SARP’A NEŞTER

Türkiye  ve Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatçılarının en önemli sorunlarından olan gümrük kapılarında yaşanan TIR kuyrukları sorununun yerinde gözlemlemek ve çözüm önerilerini Gürcistan Gümrük İdaresi Yetkilileri ile istişare etmek için Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Gürcistan ziyareti başarıyla tamamlandı. 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan başkanlığındaki Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ve genel sekreteri ile Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü, Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü üst düzey yetkililerinin iştirak ettiği inceleme ziyaretinde, Gürcistan’a giriş çıkışların ve transit geçişlerin nasıl hızlandırılabileceği görüşüldü ve Gürcistan tarafınca kullanılan gümrük sistemleri yerinde incelendi. Ziyarette ülkemizin en yoğun gümrük kapılarından olan Gürcistan Sarpi Sınır Kapısı yanında, Tiflis merkezi Gümrük İdaresi ve Gürcistan-Azerbaycan arasındaki sınır kapılarından biri olan Kırmızı Köprü Sınır Kapısı ziyaret edildi.

Batum Başkonsolosluğu ve Tiflis Büyükelçiliğinin de ziyaret edildiği inceleme gezisinde Gürcistan Gümrük İdaresi Başkan yardımcısı Iraklı Tevdoradze başkanlığındaki Gürcü Heyeti ile de Tiflis merkez gümrük idaresinde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda her iki taraf da sınır geçişlerinde yaşanan sorunları aktardı ve geçişlerde bekleme sürelerinin azaltılması ve ticaretin aksamadan devam etmesi amacıyla alınabilecek önlemler konusu istişare edildi.

İŞLEM HACMİ BEŞ KAT ARTTI

Gürdoğan, Rusya-Ukrayna arasında yaşanmakta olan savaş sonucu bu ülkeler üzerinden yapılan transit geçişlerin tamamen Sarp kapısına yönelmesi nedeniyle, işlem hacminin 5 kat arttığını belirtti. Bu artışın dengeli dağılımını sağlamak için ülkemizden transit geçen taşıtların ve diğer Bölgelerden gelen taşıtların trafik polislerince Karadeniz sahil yolu ve Sarp kapısı yerine Amasya – Merzifon istikametinde Doğu Anadolu Bölgesi yol güzergahına yönlendirilerek bu taşıtların Aktaş ve Türkgözü kapılarından çıkış yapmasına yönelik ivedi düzenleme yapılmasını istediklerini, Sarp kapısından sadece Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan sevkiyatlar için kullanılmasını Bakanlığa önerdiklerini ve takipçisi olacaklarını ifade etti. Sayın Gürdoğan ayrıca Sarp Sınır Kapısının yoğunluğunu tamamen ortadan kaldıracak, Muratlı Sınır Kapısının ivedilikle açılması hususunu da Gürcü makamlarına aktardıklarını ve ayrıca Gürcistan’dan Rusya’ya yeni bir kapının da açılmasını ve bu şekilde de kapılardaki geçişlerin daha da hızlanmış olacağını belirtti. 

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Gürcistan Gümrük İdaresi üst düzey yetkilileri ile çok verimli toplantı gerçekleştiğine değinen Gürdoğan, aktarılan düzenlemelerin hızlı bir şekilde uygulamaya konulmasının takipçisi olacaklarını söyledi. Gürdoğan, gümrük idarelerinde  her işlemin robotik uygulamalarla, belge algılama okuma sistemleri ile çok hızlı hale getirecek günümüz teknolojilerine hızlı bir şekilde geçiş yapılaması için yazılım sistemlerinin yenilenmesinin gerektiği hususuna da değinerek bu konunun ivedilikle uygulamaya konulması konusunda yetkililer nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Gürcistan’ın Doğu Karadeniz Bölgesinin en önemli pazarı olduğunu ve bölge iş insanlarının Gürcistan’daki yatırımlarının her geçen gün artarak önemli boyuta ulaştığına da vurgu yapan Gürdoğan, gelişen ticaret hacmine uygun altyapı ve iş alışkanlıklarının da ivedilikle geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
 

TAKA

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.