşadığı acı tecrübeler başta olmak üzere sınır haklarında yaşadıkları insanlık dışı muamelelere karşılık Türkiye, tarihten aldığı ışıkla göçmen ve mültecilere sağlamış olduğu barınma ve güven ortamıyla Türk devletinin ve Türk milletinin kucaklayıcı yapısını çağdaşlarına bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.

>

"ESKİ YILLARDA BOY BOY, KAFİLE KAFİLE OLARAK GELMİŞİZ"

Türk milletinin göçe ve göçmenliğe yabancı olmadığına değinen Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü ise, “Göç ve göçmenler konusu ülkemizin gündeminde en üst sıralarda yer alıyor. Aslında göç ve göçmenlik olgusu sadece son yıllarda, bizim topraklarımızda gerçekleşen bir olgu değil. Tarih boyunca insanoğlu sürekli bir yerlerden bir yerlere göç etmiştir. Geçmiş zamanlar boyunca savaş, açlık, kuraklık gibi nedenlerle insanlar hep göç etmiş. Şimdi baktığımız zaman da göç nedenlerinin hemen hemen aynı olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Dünyanın her yerinde bu hadise tarih boyunca hep yaşanmış. Hepimizin bildiği üzere biz Türk milleti de yerleşik hayata geçene kadar sürekli göçebe olarak yaşamışız. Eski yıllarda boy boy, kafile kafile olarak gelmişiz. Bu gelişlerimizde 3 yıl 5 yıl sürmemiş. On yılar, Yüz yıllar sürmüştür. Bu topraklarda egemenlik kuran Türk milleti de göçe ve göçmenlere aslında hiçte yabancı değildir. Hali hazırda 3,7 milyon Suriyeli ülkemizde yaşıyor. Ancak bazı konularda gerekli araştırmaları yapmayan ve ilgilenmeyen bir kesim insanımızın sadece Suriyeliler üzerinde düşündüğü göçmenlik olgusu sadece bu sınırda değil” şeklinde konuştu.

“GÖÇ MESELESİ BÜTÜN DÜNYAYI UZUN SÜRE MEŞGUL EDECEKTİR"

Sempozyumda konuşan Rize Valisi Kemal Çeber ise insanları göç etmeye zorlayan etkenlerin ortadan kalkmadıkça göç olaylarının Dünya gündemini meşgul edeceğini dile getirdi. Vali Çeber “Son 10 yıldır ve son 20 yıldır dünyanın yaşadığı göç olgusuna baktığımız zaman artık bu konjonktürel hareketlerden sıyrılıp düzenli, zamandan bağımsız ve göçlere neden olan olayların ortadan kalkmadığı sürece bu göçlerin devamlılığının süreceğinin kanaatindeyim. İnsanların göç etmesine neden olan meseleler ortadan kalkmadıkça, örneğin savaşlar, iç çekişmeler, kaynakların dünyada eşit ölçüde kullanılmaması gerçeği ortadan kalkmadan göçler biter mi? Bence bitmez. Belki Suriye’de, Irak’ta, yaşadığımız coğrafyada inşallah Allah o günleri gösterir, her şey normale döndüğünde biz bu sorundan az etkilenen ülkelerden olabiliriz. Ama dediğim gibi insanların bölgelerinden göç etmelerine neden olan gerekçeler ortadan kalkmadan göç meselesi bütün dünyayı uzun süreler boyunca meşgul edecektir” dedi.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.