196 SAYILI KANUNA EK
 
Ayvazoğlu’nun açıklamaları şu şekilde: “Koronavirüs (Covid-19) kaynaklı hastalıkla mücadelede kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız alınacak ekonomik tedbirleri ve milletimize yapılacak destekleri açıklamıştı. Bu tedbirlerin bir kısmı için gerekli olan yasal düzenlemeler 196 Sıra Sayılı Kanun Teklifine Eklenmiştir. Buna göre;
 
50 MİLYAR LİRAYA ÇIKARILDI 
 
Kredi garanti fonunun kapsamının genişletilmesi amacıyla firmalara kredi garantisi veren kredi garanti kurumlarına aktarılabilecek kaynak 25 milyar Türk lirasından 50 milyar Türk lirasına çıkarılmaktadır. Ayrıca firmaların yanına gerçek ve tüzel kişiler ile ticari işletmeler de eklenerek şahısların kredilerine kefalet sağlayan kurumların da fondan yararlanması sağlanacaktır.
 
ÇALIŞAN LEHİNE DÜZENLEME
 
30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılma koşullarında kolaylaştırma yapılmaktadır. Kısa çalışma başlama tarihinden önceki çalışma süresi 90 günden 60 güne, son 3 yıl içinde 600 gün olan sigortalı çalışma zorunluluğu 450 güne indirilmektedir. Bu madde kapsamında başvuru tarihini 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatmaya Cumhurbaşkanımıza yetki verilmiştir.
 
 ECRİMİSİL ÖDEME SÜRESİ 6 AY ERTELENDİ
 
Adlarına kamu arazisi tahsis edilen Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli yatırımcı ve işletmelerin 1 Nisan 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasındaki dönemde ödemesi gereken kira, kesin tahsis ve izin, irtifak hakkı kullanma izni, yararlanma, ilave yararlanma bedelleri ve hasılat payları ile Hazine taşınmazlarının izinsiz kullanımından dolayı ödenmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri başvuru şartı aranmaksızın 6 ay süre ile ertelenmektedir. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkarılmakta ve Cumhurbaşkanımıza bu süreyi iki katına kadar artırma yetkisi verilmektedir.
 
EV HİZMETLERİNDE YENİ DÜZENLEME
 
Ay içerisinde 10 gün ve üzeri çalışan, kısmi süreli çalışan, puantaj usulü çalışanların ve ev hizmetlerinde çalışanların eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin tamamlanma zorunluluğu kaldırılmaktadır. Kısmi süreli çalışan, puantaj usulü çalışan ve ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için genel sağlık sigortasından faydalanmak için çalışılması gereken asgari çalışma süresi aylık 20 günden 8 güne indirilmektedir.
 
EN AZ ALAN 1500 TL OLDU

Ramazan ve Kurban bayramlarında yapılan ikramiye ödemelerinin öne çekilebilmesine imkân sağlanmaktadır. Yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı almakta olan emeklilere ve hak sahiplerine yapılan asgari ödeme tutarı 1000 TL’den 1.500 TL’ye çıkarılmaktadır.
 
KARŞILIKSIZ ÇEKTE MAHKUMİYET KALKIYOR
 
Karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için risk merkezine bildirilen kişilerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar borçların tamamının ödenmesi ya da yeniden yapılandırılması halinde bunlara ilişkin olumsuz kayıtların dikkate alınmaması sağlanmaktadır. 24 Mart 2020 tarihine kadar karşılıksız çek düzenleme suçundan dolayı mahkûm olanların cezalarının infazı durdurulmaktadır. Hükümlüye tahliye tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının 10 da 1’ ini ödemek ve kalan kısmını 3 aylık sürenin bitiminden itibaren 2’şer ay arayla 15 eşit taksitle ödemesi durumunda mahkemece ceza mahkûmiyetinin ortadan kaldırılması öngörülmektedir.
 
KONAKLAMA VERGİSİ ERTELENDİ
 
İşçilerin sigorta primlerinin işveren hissesi ödemesinde kullanılabilecek işveren sendikası dayanışma ve yardımlaşma fonu desteğinin azami sınırı yüzde 25’ten yüzde 35’e çıkarılmaktadır. 1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2021 tarihine ertelenmektedir. 30 Nisan 2020’ye kadar tüm adli süreler ile icra takipleri durdurulmaktadır. Suç ve ceza, kabahat ve idari yaptırım ile disiplin ve tazyik hapsi için öngörülen zamanaşımı süreleri, 5271 sayılı Kanunda düzenlenene koruma tedbirlerine ilişkin süreler ile 6100 sayılı Kanunda düzenlenen ihtiyati tedbiri tamamlayan işlemlere ilişkin süreler kapsam dışındadır. Durma süresinin sonunda Cumhurbaşkanı bu süreyi 6 ayı geçmemek üzere bir kez daha uzatabilecektir.
 
DEVLETİMİZ GÜÇLÜDÜR
 
1 Mart 2020 tarihinden 30 Haziran 2020 tarihine kadar işyeri kira bedelinin ödenmemesi durumunda kiracıların çıkarılmaması amaçlanmaktadır. Tüm bu düzenlemeler malum salgının milletimiz üzerinde yaratacağı ekonomik açıdan telafisi güç bir halden milletimizi kurtarmayı amaçlamaktadır. Muhakkak süreç içerisinde bir takım yeni düzenlemeler ve yeni ekonomik tedbir paketleri ile ihtiyaca yönelik yeni uygulamalarla karşı karşıya kalacağız. Devletimiz büyüktür, hükümetimiz ve TBMM tam bir işbirliğiyle yürütülen bu mücadelede milletimizin yanındadır. Milletimizden tek beklentimiz bilgi ve fikir edinme ihtiyaçlarını yetkili merciler dışında kişi veya kişilerden karşılamaya çalışmamalarıdır.
 
MÜCADELEYİ HEP BİRLİKTE VERİYORUZ

 
Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgınla mücadele de kim neyle ve hangi yöntemle başarılı olursa anında bu yöntemi ve gerekli materyali milletimizin hizmetine sunacak, Dünya ile entegre halde bu mücadeleyi sürdüreceğimize dair hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Ayrıca diğer diğer devletlerin aşı veya ilaç çalışmalarının sonucunu beklemeden Devletimizin gerekli çalışmaları başlattığına ve bu çalışmaları da büyük bir titizlikle ve inançla sürdürdüğüne de hiç bir vatandaşımızın şüphesi olmasın. Unutmayalım en zararlı salgın umutsuzluk ve vurdumduymazlık kavramlarının birine daha yakın durmak ve çevremizi de bu yönde etkilemektedir.  Milletimiz müsterih olsun.”
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
milletimiz müsterih olsun
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.