KTÜ’DE ŞAŞIRTAN ÖĞRENCİ RAKAMLARI!

Toplantıda üniversitenin gelişimi ve icraatları ile ilgili önemli bilgiler veren KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı “Hedeflerimizi online olarak takip ediyoruz. Öğrenci sayımızda Trabzon Üniversitesi’nin ayrılışıyla düşüş oldu. 2021-22 yılı ile 31.937 öğrenci var.'' dedi.

''2016 yılnda 58.361 öğrencimiz varken şu an 31. 937’dir''

"12 fakülte 6 ensitütü, 1 yüksek okul 8 meslek yüksekolu öğrencimiz var. 95 farklı ülkeden öğrencimiz var. Asya 1149, Avrupa 93, Afrika 208, Amerika’dan 8 öğrencimiz var. Mezun öğrencimiz ise 8510’dur. Pandeminin de bunda etkisi var. Mezun sayımız ise toplamda 845’dir. Bir öğretim üyesine düşen öğrenci sayımız 33, öğretim üyesi ve öğretim görevlisine düşen öğrenci sayısı ise 26’dır. Öğretim elemanına düşen öğrenci sayısı ise 14’dür. 2021 itibariyle 456 profesör, 370 dr. öğretim üyesi, 270 öğretim görevlisi, 951 araştırma görevlisi toplamda da 2216 akademik personelimiz var. 2021 yılında açılan TÜBİTAK proje sayısı 18, devam eden 46, Bu projelerden gelen tutar, 3.888.156 bin TL, Eylül ayı ile devam eden 7. 285.761 TL, AB projesi 2021 yılında açılan 1, devam eden ise 8 projemiz var. Akreditasyon kurumuna başvurduk, bütün birimleri akredite etmek istiyoruz bu da kabul edildi. Bütün birimleriyle akreditasyon başladı. Yakın bir tarihte bitecek, eğitim öğretim olsun, diğer üniversitelerden bir adım öne geçeceğiz.  21 üniversiteden bir tanesi kabul edildi bu da biziz. Kapalı otopark yapılıyor. Hastanenin böyle bir problemi var, birkaç ay içinde bitirmek istiyoruz. Diş Hekimliği fakültesi bitecek, çocuk hastanesi önem verdiğimiz hastane bu yıl ek ödenek aldık. Seneye de 40 milyon TL civarında ödenek var. 2022 sonunda inşaatı bitirip başlamayı düşünüyoruz."

1 yıl içinde Ebelik bölümü, Egzersiz Spor bölümü, Moda Tasarımı, Bilgisayar Teknolojisi, Kadın Aile Çalışmaları, Adli Bilimler Tezi, Biyofizik, Afet Tıbbi Doktora Programı, Yazılım Mühendisliği, Biliişim Sistemleri birimler açtık. 1 yıl içinde Araştırma Oryantasyon Programı, KTÜ Vakfı ve Farabi Hastanesi ile ilgili çalışmalar yaptık. Farabi Dergisi yayın hayatına başladı, SMS entegrasyonu gerçekleştirildi. Koordinasyon kurullları oluşturuldu. Sağlık turizmi birimi kuruldu. PET-CT Cihazı, Kardiyopulmer, Rehabilitasyon ünitesinin açılış töreni gerçekleşti. Çocuk kemik iliği nakli merkezi kuruldu. Radyasyon onkolojisi kliniği yenilendi. Yenidoğan ünitesi ve doğumhane yenilenmesi inşaatına başlandı. Acil ve poliklinikler önünde hasta bekleme alanı oluşturuldu. Çamaşırhane ve strerilazasyon üniteleri modernize edildi. Yoğun bakım, poliklinik, web sitesi aktif hale geldi. 1 yıl içinde kliniğimizde en son radyoterapi tedavi teknolojilerinden birisi olan Hexapod masa teknolojisi ile tedavi öncesi rotasyonel düzeltmeler dahili hesaplanan tüm hasta pozisyonları düzenlemeleri kolaylıklıkla yapabilecek yüksek hasassiyetle uygulanabilecektir.

KTÜ FARABİ'DE 10 BİNLERCE HASTAYA OPERASYON!

Hastanemiz Nükleer Tıp Anabiim Dalı bünyesinde bulunan PETCT ünitesi E Blok binasında bulunmaktadır, mimari tasarımı özel yapılan ünitede radyasyon maruziyetini minimuma indiren bölünmüş üniteler, çocuk hastalar için özel dekore edilmiş oda gibi pek çok yenilikler mevcut.  KTÜ Farabi Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi, Pediatrik, Hematoloji Ana Bilim Dalı bünyesinde kurulmuş ve faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır. Merkezde kritik öneme sahip olan çocuk kan hastalıkları tedavilerinin yürütülmesi planlanıyor. Merkez aynı anda 4 çocuk kemik iliğini tedavisi verebilme kapasitesine sahiptir. 3 boyutlu tasarım ve üretim yöntemleriyle implant üzerine kurulan araştırma merkezi faaliyetlerine başladı. “Seçiçi Lazer Ergitme” cihazı ile ilgili kurum ve eğitim süreci tamamlandı ve diş altyapı üretimine başlandı. 1 yıl içinde A kategori, 3,446, B kategori 7.004, C kategori, 9.663, D kategori 12.470, E Kategori 41. 723 toplamda ise 74 bin 326 kişi KTÜ Farabide ameliyat edildi.

KTÜ’nün dönersermaye geliri ise toplamda 465.600.316.14 TL oldu. Hastanenin geliri ise 434.835.186.10 TL oldu. 1 yıl içinde TEKNOKENT’te açılan şirket sayısı ise 10 oldu. 1 yıl içinde görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavında 25 alanda 126 kadro, 384 başvuru, 297 kişi onaylandı ve 65 kişi kazandı. Bölgesel kalkınma için fındık, çay toplama işi üzerine durduk. Hocalarımıza fon desteği veriyoruz. Fındık kurutma üzerine cihaz yapılacaksa, toplama yapacak cihaz varsa buna fon veriyoruz. Bölge eğimli yer, daha hafif kompakt yapabilir miyiz diye düşüncemiz var. Fındık kurutma da sıkıntı çekildi. Bunu yurt dışında yapan firmalar var. Bunun fiyatını nasıl düşürürüz böyle bir çalışma yapıyoruz. Online başvuru yaparak vatandaşlarımız rezervasyon yapabilecek. Eğitim merkezlerimiz var, bu kursalara online katılım, satın almaya teklif verebilecek bunu aktif hale getirdik. Araştırma üniversitesi olmak istiyoruz, daha fazla destek alabiliyoruz. Girişim Ön Kulukça merkezi kurmak istiyoruz. Bunun için mekan olacak. TEKNOFEST robot yarışları gibi bir mekan tasarlıyoruz, bunu yapmak istiyoruz. Hastane tarafında çocuk kreşimiz var. Online bir mağaza yapmak istiyoruz. Ktüburada.com şeklinde domain alıyoruz. Yapay zeka uygulama ve ulaştırma merkezi projemiz var. Bu çalışma için destek verenlere teşekkür ediyorum. Bu sinerjiyi hocalarımıza personellerimize öğrencilerle beraber ekosisteme katmamız lazım. Faaliyetlerimizi arttırmak istiyoruz, öğrencilere yönelik plan ve projelerimiz var.

Açıklamaların ardından soru cevap kısmına geçildi.

ÇUVALCI: EN BÜYÜK HAYALİM FINDIK KURUTMA MAKİNASI

Bir basın mensubunun KTÜ’de basın yayın enformasyon birimi olmaması eleştirisini cevaplandıran Çuvalcı, “Bizim Basın Yayın Enferamasyon Birimi daha büyük kurumsal iletişim kurduk. Bir kişinin yetişemeyeceği daha dinamik bir hale getirmek istiyoruz. Web tasarım, sosyal medya hesapları için daha fazla kişi gerekiyor. İletişim mezunu alacağız, kadro ilanı gerekiyor. 1 yıldır iletişim mezunu istihdam ediliyor. Haberler de geliyor ama yetersiz. Üniversite sadece fındıkta değil her konuda çalışma yapmalı. Şehir üniversite komisyonu olsun. Hocalarımız öğrenci yetiştiriyorlar eğitim veriyorlar ama topluma da dokunmalarını istiyoruz. Bu bir kültür, alışkanlıklar yapılan işler kolay değişmiyor. Birkaç kişi yaptığı zaman diğerleri de ona bakıyor. Fındık konusunda bir kurutma cihazı, yapan var büyük fındık fabrikaları yapıyor. Benim düşüncem köylerde yapsak millet hiç harmana götürmese o bölge insanı da biraz katkı sunsa, buna benzer kurutuma makinaları geliştirmek istiyoruz. Bir de toplama makinası en büyük hayalim. Yerden çim biçmeyle vuruyorlar, vakumlu çeken makinalar var. Buraya akademik aklı sokmak gerekiyor. 300 bin TL para veriyoruz, yeter ki hocamız kurutma, toplama cihazı yapsın. Ekonomik olsun, ucuz insanların kullanımına uygun olmalı. Proje devam ediyor. Fındık kurutma projesini araştırırken geçen Almanya’da bir siteye girdim. Kurutma için maksimum sıcaklık 36 diyor. Bizim hoca bunu 20 yıl önce bulmuş. Pratiğimiz var. Karıştırılarak sıcak hava verilecek, bu işi yapanları ödüllendireceğiz. Yapan insanı ödüllendirmemiz teşvik etmemiz lazım. Böyle bir mekanizma getiriyoruz."

Hastanemizdeki mali sıkıntılar sadece Trabzon’da değil bütün Türkiye hastanelerinde problem var. Maliye Bakanlığı ile görüştüğümüzde “Vergi ve SGK ödeyemeyen hastalerimiz var, siz daha iyisiniz” dediler. Bu mali sıkıntıyı giderme üzerine bir ödenek aktarma var. Kökten çözecek uygulamalar olacak. Geçen birkaç önce ek ödenek verdiler, kesin bir çözüm yapılıyor. BAYKAR’dan arandık, işbirliği için. Onların ihtiyaç duyduğu Ar-Ge yapacağız. Herkesin silah uzay savunma yapmasına gerek yok. BAYKAR grubu IHA-SİHA yapıyor şimdi de uzay aracı yapıyor. Yerli ilaç, aşı gibi durumlar var. Erciyes Üniversitesi yaptı. 6-7 ay önce basın mensubu “KTÜ niye yapmıyor” diyor. Erciyes yaptıktan sonra bizim yapmamızın anlamı var mı? Herkesin aynı konuyu çalışmasına gerek yok. Medikal sektöre giriyoruz. Firmalar bile biz arıyor ve ortak çalışalım diyor. Ham madde, kimsayal ürünler var. Ham madde dışarıdan geliyor biz yapalım. İlaç merkezimiz var, bunları destekliyoruz. SAHA İstanbul’a da ortak olduk. İhtyaç olduklarında yapabiliriz.

BASINA TAKVİYE OLACAK

Basın enformasyon çok önemli, birim vardı ama çok fazla kişi yoktur. Web tasarımı gibi çok iş yapıyorlardı. Kurumsal iletişim geldi, yapmaya başladık ama yeterli görmüyoruz. %50 bile değil, daha fazla ulusala çıkmamız lazım. Eleman takviyesi yaptık, personele görev verdik, daha da iyi yapmak istiyoruz.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ GELEBİLİR

Trabzon Üniversite’si ile konuştuk. Onların uygulama yeri olarak buraya gelebilirler. Oradaki öğrenciler burada çalışabilirler. 1,5 yıl çalışamadılar ama gelebilirler.

DUYUMLARIM VAR

Havalimanı ile ilgili buraya dokunmuyorlar. Marina ve Trabzonspor’a dokunabilirler bunlar bir duyum. 

MİLLİ EMLAK KANTİN YAPACAK

Biz ihtiyaç bildiriyoruz, öğrenciler sabaha kadar çalışıyor. Sabaha kadar çalıştığında yemek yiyecek, mağdur oluyor. Hemen kütüphanenin yanına sıcak çorba içeceği yemek yiyeceği bir yer olsun. İhaleyi milli emlak yaptı. Şu anda başlayacak, Trabzon’da bu durum o kadar konuşuldu ki… Kütüphane de çalışan öğrenciler 40-50 m2 bir yer. İhaleyi Milli Emlak yapıyor, üniversite ala alakası yok.

TACİZDEN BERAAT ETTİ, SORUN YOK

KTÜ markası Trabzonspor’dan sonra 2. marka… Bir haber yapmadan önce bizle irtibata geçin, sizden saklamayız ki.. Şu toplantıyı neden yapıyoruz, her şeyin hesabını veririz. Süreci devam ediyor ve haber yapılıyor. Haber yapılıyor ve kurumsal kimliğe zarar veriyor. Beraat etti ne oldu iz kaldı. Çiviyi çaktın çıkardın ama iz kaldı. Onun için bunlara dikkat edelim, böyle durumlar sıkıntı çıkarıyor. KTÜ’nün daha güzel işler yapması gerekiyor. Her şey inceleyemiyorsun, şu anda beraat etti. Sorun yok.

TRANSFERSE TRANSFER YAPACAĞIZ…

Onkoloji önemli, standart kimsayal şeyler değil. İlaç dışında bazı tedavi yöntemleri de var. Bunları uygulamaya dökmek, şu anda fakültemizde daha çok hocalarımız daha çok ameliyat ve hasta bakımından fırsat bulamıyor. Geçen bir hocamız geldi, kanser ilacı geliştirme konusunda fikri vardı. Dinledik ama şunu söyledik “çerçeveli bir iş ekibini kur, biz destekleriz” dedik. Bir yerde iyi iş yapan hocamız var, bunu alalım transfer edebiliriz. Bu konuların üzerinde çalışıyor. Ar-Ge işi süreç istiyor ve zihin değişikliği lazım. Hocalarımız yapabilecek kapasitede ise biz fon sağlıyoruz. Kovid sebebiyle çok fazla da yüz yüze gelemedik. Geçen gün fizik bölümünden hoca ekibi geldi. Biz süper iletken yapacağız dedi. Trenleri bunun üzerinde yürütecek. Güzel bir proje ama biz fizik bölümünün önüne 2 tane ray döşeyeceğiz, lokomotifi yürütecek. Bu minvalde konuştuk hocalarımızla, hemen bir yılda olmuyor. 40-50 yıllık bir durum söz konusu. SİHA’ları 15 yılda geliştirdik. Başka bir yerde hoca varsa onu da alma yönünde transferse transfer yapacağız.

BİR ŞİRKET İLE ANLAŞTIK

Bu işe bir anda girmek istemiyoruz. Gelen hastayı çok iyi şartlarda ameliyat etmeyi, bakımını ve konaklamasını en iyi yapmak istiyoruz. 500 hasta gelse imkanımız yok. Yavaş gitmek istiyoruz. Bir şirketle anlaştık, bir işi yaptığımızda dört dörtlük yapalım. İlk okulun orda bir santralimiz var. Altına bir yemekhane bir otel gibi hastaları orada konaklatacak. Tek tük hastalar geliyor, personel eğitimi verdik. Ekosistem kurduk, artık yabancı hasta geldiğinde onu alacak ayrı bir hizmet birimi oluşturduk. Hastayı memnun etmek lazım. Orta Doğu, Kuveyt, Katar’dan gelenler var. Diş konusu Batı’da daha pahalı, oraya da yönelinebilir. 

TRABZON ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİZ TEKNİK

Biz teknik üniversiteyiz. Trabzon Üniversitesi sosyal branşlarda. Çok güzel bir durum. Uzmanlaşmak gerekiyor. Eğitim olmalı, üniversite açılmalı, bugün 5500 öğrenci Avrasya’da eğitim görüyor. Biz hami üniversiteyiz Avrasya’nın…

HUKUK FAKÜLTESİ AKÇAABAT’TA OLMALI

Kampüs ana yeri Akçaabat rektörlük orada, 200 dönümlük bir yer. Bazı özel üniversiteler 50 dönüm 100 dönüm ama biz istiyoruz şehrin havasını teneffüs etsin. Akyazı ve Darıca düşünülüyor. Akyazı’da bir yer daha tahsis edilmiş durumda. Hukuk Fakültesi Akçaabat’ta olmalı. Yarın iletişim olur, Akyazı’da olur. Ana beyin Akçaabat. Taşınma niye gündem oldu anlamadım. (61saat)

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat çebi 2 hafta önce

Araklıya fakülte lazım 50 bin nüfuslu ilçede fakülte yok kıytırık meslek yüksek okulu ile olmaz o iş binlerce dönüm boş ova var araklıda mutlaka fakülte olmalı...