SATILIK ARSA

Taşınmaz Trabzon ili, Akçaabat ilçesi, Mersin Mahallesi Saraçlar mevkiinde bulunan 267 ada 58parsel (eski 2061 parsel)numarasında tapuya kayıtlıdır. 


Tapu kayıtlarında niteliği "tarla" olmakla birlikte, söz konusu parselin tamamı 2.245,65m2 olup üzerinde; " 3katlı kargir bir bina ile yığma bir ahır" bulunmaktadır. Değerlendirmeye konu taşınmaz , arazi ve üzerindeki yapılardır. Taşınmaz üzerinde 1 adet ipotek, 4 adet icra takibi şerhi, 1 adet kamulaştırma şerhi, 1 adet irtifak hakkı şerhi tespit edilmiştir. Dava konusu taşınmaz ;her türlü belediye hizmetlerinden sınırsız yararlanmakta olup 1319 sayılı emlak vergi yasasının 1610 sayılı yasa değişik 12. maddesinin 2. fıkrasına göre "belediye sınırları içinde imar planı dahilinde bulunan taşınmazlar arsa vasfındadır. "denilmektedir. 


Taşınmazlar bu vasıfları taşıdığında arsa vasfındadır. Taşınmaz Trabzon -Giresun sahil yoluna kuş uçuşu yaklaşık 40m, sahile(denize) 120m mesafededir. Devlet sahil yolundan güney istikamette ayrılan Merkez Saraçlar Sokak olarak geçmekte olan mahalle içi yola cephelidir. Geometrik olarak dar ve uzun bir şekil olan parsel az eğimli bir arazi yapısındadır. Taşınmaz Mersin Mahalle Merkezi üst kısmında olup deniz ve doğa manzarasına sahiptir. Sahil bandı ve sahil ile deniz arasında bulunan alanlar yoğun meskün mahal olup eski yerleşim alanlarıdır. 
Konu parsel mevcut yapılaşma üst sınırında olup yeni yapılaşma bölgesi içerisinde ilk parsel durumundadır. Yakın çevrede müstakil ve site tarzında villalar, halk plajı, konutlar mevcuttur. Konu taşınmaz Akçaabat ilçe merkezine yaklaşık 13 km mesafede olup minibüs ve halk otobüsleri ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. 


TAŞINMAZ ÜZERİNDE YAPILARIN DEĞERLENDİRMESİ : Değerlendirmeye konu taşınmaz 267 ada 58 parsel üzerinde bodrum kat+zemin kat +1.normal kat olmak üzere toplam3 katlı kargir bir bina ile tek katlı yığma bir ahır bulunmaktadır. Bodrum kat 126,88m2, zemin ve 1. kat 141,68m2 alana sahiptir. Binanın çatısı vardır. Dış cephesi sıvalı ve boyalıdır. Bodrum katta %50, diğer katlarda %10 imalat eksikliği olduğu takdir edilmiştir. Binanın güneyinde bulunan tek katlı ahır 18,30m2'dir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı yaklaşık maliyetleri cetveline göre bina III. sınıf A grubu yapı tarzında, ahır ise I. B grubu tarzındadır. Kullanım durumları, yaş ve yıpranması dikkate alındığında binada %30, ahırda %50 yıpranma payı değer düşüklüğü olduğu takdir edilmiştir.


Adresi : Mersin Mahallesi, Merkez Saraçlar Sokak No: 63 Akçaabat /Trabzon
Yüzölçümü : 2.245,65 m2

İmar Durumu : Akçaabat Belediye Başkanlığı , İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 17/11/2020 tarih ve E.8764 sayılı yazıları ekinde yazı belgelerden; kıymet takdiri istenen taşınmazın imar planı dahilinde, iskan sahasında ayrık nizam 3 kat konut alanı yapılaşma şartlarına müsaadeli , yol ve park alanı olarak planlanan alanda olduğu belirtilmiştir.2020 yılı emlak rayiç bedelinin 119,53 TL /m2 olduğu ifade edilmiştir.

Kıymeti : 1.143.477,28 TL
KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler :İrtifak Hakkı: Hükmen 191,92m2 lik kısım üzerinde TEDAŞ lehine daimi irtifak hakkı tesis edilmiştir.

1. Satış Günü : 07/01/2022 günü 11:00 - 11:05 arası
2. Satış Günü : 01/02/2022 günü 11:00 - 11:05 arası
Satış Yeri: Dürbinar Mah. İnönü Cad. Pulathane İş Merkezi Kat:3 İç Kapı No:319 Depo Önü Akçaabat/Trabzon
Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesi üzerinden yayınlanan ilanda adaylarda bulunması gereken şartlarla birlikte başvuru yeri ve şekline ilişkin detaylara da yer verildi.Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız
 

TAKA

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.