TİCARET TRABZON’UN CAN DAMARIDIR!

Olağan Genel Kurul’a, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ak Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar ve Bahar Ayvazoğlu, Ak Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyeleri katıldı.

BALIKÇILIK, FINDIK VE ÇAY

MÜSİAD Trabzon Başkanı Zafer Ofluoğlu, “MÜSİAD Trabzon şubemizin 12. Olağan Genel Kuruluna hoş geldiniz. Karadeniz’in önemli kentlerinden Trabzon 10 bin yıllık medeniyet hayatına sahip, küçük Asya’nın 2 bin yıllık siyasi sosyal geçmişi olan bir şehirdir. İlk çağlardan itibaren Doğu Karadeniz’in en büyük limanı haline gelmiştir. Ticaret Trabzon’un can damarıdır. Konumu sayesinde Trabzon, yüz yıllar içinde ticaret kültürü oluşturmayı da başarmıştır. Trabzon ekonomisine yön veren balıkçılık, fındık ve çaydır. Süt üretimi, tütün üretiminde de Türkiye’de önemli üretim şehirleri arasındadır. Kafes balıkçılığı ve Trabzon somonu da ihracatta önemli yer almıştır. Vakfıkebir ekmeği, Akçaabat ekmeği, Tonya peyniri, Sürmene pidesi ve birçok ürünler markalaşmıştır” dedi.

SLOGANIMIZ ‘ÜRETEN TRABZON’

Ofluoğlu, şöyle devam etti: “Her alanda yarışa hazırız ve yarışıyoruz. Trabzon sanayisiyle de öne çıkmaya başlamıştır. Büyük sanayi sitelerinin oluşması ve yatırım adasının yapılmasıyla sanayi şehri olarak da anılacaktır. Bunun başında ise nitelikli iş gücü gelmektedir. Bunun oluşması için meslek liselerinin geliştirilmesiyle sanayici ve yatırımcının eleman sorunu çözülmelidir. Trabzon’un şehir geçişlerinin rahatlatılması ve turizmde büyük mesafe kat eden Trabzon’da güney çevre yolunun gündeme alınmasını talep ediyoruz. Trabzon MÜSİAD olarak devletimizin 2023 hedefleri doğrultusunda sanayinin artırılması, turizm alanlarına yatırım yapılması olarak hedefimizi yürüteceğiz. Sloganımız üreten Trabzon’dur. Devletimizin tüm kurumları ile iletişim içinde olarak üretmeye devam edeceğiz. Olağan Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum.”

600 BİN YABANCI TURİST MİSAFİR EDİLDİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Dünyada öne çıkan iki eğilim var. Küreselleşme ve yerelleşme. Birbirini tamamlayan yapıda olduklarını görüyoruz. Global düşün yerel hareket et. Kalkınma da ulusaldan yerele doğru kayıyor. Ülkelerden çok şehirlerin rekabetinin öne çıkacağı bir döneme giriyoruz dedi başkanımız. Ona katılıyorum. Bölgenin ağabeyi olan Trabzon’un da geride kalmaması lazım. Trabzon’u öne çıkaracak çok yönleri var. Birisi turizm. 10-15 yılda çok büyük bir ivme yakaladı. 50 milyon civarında turist ağırlayan Türkiye’nin yüzde birini Trabzon’un misafir ettiğini görüyoruz. Bu rakam ise 600 bin. Bizim turizm altyapılarını güçlendirme konusunda birlikte daha aktif çalışmamız gerekiyor. Gelişme alanlarından birisi fındık, çay ve balık. Trabzon’un görece üstün olduğunu düşünüyorum. Trabzon’da çok eski sanayi sitemiz var Arsin’de. Batı illerinde çok yeni ama oldukça kapasitesi yüksek OSB’lerimiz var. Doğu ilçelerimizde de böyle bir beklenti var. Sanayi anlamında mega projemiz var. Yatırım adası… Yoğun bir gayret içindeyiz. Proje çalışması yıl sonuna kadar tamamlanacak” şeklinde ifadeler kullandı.

EŞİNE NADİR RASTLANAN SERMAYE PLATFORMUDUR

MÜSiAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Türkiye kriz dönemlerinde bir şekilde gerek aktif nüfus yapısı gerek üretim sahası bakımından her zaman sektörel yaygınlığı ile dünyadaki rakipleri ile kıyaslanamayacak bir şekilde aktif ekonomik davranış sergiledi. Pandeminin zorlu koşullarına rağmen Anadolu’ya şartlar elverdiğinde temas etmek genel kurullarımızı geliştirip, ülkemizin gündemine dair sohbetlerde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Eşine nadir rastlanan sermaye platformudur MÜSİAD. Normalleşme koşulları bizleri nihayet bir araya getirdi. Temmuz ayı ile birlikte gerek iktisadi hayatımıza ve toplumsal huzurumuza olumlu şekilde yansıyacaktır. İnsanların ruhi dengelerini aile yaşamlarını dahi olumsuz yönde etkilemiştir. Küresel bir salgındır. Bir anda biteceği hayal olur. Zaman zaman oluşacak dalgalanmalara karşı yeni destek ve teşvikler ile ülke olarak süreci sonuna kadar başarı ile yöneteceğiz. MÜSİAD bu ülkenin sosyal ekonomik sürecinin en büyük şahididir. Kriz dönemlerinde üyelerimizin yanında olmak adına bir yapısal yeni dinamik sistem ortaya koyduk. Yeni olağan genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. Konuşmaların ardından hediye takdimi gerçekleşti.

İŞTE YENİ YÖNETİM

Yönetim kurulu ise şu şekilde oluştu: Zafer Ofluoğlu, Mesut İskenderoğlu, Engin Kerimoğlu, Numan Yardım, Ali Murat Aras, Çetin Şahin, Osman Acer, Şeref Demirci, Sinan Baysal, Behçet Cihat Çelebi.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.