Ülkemizin birçok sorunu var iken neden hala CHP’ni yazıyorsun diyor bazı dostlar bana. Belki de haklılar, ancak benim düşünceme göre ki önceleri birçok yazımda dile getirmiştim, ülkemizin düze çıkabilmesi için öncelikle bu siyasal iktidardan kurtulması şarttır. Bunun içinde CHP’ne çok önemli görev düştüğü açıktır. İşte CHP’nin bu görevini layıkıyla yerine getirebilmesi içinde tepeden tabana kadar bu görevi yerine getirebilecek, yetişmiş, başarılı ve halkımızın sevdiği benimsediği insanları seçmelidir. Ama görüyorum ki aynı yanlışlara devam ediliyor, aynı suyla ikinci defa yıkanılarak temizlenileceği sanılıyor, aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alınmaya çalışılıyor v.s. Böyle olunca da uyarılarımıza devam etmek zorunda kalıyoruz, sadece ülkemizi ve partimizi düşünerek, şahsi hedef koymayarak, çocuklarımıza ve torunlarımıza daha güzel bir ülke bırakmak gayesiyle. Bu çabalarımızı sonuç alana kadar devam ettireceğiz karşı çıkanlara rağmen, Allah ömür verdiği sürece.
  
Sevgili okurlar, geçen hafta bu çabalarımızın paralelinde, Trabzon CHP seçimleri ile ilgili eleştiri ve takdir içeren yazımızı yayınlamıştık. Yazımızın akabinde birçok partiliden telefon aldım, çoğunluğu yazımın içeriğine katıldığını beyan ederken birkaç partilimizde eleştiride bulundu. Hepsinin düşüncelerine saygı duyduğumu belirterek yıllardır yaptığım gibi parti ile ilgili sorunları hiçbir zaman halının altına süpürmeyeceğimi, hep dile getireceğimi söyledim eleştiri getirenlere. Bunu bir ülke ve parti görevi olarak benimsediğimi anlatmaya çalıştım. İkna oldular mı bilemiyorum ama bu kısır döngünün ancak böyle kırılacağını, sadece sosyal medyada paylaşımlarla düzeltilemeyeceğini, hele hele de “parti içi sorunlar parti organlarında tartışılır” safsatasıyla hiç olamayacağını kendilerine anlattım. Bu diyaloglardan sonra sosyal medyaya düşen görüntülerden ve yazılardan Of ilçesi ile ilgili eleştirilerimin ne kadar haklı olduğunu ve sadece Of değil bir kaç ilçede de benzer sorunların yaşandığını öğrendim. CHP tabanının bunlara tepkilerini arttırmaları lazım ki CHP halkımızın teveccühüne mazhar olsun. Tabii tabanın sesi, şimdiki gibi delege sistemi ile değil tüm üyelerin oy kullanabileceği bir sistemde daha gür çıkar. Ancak Genel Başkan, Genel Merkez ve MYK delege sisteminin devamını ister, çünkü diğer türlü başarısız olan gidecektir de ondan.
    
Sevgili okurlar
, CHP Trabzon seçimlerini analiz ederken geçmiş seçimlerin oylarını araştırdım ve yeniden aday olacakların geçmiş seçimlerde neler yaptıklarına bir baktım. Son 5 yıl içinde Trabzon il genelinde CHP’nin oyları şöyle olmuş:  7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimleri: Oy kullanan seçmen sayısı: 466.853, CHP= 79.603, AKP= 258.685.  1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimleri: Oy kullanan seçmen sayısı: 478.130, CHP= 79.379, AKP= 322.516.  Yani 5 aylık bir arada seçmen sayısı 11.277 artıyor ama CHP’nin oyu 224 azalıyor.  Gelelim      24 Haziran 2018 Milletvekilleri Seçimlerine, bu sefer azalma rakamları şöyle; Oy kullanan seçmen sayısı: 509.406, CHP= 77.656, AKP= 287.302. Yani yaklaşık 2.5 yıl sonra yenilenen seçimlerde oy kullanan seçmen sayısı 31.276 artarken CHP’nin aldığı oy 1.723 azalıyor. Bırakın yeni seçmenlerden oy alabilmeyi aldığı oyları bile kaybetmiş CHP, Trabzon genelinde. Tablo maalesef böyle ama sanki Trabzon İl Yönetimi başarılıymış gibi yeniden görev talep ediyor. Sevgili Güzide Uzun Hanımefendi, artık lütfen yerinizi gençlere bırakın, Trabzon’da yeni genç yüzlerle halkımızın karşısına çıksın CHP. Delege oyunlarıyla, ben seni seçeyim sende beni seç yaklaşımlarıyla elde edilmiş gibi görünen başarı, başarı değildir. Kişisel başarı gibi lanse edilse bile aynı suda iki defa yıkanacak olan CHP’nin başarısı olarak addedilemez. Lütfen partinin önünü açın, partiye yeni gençler kazandırın, onların tecrübelenmesini sağlayın ve destek verin. Böylece CHP Trabzon tarihine olumlu olarak geçersiniz. Sizi öne atıp ipinize tutunmayı, böylece bir koltuk kapmayı düşünenlerin dolduruşuna gelmeyin. Biz bunları 1991 yılından beri gözlemledik, yaşadık ve dinazorlarla hep mücadele ettik. Trabzon’da size karşı oluşmuş oldukça büyük bir muhalefet bloğu olduğunu öğreniyorum, lütfen tabanı dinleyin isminizin güzel anılmasını sağlayın. Mesela Ortahisar İlçe Başkanlığına aday olan Fatih Suat Oyman kardeşimize destek olun, onu öne çıkarıp CHP’nin gençleşmesine yardımcı olun. Fatih Suat Oyman gibi yeni gençlere, yetişmiş ve başarılı olmuş yetenekli insanlara partiyi teslim etme faziletini gösterin.
   
Bu hafta sonu yapılacak olan CHP Ortahisar Seçimlerinde tabanı temsil eden delegelerin kendi çıkarlarını, listelere ne kadar yandaş koyarım kaygılarını, seçilen başkan bana hangi koltuğu verecek hezeyanlarını, biat kültürü ile bağlı olduğu isimlerin söylemlerini bir kenara bırakarak  gerçek partili gibi düşünerek partinin geleceğinde kimin daha çok faydalı olacağını inceleyerek oylarını kullanacaklarını umuyorum. Bu duygularla CHP Ortahisar İlçe Seçimlerinin hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.