Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu başkanlığına Trabzonlu Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı seçildi. Kurulun yeni üyeleri, Prof. Dr. Ali Avcu, Prof. Dr. Halis Aydemir, Prof. Dr. İhsan Çapçıoğlu, Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, Prof. Dr. Soner Gündüzöz, Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Prof. Dr. Enbiya Yıldırım, Prof. Dr. Ömer Kara, Prof. Dr. Metin Özdemir, Dr. Medet Coşkun, Dr. Bilal Esen, Tahir Tural, Mustafa Irmaklı ve İdris Bozkurt başkanlıkta düzenlenen törenle görevlerine başladı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haçkalı, törende yaptığı konuşmada, kurulun halkın ve ümmetin ihtiyaçlarını güncel uygulamaları dikkate alarak gerçek hayattan kopmadan tarihi derinliğine, tecrübesine ve birikimine dayanarak çözmek için gayret göstereceğini ifade etti.

Kurulun çalışmalarının önemine değinen Haçkalı, şöyle konuştu  "Hayatın, şartların, meselelerin ve hadiselerin çok boyutlu olduğu, daha girift bir hale geldiği, uzmanlık alanlarının ayrıştığı ve bilginin neredeyse ihata edilemeyecek şekilde arttığı ve meselelerin genellikle birden çok uzmanlık alanı gerektirdiği günümüzde içtihad ve fetva faaliyetinin ferdi bir faaliyet olmaktan ziyade heyet, yani kurumsal bir faaliyet olması yönünde çok güçlü ve çok yaygın bir kanaat bulunmaktadır. İşte bu kanaati karşılayan kurum, Din İşleri Yüksek Kurulumuzdur." Haçkalı, önceki dönemde görev yapan kurul başkan ve üyelerine de teşekkür etti.

Prof.Dr. Abdurrahman Haçkalı kimdir?

1970 yılında Trabzon Akçaabat'ta doğdu. 1992 yılında 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 19 Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "İslâm Hukukunda Satım Akdiyle ilgili Şartlar" başlıklı tezi ile yüksek lisansını 1995 yılında, "Izzuddin b. Abdisselam'da Maslahat Nazariyesi" başlıklı tezi ile doktorasını 1999 yılında tamamladı. Akademik hayatına 1993 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimlerinde araştırma görevlisi olarak başladı. 2006-2008 yıllarında Kırgızistan Cumhuriyeti Osmanlı Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yrd. Doç. olarak çalışan Haçkalı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 2006 yılında Doçent, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 2010 yılında Profesör unvanını aldı. Bölüm Başkan Yardımcılığı, Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı gibi idari görevlerin ardından 2012-2016 yıllarında Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. İslam Hukuku alanında pek çok telif ve tercümesi bulunmaktadır. 05 Ekim 2020 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığına Seçilen Haçkalı evli ve iki çocuk babası olup İngilizce ve Arapça bilmektedir.
 

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.