Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 118 ülkeye yayıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dün Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü, virüs şüphesi olan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. 11 Mart Çarşamba dünya çapında koronavirüs görülenlerin sayısı 119 bini, virüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 200'ü aştı. Trabzon’da vatandaşlar, Türkiye’de ve Trabzon’da alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığını değerlendirdi. Gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaşlar herkesin kendi önlemini alması gerektiğini ifade ettiler. İşte vatandaşların o görüşleri:
 
Sadece Bizim Değil Dünyanın Problemi
 
MAHMUT EKREM: Bilgilendirme seviyesi ilkokul seviyesine kadar indi. Toplumsal olarak bir infial yaratılmamalı görsel ve yazılı basında gerek sağlık bakanlığı neslinde bilgilendirmeler yapıldığını biliyorum. Sadece bizim değil dünyanın problemi. Ticaret olsun turistlik amaçlı olsun hepsi birer tehdit unsuru olabilir. Virüsten korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve kişisel hijyen kurallarına uyuyorum. Coronavirüs ülkemize geldiği takdirde bu virüse karşı tedbirini almış diye düşünüyorum tabii ki vatandaşlarımızın üzerinde yaratacağı tepki kişilerin aldığı korunma tedbirlerine bağlı olduğunu düşünüyorum.
 
Herkes Bilinçlendirilmeli
 
HABİP ERSOY: Hastanelerde tedbir alınmalı kişisel olarak öksürük ve hapşırırken dikkatli oluyorum tokalaşmamaya dikkat ediyorum, genel olarak herkesin bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum sadece broşürlere değil belirli yerlere kontrol noktaları kurulmasını tavsiye ediyorum alınacak tedbirler kesinlikle halka aydınlatılmalı. Psikolojik ve sosyolojik olarak Trabzon’un değil ülkemizin de hazır olmadığını düşünüyorum Coronavirüs’ün ismi bile insanı psikojik olarak rahatsız ediyor diye düşünüyorum.
 
Tedbirler Yerinde
 
GÖKÇE SÜRMELİOĞLU: Açıkçası devletin elinde olmayan sebeplerden dolayı komşu ülkelerimizin çoğunda virüs etkisini gösteriyor kimsenin ulaşım hakkını engellenemediği için ülkemizin gerekli tedbirleri yerinde buluyorum. Kişisel hijyen konusuna kesinlikle uyguluyorum ellerimizi sürekli yıkıyoruz ve samimiyet konunda insanlarla toplumdaki davranışlarıma dikkat ediyorum. Gelişmiş ülkelerde bu derece ölümle sonuçlanan hastalık umarım ülkemize uğramaz.
 
Oteller Ve Toplu Taşıma Araçları Daha Fazla Dikkat Etmeli
 
MEHMET HASANOĞLU: Coronavirüs hakkında hiçbir bilgim olmadığı gibi nasıl tedbir alacağımı da bilmiyorum. Kulaktan dolma bilgilerle kendimce korunma yöntemleri alıyorum tokalaşmamaya toplu taşıma araçlarında giderken dikkat ediyorum herkesin kullandığı umumi tuvaletlere gitmemeye çalışıyorum. Yabancı ülke vatandaşlarından geçme ihtimali olabilir keza Trabzon’daki otellerin denetimi ve kontrolü arttırmasını düşünüyorum.
 
Fazla Etkilenmeyiz
 
ESMAGÜL YÜCEL: Virüs hakkında devletin aldığı tedbirleri yeterli bulmuyorum. Her ne kadar bazı ülkelerle giriş çıkışlar kapatılsa da, havaalanlarında yapılan kontroller sonrası şüpheli hastaların hepsi karantinada tutulmuyor. Hijyen kurallarına uygulamaya çalışıyorum. Toplumsal yakınlık kurduğum alanlarda maske takıyorum. Birçok ölümün görüldüğü bir hastalık olmasına rağmen insanlarımız bilinçsiz olduğu kanaatindeyim. Corona’lı vaka olsa insanlarımız kaçmak yerine meraktan başında toplanırlar. Ülkemize gelse de krizi yönetecek kadar malzememiz var mı bilmiyorum ama en az diğer ülkeler kadar etkileneceğimizi düşünüyorum.
 
Ülkemiz İçin Kötü Sonuçlar Doğuracaktır
 

BARIŞ KİRMAN: Bence yeterli tedbir aldığımızı düşünmüyorum. Çin’de gerçekleşen ve dünyanın birçok yerine ulaşan bu hastalık gelişmiş ülkeleri bile etkilemişken ülkemize gelme olasılığı çok fazla diye düşünüyorum. Kendim tedbirimi kişisel hijyenime dikkat ederek önlemimi alıyorum. Ülkemize geldiği takdirde daha korkucu sonuçlar olacağını düşünüyorum. Toplum olarak samimiyetimiz olduğu için dokunmak koklaşmak sarılmak bizim örfümüzde âdetimizde var hastalık insandan insana bulaştığı için bizim insanımızın hastalığa karşı dezajentajı bu durum olduğu için ülkemiz için kötü sonuçlar doğuracaktır.
 
Toplumun Her Kesimini Etkileyeceğini Düşünüyorum
 
MEHMET GÜNDOĞAN: Devletimizin aldığı tedbirleri yeterli buluyorum gerek hastalığın olduğu ülkelerin sınır bölgelerindeki kontroller gerek ülke içerisinde Sağlık Bakanlığımızın yaptığı çalışmaları doğru buluyorum. Kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışıyorum, kişisel hijjenime dikkat ediyorum. Ülkemize geldiği takdirde turizmi etkileyeceğine inanıyorum ekonomik açıdan ülkemiz daralmaya gidebilir, insanlarımız panikleşip korkuyla yaşayacak. Toplumun her kesimini etkileyeceğini düşünüyorum.
 
Önlem Alırsak Kötü Sonuçların Önüne Geçeriz
 
AYŞEGÜL YAZICI: Coronavirüs hakkında ülke genelimizde bizde ne zaman çıkacak korkusu ile yaşıyoruz fakat ülkemizin aldığı tedbirleri takdir ediyorum. Kişisel hijyen kurallıma dikkat ediyorum herhangi bir virüs vakasında ülkemizde panik ortamı oluşacaktır yerel olarak Trabzon’a etkisi nevruz ve yaz mevsimin yaklaşması İran ve Ortadoğu ülkelerinden gelen Arap turistlerin ülkemize ve Trabzon’a daha az ve kontrollü girişleri olacaktır. Bence korkmaya hiç gerek yok önlemimizi baştan alırsak oluşacak kötü sonuçların da önüne geçmiş oluruz.

BURAK KOÇ
 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
Koronavirüs
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.