OTEL MACERADIR

Gazino İçin Ok Yaydan Çıktı Ama Boztepeye Otel Maceradır

>>>>>>

Ancak Boztepe’de otel fikrine karşı çıkanlar da, tabii olarak olmuştur. Nitekim 1970 yılında Meclis görüşmelerinde Meclisin hatip üyelerinden Mehmet Duygu Ataman’ın tutanaklara yansıyan uzun konuşmasının bir bölümü bu konuya ait olmuştur. Halen hayatta ve aramızda bulunan Ataman’ın ne demek istediğinin iyi anlaşılabilmesi için, o yıllarda şehir ile ilgili tespitlerinden başlayarak özetle aktaralım;

ATAMAN’DAN TARİHİ ÇIKIŞ

“Şehrimiz sıhhi şartlar yönünden, medeni ihtiyaçlar yönünden olsun, yürekler acısı durumda bulunmaktadır. 20. Yüzyılın sonlarına doğru bir şehir düşünün ki,  baştan aşağı toz ve çamur içerisindedir. Bir şehir düşünün ki, yarısı aydınlık olduğu zaman yarısı mutlaka karanlıktadır. Bir şehir düşününüz ki, musluklarından su, zemzem kıymetinde akmaktadır. Bir şehir ki çok affedersiniz kedi büyüklüğünde fareler her tarafta belde sakinleri ile haşır neşirdir. Bir şehir düşünün ki,  yeni inşa olunmuş caddeler dahi keşmekeşlik manzarası arz etmektedir. Misalleri sıralayıp uzatmaya hiç lüzum yoktur” der ve bazı önerilerde bulunur.


>
>>>>>  
Ayrıca Başkan’ın sahile yaptığı gazino ve Boztepe’ye yapmayı planladığı otele eleştiri getirir;

 “Hayati ihtiyaçların ihmale uğradığı bir şehirde turistik yerdir deyip Boztepe’ye, lüzumludur deyip sahile gazino inşa etmek, bize fantezi ve geri kalmış beldelerin tipik bir tezahürü gibi görünmektedir. Yetmiyormuş gibi bu yılki raporda da turistikotel inşası düşünüldüğü kaydedilmiştir.

Aziz arkadaşlar, insanı dertli, insanı muzdarip bir şehirde,turistik yatırımlar nasıl düşünülebilir. Suyu akmayan, elektriği yanmayan bir otel mi turistik olacak?  Yoksa dereleri alabildiğine pis kokan,  yollarda seyyar balıkçı arabalarının döktüğü pis suları,  lokantalarında hangi tarifelerin uygulandığı belli olmayan, köstebek yuvasından farksız yolları olan ve araba parkının yol üstünde yapıldığı Trabzon mu bu haliyle turistik belde olacak? Turist iyidir. Getireceği gelir faydalıdır ama turistin rahat etmesi, ettirilmesi zordur. 

OK YAYDAN ÇIKTI

Belediyemiz hangi bol, öz imkânlarını turiste hasredebilir. Sadece turistik değerlendirme planına Belediyemiz ilgili kuruluşları yatırım yapmasını sağlamak amacıyla öncülük edebilir ki, buda başlı başına bir ihtisası ve yorucu teknik çalışmaları ve büyük yatırımları gerektirir. Sahil gazinosuna başlanılmış olup bildiğimiz kadarıyla kredi imkânları kovuşturulmaktadır.

1973 YILINDA BOZTEPE

1973 yılı son faaliyet raporu görüşmelerinde Belediye Başkanı Suat Oyman’ın yaptığı Mesai Raporu sunumunu, Boztepe konusunda verdiği bilgilerden ötürü incelemeye alıyoruz. Başkan Oymanın ilk yaptığı tespit; Trabzon’un eski eserleriyle tarihi bir şehir ve emsalsiz tabii güzellikleri ile Karadeniz’in müstesna bir kenti olmasına rağmen, maalesef uzun yıllar bu tabiat güzelliklerinden faydalanılamadığıdır. Gerisini Trabzon Belediyesi Meclis tutanaklarından aktaralım;


>
>>>>> “(1973 yılından) 40-42 sene evvel Trabzon Valisi bulunan merhum Yahya Sezai Uzay , tutuklu ve mahkûmları çalıştırmak suretiyle Boztepe’ye binlerce çam diktirmiş, o zaman hakikaten ağaçsız ve boz bir tepeden ibaret iken şimdi ağaçlık ve yeşil tepe haline getirilmiştir. Tepenin güney kısmı Milli Savunma Bakanlığınca istimlâk edilerek Amerikan radar tesislerine tahsis olunmuş ve yıllarca Amerikalılar Boztepe’nin şahane güzelliklerinden istifade etmesine rağmen, şehir sahibi bulunan belde sakinleri bundan mahrum kalmıştır. Temiz havası bol güneş ve fevkalade manzarası bulunduğu halde kısmen keçi yolu ve kısmen kayalıklardan ibaret bulunan yol, büyük güçlüklerle geçilerek tepeye çıkılmasındaki müşkülat sebebi ile şehir halkı bu tabiat harikasından istifade edemez durumda idi. Büyük imkânsızlıklar içerisinde çaba sarf ederek bu günkü hale getirilmiştir. 

>>>>>>

Trabzon’a gelen bütün turistler Boztepe’nin tabiat güzelliklerine hayran olmakta ve dünyada böyle manzaralı bir mesire yerinin az bulunduğunu ifade etmektedirler. Belde sakinleri motorlu vasıtalardan faydalanarak Boztepe’ye büyük rağbet göstermeleri bize manevi huzur vermektedir.” 

BOZTEPE YOLU NE ZAMAN AÇILDI?

Gerçekten Trabzon’un en önemli mesire alanlarından birisi olan Boztepe’ye ulaşım yolunun bu kadar geç açılmış olması şaşırtıcı olmaktadır. Tam tarihini tespit etmek için biraz geriye dönecek olursak, 1948 tarihli Halk Gazetesine göre; 


>
>>>>>  Trabzon Valisi Necmettin Ergin’in gayretleri ile Boztepe yolunun tepeye kadar tamirinin tamamlandığını tespit ediyoruz. Yolun tamir edilmesiyle öteden beri buraya çıkmak için karşılaşılan güçlükleri bertaraf etmiş, otobüslerin buraya çalışmasıyla, halk bu mesire yerinden istifade etmeye başlamıştır. 

1967 yılına gelindiğinde konu Trabzon Belediye Meclisinde yine gündem olmuştur. Tutanaklardan aynen aktaracak olursak; “Boztepe Kemik Hastanesinin karşısından Boztepe’ye çıkan yol inşaatı hemen hemen ikmal edilmiş durumdadır. Halen büyük küçük motorlu vasıtalar bu yoldan Boztepe’ye çıkıp eski yoldan dönmektedir. Yaz başı dökülen stabilize malzeme ıslah edilecek ve üstükapalı oturma yerleri temin edilecektir. İlkbahardan itibaren Boztepe’ye çıkan vatandaşlar oturacak birer yer, içecek sıcak ve soğuk meşrubat, yiyecek yemek bulabileceklerdir.” 

BOZTEPE MEMLEKET HASTANESİ

Trabzon’da kurulan ilk hastanelerden biri, sonradan Memleket Hastanesi adı verilen sağlık kuruluşudur. Bu binada 1900 yılında hasta tedavi edildiği bilinmektedir. Bu yetersiz sağlık kuruluşunun yanında, muayene ve tedavi işlemleri için 1869 tarihinden itibaren Trabzon Belediyesi örgütü içinde hem Karantina Teşkilatı’nın kurulduğu, hem de Belediye Tabipliğinin oluşturulduğu görülmektedir. 

>>>>>>

O günkü Memleket Hastanesi, 19. Ve 20 yüzyılda faaliyet gösteren en önemli Rum Hastanelerinden biriydi. Başkent İstanbul’un dışında bu hastanelerden Trabzon, İzmir, Ayvalık ve Urla’da mevcuttu. 1902 yılında Rusya’da yaşayan iş adamı Panayiotis Akritidis’in bağışı ile mimar Aleksandros Kakulidis tarafından inşa edilmiştir. Hastane o devrin modern tesislerine sahipti. 

Bu hastanenin inşası ile ilgili Osmanlı arşiv belgelerinde Murat Dursun Tosun tarafından yapılan araştırmaya göre; 1909 tarihli belgede zengin bir Rum’un Yenicuma mahallesinde Rumlara özel bir hastane inşa etmek için izin talebinde bulunduğu anlaşılmaktadır. Belgede ayrıca Trabzon’da Rumlardan 1.265 hanede, 6.895 Rum nüfus olduğu belirtilmiştir. Arşive göre, yukarıda verilen bilgilerden farklı olarak bu hastanenin, Trabzon ahalisinden Panoyotaki Efridi Efendinin bağışı ile yapıldığı anlaşılmaktadır. 

Memleket Hastanesinin Meclis gündemine girmesi, 1942 yılında su tesisatının Memleket Hastanesinin kapısına kadar getirilmesi için gereken tesisatın Belediye tarafından yapılması konusundaki alınan karar ile olmuştur.  Bu hastane 1947 yılına kadar hizmet vermiş ve 4 Ocak 1947 tarihinde hastaları ve malzemeleri ile birlikte yeni inşa edilen Numune hastanesine nakledilmiştir.  Çok sonraları, 1953 yılında rastladığımız bir Encümen kararında ise Memleket Hastanesinin artık Boztepe Verem Hastanesi olarak adlandırıldığı görülmektedir. 

Trabzon gibi bir memlekette, Rumların kurduğu hastaneden başka bir hastane yok muydu? Yine Murat Dursun Tosun tarafından yapılan arşiv çalışmalarında; 1862 yılında “fukara hastanesi” adında bir hastaneden söz edilmekte olup, Sultan II. Abdülhamit dönemine ait olan belgede, Padişahın tahta çıkışından itibaren Trabzon’da inşa edilen hastane ve hapishanelerin fotoğraflarının çekilerek gönderilmesi istenmiştir. Trabzon’dan Payitahta gönderilen resim ve krokilerde şu cümle dikkat çekmektedir; 

“Nam-ı nami-i hümayuna mensup Trabzon’da inşa edilen Askeri ve Gureba hastahanesi’dir. Sene 1300 (1884).”  Trabzon’da inşa edilen Gureba Hastanesi’nin yapımında kullanılmak üzere deniz yolu ile Trabzon’a gelecek yolculardan Belediye adına birer kuruş vergi alındığını da belgelerden öğreniyoruz. 

Osmanlı döneminde yapılan Askeri ve Gureba hastanesi, Rumların kurduğu Memleket Hastanesi’nden sonra, halkımızın Boztepe Kemik hastanesi dediği, bir Cumhuriyet eseri olan Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi, bu gün dahi Boztepe’nin simge eserlerinden birisidir. Onun dahi devrinin artık geçmek üzere olduğunu, Trabzon’un sağlıkta büyük bir devrim olan, Şehir Hastanesine yelken açtığını belirtmiş olalım.

Aslında Boztepe denilince akla iki eser daha gelmektedir ki, bunlardan biri Ahi Evran Camii ve türbesi ile Kızlar Manastırıdır. Bu iki eserden başka bir yazıda bahsetmek üzere şimdilik burada noktalıyoruz. 

Fatih Erol

TAKA

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
BoztepeMeclisSuat Oyman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.