Merkezin amaçları arasında üniversite-sanayi işbirliğinin gelişimine katkı sağlamak, üretilen bilgiyi toplumda kullanılır hale getirmek, çalışmalarını şehir ve bölgedeki aktörlerle paylaşıp yaygınlaştırarak ulusal kalkınmaya katkıda bulunmak, üniversitede akademik birikime dayalı olarak üretilen bilginin iş dünyasında özellikle sanayide kullanılması, ulusal ve uluslararası finansal destek programlarından yararlanılması, üretilen bilginin topluma yayılması ve ticari ürüne dönüştürülmesibulunuyor.
 
DİJİTALLEŞEN ÇAĞA UYUYORUZ
 
Ofisin hizmet vermeye başlamasına dair açıklamalarda bulunan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Teknolojinin sürekli arttığı ve dijitalleşme çağının devamlı bir gereklilik haline geldiği bu dönemde, Gümüşhane Üniversitesi olarak birçok alanda önemli atılımlar gerçekleştirdik. Günümüzde, Teknoloji Transfer Ofisleri önemli bir yere sahiptir. Salgın sürecini bir fırsat olarak değerlendirip avantaja çevirerek yaptığımız yoğun çalışmalar neticesinde Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi 27 Temmuz 2020 tarihli ve 31198 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle hizmet vermeye başladı. Gümüşhanemize ve Gümüşhane Üniversitemize kazandırdığımız bu teknoloji transfer ofisi bünyesinde; tanıtım, farkındalık, bilgilendirme ve eğitim sağlayarak üniversitede üretilen bilginin sanayiye aktarılmasını ve ticarileştirilmesini sağlamayı istiyoruz. Bu sebeple de üniversite ve iş dünyası arasındaki iş birliği ve etkileşimi artırmak, proje desteklerine dair danışmanlık hizmeti sunmak ve özellikle bölgesel düzeyde Ar-Ge ve inovasyona dayalı bir ekosistemin oluşmasına yönelik çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz. Üniversitemiz bünyesinde kurulan ve şehir-üniversite bütünleşmesine önemli katkılar sunacak olan Teknoloji Transfer Ofisi’nin faaliyetlerini sıralayacak olursak; öncelikle üniversite ile sanayi arasında işbirliğini geliştirmek üzere gerekli bilgilendirme, tanıtım ve eğitim hizmetlerinin sunulmasını planlamak yer alıyor.
 
DEĞER KATACAK
 
Üniversite bünyesinde gerçekleşmiş olan bütün projelerin izlenmesi, performanslarının ölçülmesi, değerlendirilmesi ve proje veri tabanının oluşturulmasını sağlamak, girişim sermayesine ulaşma, iş kurma danışmanlığı, eğitim hizmetleri sağlama ve bu konularda bilinç oluşturacak etkinlikler düzenlenmesini sağlamak ve ayrıca kuluçka merkezi gibi yapıların kuruluşuna da destek olmaktır. Böylelikle üniversitemizde araştırma ve uygulama merkezi sayımız artmış oldu. Bu merkezlerimizde üretilen her bir bilgi ve ürün halkımızın yararlanmasına sunulacak ve katma değer sağlanacaktır. Bundan dolayı Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin hayırlı olmasını diliyor, ofisin kurulmasında emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.”
 
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
performans artacak
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.