Araklı için kendisi için ayrı bir önem taşıyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “olur’uyla ihale edilen proje bölgenin en büyük yatırımı olarak değerlendiriliyor. 

Trabzonda Türkiyeye Örnek Proje

Trabzon ve Rize’nin 25 yıllık çöp sorununu çözecek olan katı atık ve bertaraf projesi Türkiye’de uygulanacak olan tek örnek proje olarak gösteriliyor. Katı atık sorununu çözmeye yönelik YAP-İŞLET DEVRET modeli ile ihalesi 21 Ocak 2019 tarihinde yapılan ve 30 Ocak 2019 tarihinde Trabzon ve Rize İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliğinden (TRAB-Rİ KAB) ile görevli şirket Evra Grup Enerji Sanayi A.Ş arasında sözleşme imzalanarak çalışmalarına başlandı. 

“Araklı Taşönü Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinin Kurulması ve İşletilmesi İşi” kapsamında proje çalışmaları tamamlanarak saha çalışmalarına başlandığı ifade eden Evra Grup Enerji Sanayi Genel Müdürü Ahmet Zeki Kaya, Projenin Türkiye’de eşi ve benzerinin olmadığını ifade etti.

60 Milyon Dolarlık Yatırım Yapılacak

Genel Müdür Kaya Türkiye’nin ilk ve tek örnek projesi olma özelliğine sahip Araklı Taşönü Entegre Katı Atık Değerlendirme ve bertaraf tesisiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“60 milyon dolara mal olacak dev proje bölgenin en büyük yatırımı olacak. Daha önce ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluru ile ihale edilen Entegre Atık Bertaraf tesisi sayesinde Doğu Karadeniz Bölgesi 25 yıl süre ile çöp sorunundan kurtarmış olacak.”

Genel Müdür Kaya açıklamasında; projenin yaklaşık yatırım maliyetinin 60 milyon dolar olacağını ve son yıllarda bölgemize yapılan en büyük yatırımlardan biri olduğunu kaydetti.

Kaya “Kapsamı ve teknolojisi sayesinde Türkiye de ilk olma özelliği taşıyan proje aynı zamanda birçok kurum ve kuruluş tarafından da takip ediliyor” dedi.

Çevreye Duyarlı Son Teknoloji

Kaya projenin Avrupa Birliği standartlarında gerçekleştirileceğinin de altını çizerek şöyle devam etti:

“Proje ekonomiye sağlayacağı katkı ve çevreye karşı duyarlılığı ile ön plana çıkıyor. Proje ile tüm atık suların nano teknoloji ile kullanma suyu kalitesinde arıtılacağı ve havaya verdiği emisyonların da Avrupa birliği standartlarının çok altında olacaktır. Kullanılan teknolojinin yerlilik oranı yine en sevindirici taraflarından birisidir. Türkiye de bu kapsamda yerlilik oranı en yüksek atık bertaraf tesisi projesidir”

35 Bin Hanenin Elektriğini Karşılayacak

Proje kapsamında atıklar kaynağında ayrı toplanacak ayrıştırma tesisinde ayrıştırılacak ve geri kazanımı mümkün olana tüm atıklar ekonomiye geri kazandırılacağını da ifade eden Kaya “Geri kazanımı mümkün olmayan atıklar ise gazlaştırma teknolojisi ile elektrik enerjisine dönüştürülecek. Tesisin elektrik üretim kapasitesi 12 Mw.saat olarak planlandı. Bu sayede 35 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak” şeklinde konuştu.

Bölgeye İstihdam Sağlayacak

Tesisin Karadeniz Bölgesi’ndeki işsizliğe de katkı sağlayacağının altını çizen Evra Enerji Genel Müdürü Kaya konuşmasını şöyle tamamladı;

“Tesisin kurulması ve işletilmesi esnasında çalışacak personeller ile istihdama da önemli katkı sağlanmış olacak. Bu sayede bölge esnafının ve yörenin kalkınmasına da katkı sağlanmış olacak.

Daha önce yaşadığımız sorunlar düşünüldüğünde Turizm ile özdeşleşen bölgemiz için 25 yıllık süre boyunca çöp sorunu çözülmüş olacak. Tesisin aynı zamanda son zamlarda adını daha sık duyduğumuz ‘sıfır atık’ projesine de önemli katkı sağlayacak. 2020 yılı sonunda tamamlanması planlanan tesis ile günlük 1200 ton atık bertaraf edilecek. Proje, bölgemizin hem 25 yıllık atık sorununu çözmüş olacak hem de insanlara aş ve iş sağlamış olacak.
Trabzon bu ve buna benzer projeler olduğu sürece adından söz ettirecektir. Trabzon’umuza, bölgemize ve ülkemize şimdiden hayırlı olsun” 
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
trabzon a dev yatırım
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.