Geçen hafta CHP İstanbul seçimlerini analiz etmiştik, bu hafta da sonuçlarını analiz etmeye çalışalım. Tek liste baskısı zaten belli idi ve tek aday olarak seçimlere giren Canan Kaftancıoğlu CHP İl Başkanı oldu. Peki kaç kişi seçimlere katıldı, kaç kişi oy kullandı ve Canan Hanıma kaç oy çıktı, incelemekte fayda var. Çünkü İstanbul delegasyonu her parti için olduğu gibi CHP içinde önemlidir.
 
Öncelikle seçimlerin yeri konusunda bir eleştirimiz var, CHP İl Yönetiminin laubaliliği bunun sebebi. Şöyle ki: CHP’nin kongresi Haliç Kongre Merkezinde, bu merkez İstanbul Büyükşehir Belediyesi uhdesinde. Seçimler için karar alınıyor ama o tarihlerde Haliç Kongre Merkezi tutulmuş durumda, bir salonda Akşam Gazetesinin sahibinin kızının düğünü var ki Akşam Gazetesi malum yandaş medya, dolayısıyla Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Milletvekilleri orada. Korumalar, davetliler hepsi orada ve tam bir curcuna. Bu tabloda Haliç Kongre Merkezinin bahçesine bir çadır kuruluyor ve CHP İstanbul İl Kongresi bu çadırda yapılıyor, düşünebiliyor musunuz? Seçim kararı alanlar bunu bile organize edemiyorlar, beceriksizliklerini ortaya koyuyorlar. Zannedersem “…bir an önce seçimleri yapalım, Cemal Canpolat’ın yerine yeni bir aday Canan Kaftancıoğlu’nun karşısına çıkaramasın muhalefet” düşüncesiyle ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar.
Gelelim seçimlerin sonuçlarına: CHP İstanbul Kongresinde 677 delege var, bunların 571 tanesi oy kullandı, 61 delege oy kullanmadı, 66 delege Canan Kaftancıoğlu’na oy vermedi ve sonuçta Canan Kaftancıoğlu 444 oyla yeniden İl Başkanı seçildi. Yani 233 delege Kaftancıoğlu’na oy vermemiş oldu. Tek adayla gidilen, Genel Merkez ve Genel Başkanın dayattığı adaya oy istenen seçimlerde tabii olarak heyecan yoktu, coşku yoktu, enerji yoktu. Sevgili İdris Akyüz’ün dediği gibi “Bütün bunların olmadığı bir siyasal örgütlenmenin ruhu, rüyası ve iddiası tartışma konusudur.” CHP maalesef tartışılan yönetimlerle yoluna devam etme peşindedir. Benzer eleştirileri Erdal Aksünger dile getiriyor; Adelet, Hukuk ve Vicdanın ayrı şeyler olduğu bu kongrede görüldü. Şekil olarak seçilmiş İl yönetimi, seçilmiş disiplin kurulu ve seçilmiş kurultay delegeleri var ama atanmış il başkanı oldu. İl başkanına da yazık. Bu şartlarda İl Başkanlığı yapması kolay gözükmüyor.” Yorumlar bunlara benzer devam ediyor.

İstanbul’un kurultay delegelerine bakınca Kılıçdaroğlu ve kendi ekibinin ağırlığını görüyorsunuz. Kaftancıoğlu muhalifi bazı isimler dikkat çekse de bunlar azınlıkta gözüküyor, yani Kılıçdaroğlu’nun askeri diyebileceğimiz bir liste mevcut. Ancak tam sonucu Olağan Kurultayda göreceğiz. CHP delegesi bakalım ne kadar asker delege olduğunu gösterecek?    Aldığımız kulis bilgilerine göre CHP eski il başkanı Cemal Canpolat’ın adaylığının sıkıntıya düşmesinin nedeni, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun bu isme şerh koymasıymış. Tabii ne derece doğru zaman içinde öğreneceğiz. Yine kulis bilgilerine göre; Canpolat dışında bir aday arayışına da girişilmiş, ancak süre kısaldığından dolayı, Kaftancıoğlu için, ilçe başkanları ile bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu’nun etkisi ile, bu hamle de bastırılmış. Yani tek aday için Kılıçdaroğlu ağırlığını koymuş. Kulis bilgilerine devam edelim;  Önceki il kongresinde, Canpolat 7 oy ile kaybetmişti. O dönem İstanbul’da etkisi bilinen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Canan Kaftancıoğlu’nu desteklemişti. Ancak, bu desteğe rağmen, Kaftancıoğlu’nun yerel seçimlerden hemen önce, aday belirleme sürecinde, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nu istemediğini Genel Merkeze bildirmiş, ancak üçü de Kılıçdaroğlu tarafından yeniden aday gösterilince, Kaftancıoğlu istifa etmiş, sonrasında istifası geri çektirilmişti. Bu güne gelindiğinde Canan Kaftancıoğlu’nun işinin çok zor olduğu aşikar olarak gözüküyor.

Sevgili okurlar, yine CHP İzmir seçimleri ile ilgili bazı bilgileri de paylaşalım sizlere. Seçime tek başına giren mevcut İl Başkanı Deniz Yücel, 653 delegenin sadece 253’ünün oyunu alabiliyor. Delegeler resmen, Tuncay Özkan ve Deniz Yücel’e tepki kustular! Kaldı ki Tuncay Özkan ve Deniz Yücel, İlçe seçimlerine, belediye başkanlarının yaptıkları baskılar sonucu, il delegelerini de tek tek kendi adamlarından yazmışlardı! Özenle belirleyip yazdıkları delegelerden bile çizik yediler. Orada da sorun var, tabanın sesi duyulmuyor, Genel Merkezin diktasıyla önemli illerin yöneticileri belirleniyor. CHP’nin siyaset tarzı CHP’nin yenilenmesine imkân sağlamıyor. CHP değişim ve yenilenme yolunu açamıyor. Hala il başkanlıkları için adı geçen isimler son 10 yılda adı hep geçen isimler. Ankara’da, İzmir’de, İstanbul’da bırakın aday olarak ortaya çıkan, adı bile geçen yeni bir isim var mı? Hayır yok. Maalesef tablo bu, CHP’nde.

Hafta sonu CHP Trabzon İl Başkanlığı seçimleri yapılacak. Şu an için 3 adaylı bir seçim olacağı gözüküyor. Tüm adaylara başarılar dilemek lazım ama yenileşme ve gençleşme göz ardı edilmeden.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.