“Ne güzel fırsat” dedim kimi dostlara, “kitap okumak için korona bulaşının yasaklı günleri. İsteseniz de dışarı çıkamıyorsunuz. Eş-dost, konu-komşu, akraba, laflayamıyorsunuz. Evdesiniz ve canınız sıkılıyor, zamanın ağırlığı yük oluyor omuzlarınızda. Sürekli olarak televizyon, sosyal medya, radyo da olmuyor. Eşinizle, çocuklarınızla, bir iki cümlenin dışında daha neyi, ne kadar konuşacaksınız? Onlar da tükeniyor bir yerde, siz de tükeniyorsunuz.”
 
Bence en iyisi kitap okumak. Bitmez tükenmez sözü, duygusu, düşüncesi, enerjiyle kitap, yüzlerce, binlerce yıl öncesiyle buluşturuyor insanı. Tanrıları, insanları, öykülerini, neler duyup düşündüklerini, neler yaşadıklarını, soludukları havayı, iklimini, sevgilerini, hayallerini, kavgalarını ve zamanlarını… Onlar için neler ilginç, neler önemli, değerli, vazgeçilmezdi? Yaşadığımız çağda, elli, yüz, iki yüz yıl öncesinden, Rönesans’ın, reformun babalarından okuyup öğreneceklerimiz, duyup düşüneceklerimiz var. Merak bu ya, peşlerinden gitmek, bir şeyler almak, bu zamana aktarmak var yüzyıllar öncesinden… İnsanlık düşüncesinin neresindeydiler, bilmek var. Zekanın tarlasında gezinmek, yaşamak, boy atmak var…
 
“Okuyamıyorum, elime kitap alamıyorum. Kitaba uzandığımda, okumamı istemeyen bir el sanki durduruyor beni. Kimyam bozuluyor. Duyumsuyorum, içimdeki sıkıntı katlanarak büyüyor, daha çok rahatsız ve huzursuz ediyor beni. Kimi zaman da, gözlerim yanıyor, hemen uykum geliyor. Çocukken kitap girmemiş dünyamıza. Ağaç yaş iken eğiliyor, şimdi imkansız gibi görünüyor.” Kitap okunursa dost olunur, dost kazanmanın yaşı yoktur.
 
Kitapta sıkıntı yok, sıkıntı insandadır. “Okuyamıyorum” diye bir kenara çekilmeyeceksin. Uğraş vereceksin, içten içe yaptığın savaşı kazanacaksın, kendini aşacaksın. Kitabı anlamaya, içine girmeye, yazarla konuşmaya çalışacaksın. Okumak en kutsal savaştır. Kuran’ın anlamı bile ilk ayetinde saklıdır. Kitabın sonsuz güzelliği okunursa içselleşir. Kitabı bir kenara atmayacaksın. O, senin dostundur; bunu bileceksin. “İnsan dostundan sıkılır, sevgilisinden ayrılır, kaçar mı? Yoksa her an birlikte olmayı mı arzular?”
 
Sevgi karşılıksız, çıkarsızdır. Bir çocuk, bir çiçek, bir kanarya, bir manzara neden sevilir? Neden günbatımları alır götürür bizi bir yerlere? Kitap da öyle sevilecek. Parayı, arabayı, malı, mülkü sevdin mi, kitap kaçar. Asla kendine ortak istemeyen kıskanç bir eştir. Kitap havadır insan için, sudur, ekmektir, yemektir. Hava, su, ekmek, nasıl fiziksel ihtiyaçlarımızı gideriyorsa, kitap da beyinsel ihtiyaçlarımızı gideriyor. Kitap bilginin, düşüncenin, aykırılıkların, geleceği yaratan bugünün izdüşümüdür. Okumak, tekdüzelikten, bağnazlıktan, alışkanlıklardan kurtulmaktır. Yaşama canlılık, dirilik katmaktır. Bu yüzden her kitap taze kandır, hayatı yeniden yaşamak, yeniden kurmak, yeniden sevmek, yeniden yorumlamaktır. Öğrenmektir, zenginleşmektir; tıkanmışlıkları, çözümsüzlükleri, tükenmişlikleri aşmaktır. Her okunan kitap, üzerinde günlerce yoğun düşünce üretmektir. Okudukça sözcüklerin kamyonlarca, tirenlerce, gemilerce anlam taşıdıklarına tanık olmaktır. Yaşamın, yaşamanın anlamını keşfetmek, yeni yeni anlamlar katmaktır. Sonsuz evrende milyarca galaksinin olduğu, bunlardan bir tanesinin Samanyolu ve bu galakside de milyarlarca güneş sisteminden bir tanesinin de içinde yaşadığımız dünyanın bulunduğunu ve bir zerre-toz olmadığını, insanınsa yarattığı anlamla evrenden ne kadar daha büyük olduğunu görmektir.
 
Yaşamanın, edebiyatla, felsefeyle, akılla, bilimle daha bir anlamlı kılındığını, “neyin ne olduğunun” ayırtına varmanın yaşamak olduğunu bilmek en görkemli güzelliktir ve bunu veren de düşüncenin, bilginin tarlası kitaptır.
 
“Günaydın hayat, günaydın dünya” diyebilmektir yaşamak; en derin ve en yüce anlamında kutsalın yaşamak olduğunu anlamak, kavramak, insan olmaktır. Bu anlamları, güzellikleri ve mutlulukları duyuranın, düşündürenin, yaşatanın da kitap olduğunu görmektir…/ Okumadan, öğrenmeden “hiçbir şey” olunmaz… Bir “şey” olduğunu zannedenler kitap okusunlar. Ancak “ne olduklarını” o zaman anlarlar.
Barış ve esenlik dileklerimle, sevgiyle kalınız…
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.