HUZURLARINIZDA İSKOFYASPOR
Trabzon’da salon sporları bitti bitiyor derken imdada Çarşıbaşı yetişti
 
Son yıllarda anlamsız bir şekilde salon sporlarında takımımızın kalmadığı bu dönemlerde Trabzon’da güzel işler de oluyor. Spor şehri denilerek her fırsatta methiyelerle adını duyuran Trabzon’un imdadına İskofyaspor yetişti. Bu sene Kadınlar 2. Lig Voleybol 7. Grup’ta oynadığı 3 maçta 3 galibiyet alarak maç eksiğiyle haftayı 3.sırada tamamlayan Trabzon’un Sultanları, Pazar günü Trabzon’un Çarşıbaşı İlçesi’nde Ünye Gençlikspor ile çok kritik bir maça çıkacak. Yıllarca İdmanocağı Kadın Voleybol takımında antrenörlük yapmış, Balkan Kupası’nı Trabzon’a getirmiş, Cev Challenge Kupası’nda final oynamış son sette şampiyonluğu kaybetmesine rağmen Avrupa 2.si olan, Coşkun Karadeniz antrenörlüğünde başarı hedefleyen temsilcimiz özverili çalışmalarıyla alkışı hak ediyor.
 
Antrenör Karadeniz TAKA’nın sorularını yanıtlarken kulübün hedeflerinden, altyapı ilgili düşüncelerine kadar birçok konu hakkında önemli mesajlar verirken destek verilmesi halinde başarının geleceğini ifade etti. Bu söyleşide yılların antrenörü, aynı zamanda Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Coşkun Karadeniz’in kulak ardı edilmemesi gereken tespitleri, İskofyaspor’un zafere gidecek yolda karşılaşabileceği zorluklar karşısındaki beklentileri, Trabzon özelinde ne gibi atılımların yapılması konusunda çıkarımları ve dahi birçok söylemlerini bulacaksınız. Çarşıbaşı İlçesi’nde bugünlerde kullanılan ismiyle İskefiye olan İskofyaspor Kadın Voleybol Takımı Antrenörü Coşkun Karadeniz’in röportajı.
 
İskofyaspor Antrenörü Coşkun Karadeniz, TAKA’nın sorularını yanıtladı
 
HEDEFİMİZ PLAY-OFF
 
TAKA: İdmanocağı takımıyla söyleşiye başlamak istiyorum. Yıllardır görev yaptınız. Balkan Kupası’nı kazanmış ardından da Cev Challange Kupası’nda final maçı oynadınız. Trabzon 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu’nun karnaval havasına döndüğü bir maçtı. O gün yenilginin de vermiş olduğu moralsizlik de vardı ama siz hariç hatta sporculardan bile kendini öne çıkartmaya çalışanlar o gece podyumdaydı. Neler hissetmiştiniz?
 

KARADENİZ: (Gülerek)Bu işin doğasında var. Ben bu işin içerisinde uzun zamandan beri varım. İdmanocağı Yıldız Kız takımıyken de vardım. 2. Lig, 1. Lig’ derken Süper Lig dediğimiz Sultanlar Lig’inde de vardım. Balkan şampiyonu olmuştuk. Cev Challange Kupası’nda da final oynadık. Son anda şampiyonluğu kaybettik. Bu zaman zarfında gerek siyasilerden gerek se de iş adamlarından zaman zaman destek de aldık. Almadık diyemeyiz.
 
Ama son sene biraz yönetim hataları, biraz iyi anlatamamış olmamız, üstüne ekonomik yetersizlikler de girince sonu malum finalle biten hikaye… Sormuş olduğunuz güne kadar tek tuk maçlarımıza gelen belli kesimler, hatta hiç görmediğim isimlerin dahi maçın canlı yayınlandığı bir ortamda orada bulunmak istemelerine alışığız. Öyle bir ortamda görülmek isterler. Her ne kadar ikinci olmuş olsak bile final maçı kaybetmenin üzüntüsü yaşadığımız bir andı.
 
 
TAKA: İskofyaspor’a gelecek olursak, böylesine salgın döneminde baş göstermek cesaret ister. Kuruluş aşaması nasıldı? Pandemi döneminde mücadele etmek nasıl bir duygu?
 
KARADENİZ: İdmanocağı’ndan sonra Gümüşhane’de antrenörlüğe devam ettim. Sonra yine üniversite takımıyla devam ettik. Geçen sene 2. Lig’e çıkmıştık. Aynı zamanda öğretim görevlisiyim. Benim de bir dönem yaşadığım Trabzon’un Çarşıbaşı İlçesi’ndeki arkadaşlar yapılanma içerisine girmişler. İskofyaspor Kadın Voleybol Kulübü. İskofya, şuanda İskefiye olarak bildiğimiz yerin eski ismidir. Yeni bir atılım gerçekleştirdik. Çarşıbaşı Belediyesi Başkanı’nın da takıma da desteği var. Böyle bir destek olduğu noktada biz de elimizi taşın altına severek koyup yola çıktık. Kulüp başkanımız genç, yöneticiler genç. Çok güzel bir ekibimiz var.
 
Ayrıca zor bir süreçten geçtiğimiz ortada. Hastalık çok yaygın bir vaziyette. Koronavirüsten dolayı çok tedbirli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu süreçte korunmak da çok zor. Maçlardan önce test yapılıyor. Testler de pahalı. Bu testleri devletin karşılaşması gerekiyor. Testler 3-4 bin lira tutuyor. 14 sporcu 2 de antrenör var. Devlet bize 4 tane özel hastane ve Farabi Hastanesi’nin yanısıra Kaşüstü Hastanesi’nden başka bir yerde yapılırsa sonuçlar kabul edilmiyor. Bu bile büyük bir maliyet. İşin en önemlisi de sağlık kısmı.
 
TAKA: İskofyaspor bu sene mi kuruldu, yoksa geçtiğimiz yıllarda da faaliyet var mıydı?
 

KARADENİZ: Kulüp 2-3 senelik kulüp. Altyapı faaliyetindeydi. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kurulmuştu. Kitap okuma etkinliği, yoksul çocuklara giysi toplama, çöp toplama gibi faaliyetlerde bulunuyordu. Kulübün 70 sporcusu vardı. Tamamen gönüllülük esastı. Biz de bu durumu profesyonelleştirip ne yapabiliriz diye düşündük. Trabzon dışından biri İstanbul olmak üzere 2 Ordu’dan transfer yaptık. Ayrıca bir sporcum Tıp Fakültesi’nde okuyor. Bir sporcumuz Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyor. Beden eğitiminde okuyan sporcumuz var. Bir öğretmenimiz var. Fenerbahçe’de Eczacıbaşı’nda oynamış çok tecrübeli aynı zamanda kaptanımız Emel Demirkol Çetin bizlerle.
 
TAKA: Çalışmalar nasıl gidiyor?
 
KARADENİZ: Haftada 6 antrenman yapıyoruz. Çok ciddi çalışıyoruz. İlk maçımızı oynadık. 3-2 bitti. Ardından 2 maç daha oynadık onları da 3-0’lık skorlarla geçmesini bildik. Neyin, nasıl olması gerekirse, yöneticiler onu yapabilmek için her türlü çabayı gösteriyor. Aslında bizler süreklilik sağlamaya çalışıyoruz. Benim niyetim Trabzon’daki var olan potansiyeli harekete geçirmek.
 
TAKA: Bu işle ilgilenen bir öğretim üyesi olarak, gerçekten tüm spor dallarıyla ilgili potansiyel var mı? Yoksa futbolun gölgesinde var olmaya mı çalışıyorsunuz?
 
KARADENİZ: Trabzon spor şehri diyoruz ama Trabzon aslında bir futbol kentidir. Tesisimiz çoktur, ama yararlı bir şekilde kullanamıyoruz. Futbol her şeyin önüne geçiyor. Zaten bir de hastalık süreci var, insanlar yatırım yapmak istemiyor. Hak da verebilirim. Mesela istediğim saate Trabzon’daki tesislerde antrenman alamıyorum. Şuan Trabzon Üniversitesi’nde çalışıyorum. Sağolsunlar resmi yazıyla çok cüzi bir ücretle çalışmaları yapıyoruz. Ama son dönemde Trabzon’da bir hareketlilik oldu. Umarım bunu arttırabiliriz. Bu takım başarılı olursa bu hareketlilik ilgiyi de arttıracaktır.

 
TAKA: Hedefiniz nedir?
 
KARADENİZ: Play-Off. Yıllardır bu işin içerisindeyim. Bir takım başarısız olursa kesinlikle ve kesinlikle destek görmüyor demektir. Hatta bu şehir için bunu söylemek tam yerinde olacaktır. Trabzon’da 2’ncilik bile başarıdan sayılmıyor. Bu şehirde ha ikinci olmuşsun ha sonuncu. Trabzonspor mesela; ikinci olsun küme düşmüş gibi üzülüyor insan. Futbol dışında destek bulmak için başarılı olmak zorundayız. Onun için Play-Off hedefimiz var.
 
Grup’ta 9 takım var. 3 maç oynadık. 3 maçı da kazanmasını bildik. Profesyonel anlamda ilk senemiz. Henüz ilk senede gönül ister ki başarılı olup bir üst lige yükselelim. Ama gerçekçi konuşmamız lazım. O yüzden Play-Off hedefimiz var. Ayaklarımız yere sağlam basmalı. Önümüzü görmemiz lazım. Bu kulüp bir üst ligi kaldırır mı, kaldırmaz mı diye düşünmemiz lazım.
 
TAKA: Her ne kadar yenil kurulan bir kulüp olsanız da tecrübeleriniz ortada. Altyapı ile ilgili özel bir çalışmanız var mı?
 
KARADENİZ: Şu süreçte ciddi bir çalışma yapamıyoruz. Sporcu bulmakta güçlük çekiyoruz. Hastalık sürecinden dolayı altyapı maçları da oynanmayacağını biliyorum. Bu şekilde okullardan tarama yapmak istiyoruz. Ancak okullar da kapandı. Geçtiğimiz senelerde Voleybol Federasyonu’nun Altyapı Sorumlularından birisiydim. Karadeniz Bölgesi’nin sorumlusu bendim. Ankara’ya gider milli takımlara kadar sporcular çıkardığımız oldu. Voleybol Federasyonun çok ciddi altyapı taraması becerisi vardı. Son 5-10 yıldır gerçekten de bunun meyvelerini hep beraber yedik. Dünya Şampiyonluğuna uzanan bir başarıydı. Hatta şimdi olimpiyatlarda da mücadele edilecek. Keza takımlar bazında da Dünya’da gücümüz var. Eczacıbaşı, Vakıfbank Fenerbahçe gibi kulüpler var.
 
TAKA: Uzun vadedeki Trabzon endeksli hedefiniz nedir?
 
KARADENİZ: Kalıcı bir takım yaratabilmek için altyapıdan gelen oyuncuların olduğu bir havuz yaratmak. Bunun için yöneticiler eksik. Trabzon’un en büyük sorunu, yönetici eksikliğidir. Be şehre bu işin altyapıdan geçeceğini idrak eden yöneticiler gerekir. Trabzon’da sporcu yetişmez deniliyor. Tamam, diğer iller göre daha kısa boyluyuz. Belki başka branşlara daha olumlu reaksiyon alabiliyoruz keza bireysel sporlarda hatta savunma sporlarına daha yatkınlığımız var. Ama illaki tüm takım Trabzonlu olsun demiyoruz. Bir libero yetiştiririz. Bir pasör yetiştiririz. Parkenin üstünde bu coğrafyanın çocuklarını görmek istiyorum. Asıl hedefim bu.
 
12 sporcu olmaz da 6 tane Trabzonlu koyarız. Bu şekilde yükseldiğimizde bir üst ligde bu sayı 36’e düşse de o sporcular başka kulüplerde gelişimlerini sürdürür. Ardından 1. Lig’de bu sporcuları vitrine çıkartıp dikkat çeker pazar haline gelirsin. Ama Süper Lig bambaşka. Orası çok farklı. Genç milli takım Avrupa Şampiyonu olmuştu. Bir sporcumuz Trabzonluydu. Üst düzey takımlar bu işe gerçekten emek, zaman ve para harcıyor. Sporcuları memleketinden aileleriyle bile alarak kendi kulüplerine katıyorlar. Bu noktaya gelmek çok büyük fedakârlıklar ister. Hedefler yönetim noktasında kazanmak olunca, altyapı anlamında sınıfta kalıyoruz. Sabırlı yönetici lazım. Aynı zamanda imkan olmalı.
 
TAKA: İmkan dediniz. Ne gibi imkanlar?
 
KARADENİZ: Öncelikle salon olacak. Sadece hafta sonu çalışarak bir sporcu yetişmez. Bu gerçeği herkesin bilmesi, öğrenmesi, kabul etmesi lazım. Bir takım başarılı olmak, sporcu yetiştirmek istiyorsa, haftada en az 6 idman yapması gerekir. Batı’da çalışan kulüpler bu şekilde çalışıyor ve biz bu aradaki farkı kapatamıyoruz. Ayrıca onlar yüzlerce maç yapıyorlar biz ise minimum seviyede. Bu yüzden oyuncu yetiştiremiyoruz.
 
Okul salonları ücretsiz açılmalı. Okul salonları artık ticarethaneye dönüş durumda. Gençlik Sporun 1 tane salonu var. Ayrıca 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu’nun yıkılmasına çok üzüldüm. Orası gerçekten sporun mabedi gibiydi. Gerek Avni Aker, gerek Yavuz Selim Stadı gerek Kapalı Spor Salonu hm ulaşım açısından hem de hareketlilik açısından çok gözde bir yerdi. Bu tip yerleri kaybetmemeliydik. Üstüne yapmalıydık.
 
Sporcu bulunabilir. Tarama yapılabilir. Çocuğu salona getirmek dahi büyük maliyettir. Bu konuda şehir olarak sıkıntılarımız var. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Şuan benim kızım da burada voleybol oynuyor. Bu şehir istesin bütün branşlarda altyapı anlamında kafaya koysun tüm branşlarda oyuncu yetiştirebiliriz. Bu potansiyel, bu şehirde var.
 
TAKA: Pazar günü Ünye’yi ağırlayacaksınız. Maç öncesi neler söylemek istersizniz?
 
KARADENİZ: Pazar günü Ordu’nun Ünye Gücü takımıyla oynayacağız. Geçtiğimiz hafta onlar da Erbaa ile oynayacaktı. Ancak Erbaa ligden çekilince maç oynamadan haftayı tamamladılar. İyi bir takımları var. Onları tek yenilgileri var. Zaten şuan ligdeki tek yenilgisiz olan takım biziz. Sadece rakiplere 2 set verdik. Ama kazanmasını bildik. İlk maçta Ordu Çamlıkspor karşısında 3-2’lik galibiyetimiz olmuştu. Ardından oynadığımız Osmancık Belediye ve Çorum Belediyespor’u 3-0’lık skorlarla geçmiştik. Başarımızı sürdürmek istiyoruz. İyi çalışıyoruz. İnşallah Pazar günü Ünye karşısında alacağımız galibiyetle hem namağlup unvanımızı sürdürürüz hem de adım adım zirve hattına yerleşiriz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202