Ayvazoğlu, ‘Engellilere pozitif ayrımcılık yapılması ve kadınların siyasete katılımı konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti büyük hizmetler yapmıştır’ dedi

Ayvazoğlu şöyle konuştu:

‘Dünya Kadın Hakları günü olan 5 Aralık’da Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkı verildi. Seçme ve seçilme hakkının verildiği günün üzerinden 85 yıl geçti. Bu geçen süreçte bir çok alanda olduğu gibi sahip olunan milli bilinç ve manevi değerler ile yola çıkan kadınlar olarak “Kadını güçlendir ülken güçlensin” felsefesinin de desteği ile gün geçtikçe fazlasıyla yol alındı. Kadını  sorun olarak  değil de kadınların sorunlarını bir demokrasi sorunu olarak ele alan özellikle hükümetlerimiz döneminde kadının geleneksel rolünde gözle görülür şekilde yaşanan yenilikler ve fırsatlar,  kadın istihdamının ve kadının siyasetteki rolünün arttırılmasının bir ülkenin gelişmişlik düzeyinde yadsınamaz önemi olduğu bilinci ile çalışmamıza rağmen yine de hala bu alanda atılması gereken önemli adımlar mevcuttur. Kadının iş yaşamında ve siyasette yer almasının bireysel ve toplumsal kalkınma açısından öneminin bilincinde olan hükümetimizin toplumun yarısını oluşturan kadınların sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi ve toplumsal alandaki dezavantajlı konumlarını avantaja çevirmek için gerek mevzuat gerekse reform düzeyinde yapılan uygulamalar ile pek çok adım attığı yadsınamaz bir gerçektir.

Hemen hemen tüm milletlerde, kadının haklara ve özgürlüklere sahip bir birey olarak kabullendirilmesi çok uzun zaman almıştır. Kadınlar hakettikleri statüyü büyük fedakarlıklar ve ciddi örgütlenmeler sonucu kazanabilmiştir. Kadının kendisini siyasi hayata katabilmesinin yolu, öncelikle sosyal hayatta kendisi için sağlam ve herkesçe kabul edilmiş bir mevki kazanmaktan geçiyordu.

Hayatın tüm alanlarında kadının örgütlenerek ve siyasi desteği arkasına alarak  tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi, toplumsal rollerine yenilerini eklediklerinde kadınlar da erkekler gibi davranış biçimi gösterdikleri takdirde farklılığı ortaya koymak zor oluyor. Biz hem kadınlarımızı temsil edeceğiz hem ülkemize hizmet edeceğiz. Kadın bakış açısını, hassasiyetlerini, merhametini, samimiyetini karar alma mekanizmasına yansıtan, diklenmeden fakat dik duruş sergileyen ve erkekleşmeden siyasetini yapan kadınlarımızın parlementoda sayısını arttırmak en büyük gayemiz. çok sancılı ve vicdanlarda derin yaralar bırakan seçilme hakkının alınması sürecinde yaşananları birinci derecede yaşayan bir çok kadın gibi ben de liderimiz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkürü borç bilirim. Bu yolda kadın , erkek, çocuk , yaşlı ve özel gereksinimli bireyler olarak  devlet hizmetlerinden faydalanan tüm vatandaşlarımızı ve özelikle Kadın Hakları gününde tüm kadınlarımızı sevgiyle kucaklıyorum.’

Engelliler Günü

‘İnsanız ...İnsani değerlerle donatılmışız ...Sadece beden, zihin ve fıtratımız birbirinden farklı. Hayattaki duruşumuz, zorluklarla mücadele gücümüz ve olaylar karşısındaki tutumlarımız; yaşanmışlıklarımız, bilincimiz ve değer yargılarımız ile şekillenir. Doğarız, yaşarız ve ölürüz. Doğduğumuzda ve öldüğümüzde  nasıl eşit şartlara sahip isek aslında yaşarken de bu bakış açısı hayatımızın rotasını belirlemeli. Ama maalesef  bazen hayatta bazıları diğerlerinden daha farklı bir şekilde değişim gösteriyor. Yardımsever olmak, elindekinin kıymetini bilmek, şartların başka insanlara göre daha avantajlı ise bu avantajı en azından çevrendekilerle, ulaşabildiklerin ile paylaşmak ve temel hedefin, insanca yaşayarak bu dünyadaki görevini yerine getirmek olmalı.

Beraber hayatı paylaştığımız fiziksel ve zihinsel engeli olan yüzlerce aile tanıdım . Gerek yerelde AK Parti teşkilatı içerisinde Trabzon’da çalışırken gerekse Milletvekilliği dönemimde hem sahada tanıştığımız aileler hem de Araştırma Komisyonumuzun konusu gereği . Ama ben zaten bu değerleri bana aşılayan bir ailede doğdum . Komşularım , mahalledeki insanlar , akrabalarım ve çevremdeki herkes eşit haklara sahip olmalıydı . Biz böyle büyüdük .Yaşam onlara zorluk çıkarırsa biz onu kolaylaştırmalıydık . Okula giderken saçlarımı ören gözleri görmeyen Şehriye  teyzeydi aslında belki de benim ilk karşılaştığım benden farklı hayat yaşayan. Merhamet ve şefkat arasındaki ince çizgiydi tavrımı belirleyen. Aynıydık, eşittik ve aynı haklara sahiptik. Bu haklara ulaşmada engel yok ama belki biraz yardıma ihtiyacı vardı insanların Normaldik ama normal yaşamak için mücadele eden engellerle karşılaşan insanlara yardımcı olmalıydık.

Pozitif ayrımcılık ile yaklaştığımız engel yaşayan insanlar ve ailelerine eğitimden , bakım hizmetine , istihdamdan , bakım ücretlerine kadar yaşadıkları sorunlar genel çerçevede ele alındı. Engellilerin eğitimde fırsat eşitliğine sahip olması, ailede engelliye bakan aile üyelerine uygun şartlarda bakımın sağlanabilmesi için destek ödemeleri , çalışabilir durumdaki bireylerin istihdamı ,çalışamayacak durumdaki bireylerin en azından ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayacak maddi destek gösterilerek kendisini farklı değil özel hissetmesi sağlandı. Bu nedenle özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a liderlik ettiği her konuda olduğu gibi bu alanda da yaptıkları konusunda teşekkürlerimi iletiyor ve daha üzerinde konuşulacak ,planlanacak ve uygulanacak projelerimiz konusunda beraberce yola çıktığımız tüm engeller ile yaşayan bireylerimizi ve ailelerimizi sevgiyle kucaklayarak içerisinde bulunduğumuz haftanın farkındalığımızı arttıran bir hafta olmasını diliyorum .’
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
engelleri birlikte aşalım
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.