GELİR TARİFESİ KABUL EDİLDİ

GELİR TARİFESİ KABUL EDİLDİ

Ortahisar Belediye Meclisi ekim ayı toplantılarına devam ediyor. Ekim ayının 08/10/2021 tarihli meclis oturumu Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen Ortahisar Belediyesi'nin 2022 Yılı Gelir Tarifesiyle madde görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi. Başkan Genç, hizmetlerle ilgili artış tutarlarının vatandaşların mağdur edilmeyecek şekilde; kanunlarda belirtilen alt-üst sınırlar ile enflasyon oranı dikkate alınarak belirlendiğini dile getirdi.  2022 Yılı Gelir Tarifesiyle ilgili sözlerini sürdüren Başkan Genç, temizlik, kültür ve veteriner işleriyle ilgili kalemlerde hiç zam yapmadıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Komisyon başkanımıza ve komisyon üyelerimize teşekkür ediyoruz. Genel politikada pandemiyi de dikkate alarak enflasyonun üzerinde değil, birkaç bant altında kalmaya çalıştık bazı kalemlerimizde. Özelikle; temizlik, kültür ve veteriner işleri gibi bazı kalemlerimizde hiç zam yapmadık. Ama bazı kalemlerde de gerekli olduğu için müzakere esnasında oranını artırdık. Ben herkese teşekkür ediyorum. Gelir tarifemizin komisyonumuzdan geldiği ve müzakere esnasında tashih ettiğimiz şekliyle oylarınıza sunuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

İŞTE O ZAMLAR

MEYDAN VE ATAPARK’A YÜZDE 10

İşgal harcı: 5,5 TL’den yüzde 9.09 zamla 6 TL oldu. Bu harç Meydan parkı ve Atapark civarında ise yüzde 10 zamla 100 liradan 110 liraya çıkartıldı.

ÖLÇÜ VE TARTIDA YÜZDE 9 İLE 12.5 ARASINDA ZAM

Ölçü ve Tartı Aletleri: Ayar ücreti yüzde 12.50 artışla 8 liradan 9 liraya çıkartılırken muayene ruhsat ücreti ise yüzde 9.09’luk zamla 11 liradan 12 lira oldu.

BALIK SATIŞ REYON ÜCRETİ 70 LİRA OLDU

Satış Reyon Ücretleri: Kenar mahallede bulunan balık satış reyon aylık ücreti 60 liradan 70 liraya çıkartıldı. Küçük el arabalarından alınan ücret 55 liradan 65 liraya, büyük el arabaları ise 60 liradan 70 liraya çıkarıldı.

SEYYAR ESNAF ÜCRETLERİ DE DEĞİŞTİ

Seyyar Esnaf Ücretleri: Kimlik kartı ücreti 20 liradan 22 liraya çıkarılırken simit satış büfe ve arabalarından alınacak ücretlere yüzde 20’lik zam yapıldı. 

BELEDİYE HOPARLÖR İLANLARINA ZAM

Belediye hoparlöründen yapılan ilan ve reklamlardan alınacak ücretlere yüzde 8.70 ile 16.67 arasında zam yapıldı.

İMAR ÜCRETLERİNE EN AZ YÜZDE 20 ZAM GELDİ

İmarla ilgili ücretlere yüzde 20 ile 22.70 arasında zam gerçekleştirildi.

YAPI KONTROLDE YÜZDE 20’LİK ORANLA ZAM

Yapı kontrol müdürlüğü altında hazırlanacak belge ve onay ücretlerine yüzde 20 zam geldi.

KÜLTÜR MERKEZLERİNDE ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü altında yer alan maddelere de zam gelirken Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde tiyatro faaliyetleri 6 liradan 7 liraya, toplantıların bir seansı 120 liradan 130 liraya, müzik eğlence ve konserlerin bir seansı 240 liradan 250 liraya, tiyatro oyun gösterilerinin bir seansı 95 liradan 100 liraya, nikah akitleri bir saati 340 liradan 350 liraya artırılırken, ticari amaçlı toplantıların bir saati ise 1.000 lira olarak sabit kaldı. Atapark Belediye hizmet binasında da aynı maddelere yüzde 25’e kadar zam geldi.

MÜZEDE FİYATLAR SABİT TUTULDU

Trabzon Tarih Müzesi’ne girişlere yeni yılda zam yapılmaması kararı alındı.

İLAÇLAMA HİZMETİNDE ZAM YAPILMADI

İlaçlama ve tasmalı köpeklerden alınacak ücretlerde de zam yapılmaması kararı alındı. İş yerleri için her yüz metrekare başına 60 lira ücret alınırken bu fiyat evler için 40 lira ile sabit kaldı.

SABİT TUTULAN DİĞER ÜCRETLER

Çöp taşıma ve yıkama ücretlerinde de değişikliğe gidilmeyerek fiyatlar sabit tutuldu. Katı atık ücretleri de sabit tutulanlar arasında yer aldı.

KIYMETLİ EVRAKTA EN AZ YÜZDE 12.5 ZAM

Kıymetli evrak ve benzerlerinden alınan ücretlere yüzde 12.50 ile 17.65 arasında zam gerçekleştirildi.

KURBANLIK MUHAFAZA ÜCRETİ ZAMINDA İNDİRİM

Kurbanlık hayvanların muhafazasından alınacak ücretler mecliste tartışılırken 30 lira olan yeni ücret görüşme sonucunda 25 liraya düşürüldü.

RUHSAT KOMİSYON DENETİM ÜCRETLERİNE ZAM

Ruhsat komisyonu denetim ücretlerine 12 ile 18 arasında zam yapıldı.

YÜZDE 5 İLE YÜZDE 50 ARASINDA ZAM GELDİ

Belediyece imal edilecek çelik eşyalardan alınacak ücretlere yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişen zam yapılması kararı alındı.

CÜNEYT ZORLU İTİRAZ ETTİ ZAM ORANI DEĞİŞTİ

Taş kırma ve asfalt tesislerinde imal edilecek olan maddelerde zam görüşmelerinde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, piyasanın çok altında zamların olduğunu ifade ederek belediyenin bu konuda zarar edeceğini kaydetti. Yapılan görüşmeler neticesinde beton ürünlerine yüzde 30 zam geldi. 

KİRAYA VERİLECEK ARAÇLARA YÜZDE 9 ZAM

Belediye araçlarından kiraya verilecek olan araçların ücretlerine de zam gelirken bu oran yüzde 8 ile 9 arasında değişti.

BAKIM ÜCRETLERİNE GELEN ZAM ORANI…

Özel kişi ve kurumlar için bakım ücretlerinde ise yüzde 8 ile 10 arasında zam yapıldı.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
Ahmet Metin GençOrtahisar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muammer 2 hafta önce

Eski türkiye