Başkan Uzun, “Ülkemiz bugün olduğu gibi geçmişte de kara günlerden geçmişti. İnsanlıktan nasibini almamışlar canlarımıza kast ediyordu. 2 Temmuz yalnızca ülkemiz tarihi açısından değil; insanlık tarihi açısından da utanç günüdür. Bu utancı bir nebze olsun taşımayanlar bugün iktidardadır ve canlarımızın onlara emanet olduğunu söylemektedirler. Bu utancın hesabını sormayanlar, zaman aşımına uğratanlar ve anma yürüyüşü için toplanmayı yasaklayanlar bizim canımızı koruyacaklarmış! İçimizde hala 33 canımızın acısı tazedir! Bu acı soğumamış, her geçen gün büyük insanlık mücadelemize dört elle sarılmamızı sağlamıştır. 33 canımızın anısı ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.
 
EMEKLİYE DEĞİL SERMAYEYE BÜTÇE
 
Başkan Uzun, “Bu sene Emekliler Haftası'nı, iktidarın popülist tavrının bir ürünü olan "zam" vaatlerinden; yandaş medyanın "emeklilere müjde" haberlerinden çok uzakta; küresel bir salgın karşısında bizleri evlerimize kapatan, açlık ve yoksullukla başbaşa bırakan, insan hakkı gaspına varan, "işçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe" tavrının benimsendiği aşikar olan politika ve uygulamalarla geçirdik.
 
Milyonlarca işçinin, emekçinin alın teri iktidarın ve avenesinin kibir ve şatafat içindeki yaşamlarına, sömürüyü artırma hesaplarına kaynak olsun diye peşkeş çekilmiştir!
 
Şimdi sırada kıdem tazminatı var! Yıllarını üreterek geçiren işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik güvenceleri finans oyunlarına; kumarhane kapitalizmine sermaye yapılmak istenmektedir. Ülkemizde işsizlik almış başını gidiyorken çalışanların da hiçbir güvencesi bırakılmamaktadır.
 
İşçi, emekçi ve emekliler olarak ne geçmişimizi ne de geleceğimizi bize bırakmayan bu düzenle barışmamız, bu iktidarla kol kola yürümemiz mümkün değildir” ifadesini kullandı.
 
ÜÇ MAYMUNU OYNAMAYIN
 
Başkan Uzun yaptığı açıklamada, “Ülkemizin enflasyon oranını dört işleme takla attırarak sürekli düşük göstermek dışında bir işe yaramayan TÜİK'in açıkladığı oranlar kabul edildiğinde bile emekliyi bekleyen zam değil; açlık ve sefalettir. Her gün patronlara para yetiştirmek için kırk takla atanlar emekçilerin ve emeklilerin yaşam koşullarını düşünmemektedir. Hal böyleyken açlık sınırındaki büyük artışa, taleplerimize, haklarımıza üç maymunu oynayanların karşısında demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanların, biz emeklilerin örgütlü mücadelesi çok daha büyük bir önem kazanıyor.
 
Mücadelemizi her geçen gün daha büyütmek hem geçmişimize hem de geleceğimize karşı sorumluluğumuzdur! Bu kirli kapitalist düzen, bu sömürü çarkı bir an olsun dinlenmemektedir! Gemi her yanından su alırken bizler bu mücadeleyi daha da büyütmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz!
 
Yıllarımızı alın teriyle kazandık, gelecek yıllarımızı insan onuruna yaraşır bir şekilde geçirmek için mücadeleye devam ediyoruz; edeceğiz!
 
Emekliyiz; sınıf mücadelesinden, demokrasi ve hak mücadelesinden emekli olmayanlarız! Emekliyiz; hakkımız olanı almadan, işçilerin emeklerinin karşılığını almadan bir an olsun durmayacağız!” ifadelerine ye verdi.
İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.