İlk olarak 1 Aralık 1968’de Türk Halk Müziği sanatçısı merhum Cemile Cevher’in türküleriyle dinleyicilerine merhaba diyen  TRT Trabzon Radyosu, hergün 10.05-13.00 saatleri arasında Artvin’den Sinop’a kadar geniş bir alanda yayınlarını sürdürüyor.

Mikrofon Her Yerde

“Köşe Bucak Karadeniz” programıyla bölgenin önemli seslerinden olan radyo; sağlıktan spora, bölge ekonomisinden tarıma, bölge üniversitelerimizin akademik çalışmalarına kadar her konuyu mikrofona taşıyıp kamuoyunu bilgilendirmeyi sürdürüyor. Alanında uzman çalışanlarıyla bölgenin özel yayıncı kuruluşlarına örnek oluyor.

Kurulduğu yıllarda sadece bölgeye hitap eden radyo bugün TRT’nin diğer kanallarına da program üretiyor. Özellikle TRT Türkü’ye Trabzon Radyosu’nca hazırlanan programlarla yörenin müzik ve yaşam kültürü bölge dışında yaşayan insanlara da ulaştırılmış oluyor.

İnternetten Takip

Türkçe’nin özenli kullanımı, programlarda işlenen konuları ve özel günlerde dikkat çeken yayınlarıyla bölgemizin önemli değerlerinden Trabzon Radyosu…

Sadece bölgede değil, Karadeniz’in gurbette olan cefakar insanlarının da sesi TRT Trabzon Radyosu… Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımızın internet üzerinden takip ettiği bir ses aynı zamanda…

Akçakaya Katıldı

1 Aralık, Pazar günü TRT Trabzon Radyosu’nda Seza Turgut’un sesiyle güne başlayanlar Serpil Aydemir’in hazırladığı  “Köşe Bucak Karadeniz” programıyla radyonun tarihini de öğrenmiş oldular. Yayına eski çalışanlardan birçok değerli konuk katıldı. Halen Radyo Dairesi Başkanlığı’nı yürüten Ahmet Akçakaya da programa telefonla katıldı ve radyoculuğun, televizyonun hayatımıza girdiği günlerden internet üzerinden yapılan müzik listesi yayıncılığına kadar “-radyoculuk ölüyor” söylemlerinin tutmadığını, televizyonun yanında radyoculuğun devam ettiğini ve internetten yapılan kişisel yayıncılığın, radyodan dinlenen, eğiten, öğreten, sürprizlerle dolu olan karasal yayıncılığın değerini daha da arttırdığını söyledi. Saat 10’da başlayan program 13’de sona erdi. TRT Müdürü Sami Serdar ŞİŞMAN ve Radyo’dan Sorumlu Müdür Yardımcısı Erdoğan TOPÇU, TRT Trabzon Radyosu’nun 51. Kuruluş yıldönümünde radyoda çalışanlarıyla biraraya geldiler.

Yusuf Turgut-Mahmut Erdoğan

TRT Trabzon radyosunun gün aşırı iki önemli ismi daha var. Onlar bizden biri. TAKA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Turgut ile Samsun’dan Ahaber temsilcisi Mahmut Erdoğan. Saatler sabah 10.30’u gösterdiğinde onlar mikrofonda. Yusuf Turgut Trabzon Rize, Artvin ve Gümüşhane gündemini aktarırken bir gün sonra da Mahmut Erdoğan Samsun, Sinop, Ordu ve Giresun gündemini dinleyicilere ulaştırıyor.

TRT Trabzon Radyosu’nun Dünden Bu Güne Geliş Süreci

TRT Trabzon Radyosu kurulalı 51 sene oldu. Radyonun resmî açılış tarihi 1 Aralık 1968. Ama deneme yayınları, aynı yılın Mayıs ayında başlar. Bir il radyosu olarak yayına başlamasından on yıl sonra, 1 Kasım 1978 tarihinde orta dalga vericisi devreye girince, Trabzon Bölge Radyosu adını alır.

Elli bir yıl önce bir Anadolu kentine radyo kurulmasının nasıl büyük, nasıl önemli bir olay olduğunu  anlatmak, mümkün mü? O tarihlerde ülkemizde televizyon yayını yoktur. Radyo ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Erzurum illerinde bulunuyor, ancak bu illerin çevresinde net dinlenebiliyordu. Doğu Karadeniz illeri sadece Ankara Radyosu’nu, uzun dalgadan zar zor dinleyebiliyordu.

İşte o günlerde Trabzonlular, avukat Kemal Yılmaz Bayraktar’ın başkanlığında bir dernek kurdular: “Trabzon İli Bölge Radyosu Kurma Derneği”. Trabzon’da bir radyo kurulmasının gerekliliğini izah eden bir rapor hazırladılar. Ama bu iş kolay değildi; radyo pahalı bir yatırımdı, ülkemiz fakirdi. 1967 bütçesine, Trabzon’a radyo kurulması için 500 bin lira ödenek kondu. Radyo hizmet binası olarak, Fatih Parkı karşısındaki, Trabzon Belediyesi’ne ait üç katlı bir apartmanın ikinci ve üçüncü katları kiralandı. Binanın üçüncü katındaki bir yatak odası, penceresi tuğlayla örülüp, duvarlara basit ses yalıtımları uygulanarak, stüdyo haline getirildi. Hemen yanındaki misafir salonuna da verici yerleştirildi.

Gelin görün ki, iş bu kadarla bitmiyordu tabii. Radyoya eleman bulmak büyük sorun olduğu gibi, binaya telefon bağlanması, teleks çekilmesi bile, ülkemizin o günkü şartlarında, bin bir zorlukla gerçekleştirilmişti.
Trabzon Radyosu’nun ilk yayını şöyle anlatılır; iki kilovatlık vericiden, önce “Yavuz geliyor Yavuz, denizi yara yara” türküsü duyulmuş, sinyalin ardından İstiklal Marşı çalınmış ve ilk anonsu Erol Tokay yapmıştı:

Cemile Cevher’den Türküler

“Burası, 202 nokta 2 metre 1484 kilohertz üzerinden yayın yapan Trabzon İl Radyosu… Günaydın sayın dinleyiciler…”

İlk programda Cemile Cevher’den türküler yayınlandı. Yayını daha sonra spiker Müberra Yetkin yürüttü. Radyo ilk açıldığında, personeli sadece altı kişiydi.
Radyonun yayına başlamasıyla, Trabzonlular büyük coşku yaşadı. Halk radyo binası önünde toplanarak, sevinç ve sevgi gösterisinde bulundular. Trabzon İli Bölge Radyosu Kurma Derneği Başkanı Kemal Yılmaz Bayraktar, sonradan o güne ilişkin duygularını şu cümleyle anlatmış:

“O gün duyduğumuz bahtiyarlık, Amerikalıların Ay’a insan indirdiği günkü kadar büyük bir bahtiyarlıktı.”    
                     

Büyük Saygınlık

Radyonun ilk yayın şefi olan, daha sonra program şefliğine ve radyo müdürlüğüne atanan İlhan Sancar’ın aktardığına göre, o zaman diliminde radyo personeline gösterilen ilgi, şimdiki ses sanatçıları ya da film yıldızlarına gösterilen ilgiye benziyordu. Sancar, “Halk bizi yolda gördüğünde, ‘Bunlar TRT’de çalışıyor…’ diye kendi aralarında fısıldaşıyorlardı” şeklinde anlatmış o günleri.

Daha çok Ankara’dan otobüsle gönderilen bantların yayınlandığı bu dönemde, her yayın büyük ilgi görüyor, “Arkası Yarın”lar, “Mikrofonda Tiyatro”lar, istek programları merakla bekleniyordu. Ana haber bültenleriyle, saat 21’de yayınlanan “24 Saatin Olayları” bülteninin büyük bir dinleyici kitlesi vardı. Trabzon Radyosu’nun ilk kadrolu spikerleri, Mehmet Canan ve Kemal Akaydın’dı. Bunlara daha sonra Gülten Özpeker, Asım Güzel, İzzet Göldeli ve Mehmet Akarca eklendi. Radyonun ilk günlerinde burada geçici görevle çalışan teleks operatörü Hilmi Taşköprü, ilk spiker alma denemelerini şöyle aktarmış:

“Trabzon’dan spiker alınması için sınav açılmış, sınava 50 kişi başvurmuştu… Ankara’dan teleksle geçilen haber metinlerinden birini ilk adaya verdim. Haber, ‘Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil…’ diye başlıyordu. Ancak, sınava giren aday bunu, ‘DİŞİŞLERİ BAKANI’ diye okudu ve kaybetti… Sonra gelen adaylardan 49’u da aynı hatayı yaptılar
 
Hepimiz, umut ve heyecanla 50’nci ve son adayı beklemeye başladık. Çünkü bu aday, Trabzon Lisesi’nde edebiyat öğretmeniydi….Jüri pür dikkat bekliyor… ‘Oku’ işaretiyle başlıyor; ‘DİŞİŞLERİ BAKANI İhsan Sabri Çağlayangil’ diyor ve o da kaybediyor.”

1973 yılı yatırım programında, Karadeniz’e yayın yapmak üzere, Trabzon’da, 300 kilovat gücünde orta dalga radyo vericisi kurulması kararı yer almıştı. Bostancı köyünde kamulaştırılan 47 dönüm arazi üzerine, altyapı ve verici istasyon binası inşaatına 1977 yılında başlandı. Ve Trabzon Radyosu, 11 Aralık 1978 tarihinde orta dalga 954 kilohertz üzerinden resmen yayına başladı. Artık radyo sadece Trabzon’da değil, tüm Doğu Karadeniz illerinde dinlenebilecekti.

Maraş Caddesine Taşındı

Kadronun genişlemesiyle mevcut bina yetersiz kaldı; uzun uğraşlar ve “bina bulunamazsa radyonun Samsun’a taşınacağı” söylentileri sonucunda, zamanın belediye başkanı Hasan Melek’in çabalarıyla Maraş Caddesi 30 numaradaki bina, TRT’ye tahsis edildi. Radyo, Bölge Müdür Vekili Nevzat Balım zamanında bu yeni binaya taşındı ama binanın üst katındaki inşaat yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Bu süre içinde binanın tavanından sızan her yağmur, merdivenlerden aşağı sel olup aktı; üst kat tavanlarından masalara damlayan yağmur sularının altına her seferinde kovalar yerleştirildi. Yeni bina da eskisi gibi sobayla ısıtılmaktaydı; her sene kışın gelmesiyle kurulan Vezüv marka sobalara bazı konuklar hayretle bakar, bazıları ise “Oh ne güzel nostalji yaşıyorsunuz” diyerek, çalışanları teselli ederlerdi.

Bu dönemde radyoda hazırlanan yapımlardan bazılarının isimleri şöyle: Bir turizm programı olan “Maviden Yeşile”; balıkçıların yaşantısını ve sorunlarını ele alan “Reis’in Günlüğü” ve “Karadenizde Kültür Sanat” adlı program.
TRT Trabzon Radyosu, Trabzon-Ankara arasındaki radyo-link sistemlerinin tamamlanmasıyla, 21 Şubat 1984 tarihinde, Radyo-1 Ortak yayınına bağlandı. Böylece radyo, saat 05-01 arasında yayın yapmaya başladı. Programların birçoğu Radyo-1’le ortak yayınlanırken, bölgesel programların oranı düştü. Yayınlar uzun süre böyle devam ettiyse de, 6 Ocak 1992 tarihinden itibaren, yeniden “bölgesel yayın”a dönülmesi kararlaştırıldı.

Ver Elini TTSO

1996 yılında Ticaret ve Sanayi Odası binasının en üstteki dört katına taşınan Trabzon Bölge Radyosu, beş yıl da buradaki yetersiz koşullarda görev yaptıktan sonra, 18 Mart 2001 tarihinde, ta 1987’de kamulaştırılmış Söğütlü mevkiindeki araziye inşa edilen “TRT Trabzon Prodüksiyon Merkezi”ne taşındı. Bu yeni hizmet binamızda, iki radyo stüdyosu, bir televizyon stüdyosu, teknik ölçü-bakım atölyesi, idari birimler, misafirhane, yemekhane gibi bölümler bulunuyor. 25 Haziran 2008’de yapılan kanun değişikliğiyle TRT’nin bölge müdürlükleri kaldrıldı, bunların yerine müdürlükler ve haber büroları kuruldu. Yayıncılık şevkimiz ve anlayışımızda ise bir değişiklik olmadı. TRT Trabzon Radyosu, Haber Müdürlüğü’nde görevli arkadaşlarımızın desteği ve dinleyicilerimizin olmazsa olmaz sevgisinden güç alarak, yayın hizmeti vermeye devam ediyor.

Ayrıca bünyesindeki Türk Halk Müziği-Türk Sanat Müziği Gençlik ve  Çocuk Koroları, Çok Sesli Müzik Çocuk Korosu’yla taze fidanlarımıza müzik bilgisi ve zevkini aşılıyor.

Özetle, Trabzon Radyosu yayınları ile bölge insanı ile entegre olmayı, onlara her şeyin en iyisini vermeyi kendisine birincil amaç edinmiştir. Bugüne kadar yayın alanına giren illerin (Artvin-Rize-Trabzon-Gümüşhane-Giresun-Ordu-Samsun-Sinop) nabzını tutmayı başardığı gibi, bundan sonra da bu başarıyı, kamu yayıncılığının çalışanlarına yüklediği sorumluluk içerisinde yine sürdürecektir.2018 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre TRT Trabzon Radyosu’nun yayın alanın toplam nüfusu 4.100.552’dir.

Kamu yayıncılığı yapan Trabzon Radyosu; üniversite ve diğer kuruluşlarla işbirliği yaparak bölge insanının ihtiyacı olan pek çok konuya değinmekte  ve bölge insanının sorunlarını, bizzat bu sorunların muhatabı olan uzmanlar aracılığıyla çözmeye çalışmaktadır. Bu amaçla 2001-2009 yılları arasında her gün  06.00-18.00 saatleri arasında  bölgesel canlı yayınlar gerçekleştirilmiştir. 2009’dan günümüze kadar ise bölgesel yayınların saat dilimi azaltılmış hatta 2014 yılında bölgesel yayınlara son verilmiş; 1 Ocak 2015’den itibaren tekrar bölgesel yayınlara başlanmıştır. Bugünse TRT Trabzon Radyosu 10.00 – 13.00 saatleri arasında yayın yapmaktadır. 3 saatlik yayının ardından Radyo-1’den devralınan yayın; çalışma alanındaki illerde bulunan vericilerle tekrar Radyo-1’e bağlanılarak Türkiye Radyoları 1. Programı’nın yayınları dinletilmektedir.

TRT Trabzon Radyosu, bölgesel yayınlarının yanı sıra TRT Türkü kanalına da yayın üretmektedir. TRT Türkü; yurdun tamamına ulaşabilen bir kanal. TRT Trabzon Radyosu bu kanalda çeşitli gün ve saatlerde haftalık 10,5 saat program üretmektedir. TRT’nin son yıllarda dönüşümünü sağlayan herkesi başta  TRT Genel Müdürü – Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren olmak üzere kutluyor, TRT Trabzon Radyosu’yla nice nice yıllara diliyoruz.

TAKA

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
bu sese kulak ver
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.