Yazılarımı takip edenler biliyorlar. Akif Hamzaçebi’yi köşeme çok taşıdım. Amacım Akif Bey’e iltifat etmek değildi tabi ki, siyasetçilerde bulunması gereken değerleri dile getirmeye çalışıyordum.

Günümüzde yozlaşmış Medya-Siyaset ilişkililerini görüp, şahit olunca Akif Bey ve onun gibi, dürüst, kaliteli devlet ve siyaset adamlarımız ile ne kadar övünsek azdır.

Çünkü kaliteli bu neslin tükendiğini görüyoruz. Mevcutların kıymetini bilmekten ve onları korumaktan başka çaremiz kalmıyor. Neden Akif Bey’i ve onun gibi devlet ve siyaset adamlarımızı sürekli yazdığımızı, bugün daha da anlaşılmaktadır.

Türkiye, böyle devlet ve siyaset adamlarımızın sayesinde çağdaş medeniyet seviyesine ulaşır.Ne yazık ki böylesi siyasal derinlikleri yüksek olan, devlet adamlarımızın sayıları her gün azalıyor. Bu nedenle mevcutlara sahip çıkıyoruz..

*

  1. İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi, 2000 yılından  beri yeteneklerini, insani ve siyasi etkinliklerini derinliğine tanıma fırsatı bulduğum bir olgun ve yüksek değerli siyasi şahsiyettir.

Trabzon  ve Türkiye sevdalısıdır.. Bürokrasinin en önemli kademelerinde görev yaptı. Devleti yakından tanıyor ve biliyor, Trabzon ve İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya tecrübe ve birikimlerini aktarıyor. Siyasal derinliği yüksek olan bir parlamenter.

CHP Grup Başkanvekili olarak, TBMM’de denge görevini yürüttü, başarılara imza attı. Kavgacı değil, uzlaşmacı kimliği ile tanınıyor.

Meclis Başkanvekili olarak, en çok aranan, danışılan “Akif bey olmasa olmaz”denildi..TBMM’deki dağınıklıkları topladı, hataları düzeltti, TBMM’nin onurunu her daim  korudu.. CHP Genel Sekreteri olarak, partide “ikinci adam” saygınlığını gösterdi..

*

Çok başarılı bir siyaset profilini çizerek, kusursuz bir ciddiyetle ; bütün görevini yerine getirmişti.
TBMM’ye yolum düştüğünde kendisine uğrarım. Gelenleri, arayanları başta olmak üzere çalışma disiplinini yakından izlerim.

Her konudaki bilgi birikimi olağanüstü. Akif Hamzaçebi olarak, her kesimde ve makamda saygı uyandırıyor. Kapısı herkese açık,’Mevlana’ gibi insani değerleri yüksek şahsiyet.
 

Herkesin takdirini topluyor.

 İddialı ve başarılı bir Ana muhalefet Partisi’nin siyaset planlamasında en önemli görevlerin başında  etkili ve yapıcı bir parlamenter çalışmaları geliyor..Etkili ve üretici muhalefet, ülkenin geçtiği bu süreç bakımından önem arz etmektedir.

 Başarıları parlamento düzene taşımak ve yeni siyaset planlaması yaratmaktır.

İstanbul milletvekili Hamzaçebi, bu bakımdan önemli bir isimdi. Önemli başarılara imza attı. Genel başkan Kılıçdaroğlu’na gönülden bağlı.. Ayrıca geçmişten gelen hem dostlukları, hem de  “maliye ekibi” olarak birliktelikleri, var..

*

Akif Bey sadece CHP’ de değil, Türkiye’nin takdirini topladı.

Bu başarıları onu, önce Gurup başkan vekilliğine, ardından TBMM Başkanvekili koltuğuna taşıdı. CHP Genel Sekreteri olarak tarihe partide “İkinci adam” oldu..

İstanbul’daki temasları çerçevesinde, Karadeniz Dernekleri başta olmak üzere, muhtarlar, diğer dernekler, sivil Toplum Kuruluşları ile görüştüğü vatandaşlardan olağanüstü ilgi görüyor. İstanbul’u beş tur attı. Türkiye’nin bütün illerinden davetler alıyor. Parti disiplini ve programlar çerçevesinde ziyaretler yapıyor.

Rapor ve tespitlerini Genel başkan ve Parti yönetimine sunuyor..Sorunları parlamentoya taşıyor. Yazılı soru önergeleri ile önemli konuları Türkiye’nin gündemine getiriyor. Sorunlara çözüm önerileri üretiyor..

Akif beyin uğradığı, gittiği yerlerde, yer ilgi görüyor. Hamzaçebi, dengedir, itibardır, saygıdır, uzlaşmadır. Türkiye’dir,biranlamda.Böylesi önemli devlet ve siyaset adamlarımızın nesli tükeniyor Türkiye’de..

*

Hamzaçebi, çalışkan, mütevazı yaşantısı, Türk ekonomisini iyi bilen, saygılı, ölçülü, siyasete seviye getiren, diploması, nazik dil kullanan, eleştirilerini incitmeden yapabilen, siyasette kalitenin ve bilginin adresidir.

Olayların yorumlanmasında makul olmanın disiplinini kullanır. Ve o makul noktanın önemine işaret eden tasnif ve tarif mahareti ekler.

Siyasetteki üstün akıl kullanma yeteneği, bu iki meziyeti mezceden isabetten kaynaklanır Karadeniz’in önemli isimlerindendir. Kişiliğinin olgunlaşmasında kırk yıllık dürüst ve hakşinas bir siyasi mesleğinin gururlu tablosunu getiriyordu.

Az bulunur değerdir. Kırk yıllık başarıları ve icraatları takdire şayandır.

Hamzaçebi’yi; devletteki tüm görevlerinde; yakından tanıdığımız, aile yapısını bildiğimiz, yüksek niteliklere sahip, donanımlı, Karadeniz’in tüm özelliklerini bünyesinde toplamış; Türkiye’de, iz bırakan bir siyasetçidir.

 Bürokrasi ve siyasette, adı hiçbir şaibeye karışmamış, itibar gören danışılan, her görüştekilere; saygı uyandıran güzel özelliklere sahiptir.

Hamzaçebi, çalışkan, mütevazı yaşantısı, Türk ekonomisini iyi bilen, saygılı, ölçülü, siyasete seviye getiren, diploması, nazik dil kullanan, eleştirilerini incitmeden yapabilen, siyasette kalitenin ve bilginin adresidir.

*

 Siyasi entrikalara bulaşmayan, siyasi gelecek uğruna ‘çamur at izi kalsın’ anlayışından uzak duran, ucuz politikaların peşinden koşmayan, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilen her görevi başarıyla yürüten, doğrucu Davut’tur.

 Şov yapmayı sevmeyen, bilgi ve belgeleriyle konuşan, Türkiye ve dünya ekonomisini iyi bilen, Hamzaçebi’nin dirayet ve ciddiyeti, ülkemize hizmet etmekteki samimi gayreti takdire şayandır.

Hamzaçebi, bu üstün özellik ve nitelikleri ile Türk siyasal tarihinde adını altın harflerle yazdırdı. Karadeniz başta olmak üzere Türkiye onunla  gurur duyuyor..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kazım 1 ay önce

Yazınız için teşekkür ederim. Akif Bey ile ilgili tüm düşüncelerinize katılıyorum. Trabzon millet vekillerinin örnek almaları gereken kişi, maalesef umutum yok. Meclis de çok az böyle değerli kişilikler. Ben de meclis de kendisi ile tesadüf karşılaşmıştım, kısa bir konuşmamız olmuş du,bu benim için yeterli idi.

Avatar
Yunus 1 ay önce

Kendisi ile 2002de tanıdım siyasete yeni girmişti farklı bir kişiliği vardı 2007 yine beraber çalışdık en son 2016da Trabzon da karşıladık ismimle bana hitap etti kendisi adam gibi adamdır