Karadeniz Teknik Üniversitesi Türkiye’nin dördüncü büyük üniversitesidir.

Üniversitelerin özgül ağırlığını artıran en önemli unsurlardan biri de Tıp Fakülteleridir.

O fakültelerin, hastaneleri öğretim üyeleri, doçentleri ve profesörleridir.

Bir doçentin, bir profesörün o makama gelmesi, o unvanı alması hem devletimize hem de üniversiteye büyük bir külfettir.

Ancak Tıp Fakülteleri ve ona bağlı hastaneler verdikleri her şifayla birlikte bunu unuttururlar.

35 yıla varan gazetecilik yaşamımızda KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nin her yükselişine her adımına tanıklık ettik.

Bazen fakülte dekanlarıyla, bazen rektörlerle, bazen de başhekimlerle samimi dostluklar kurduk.

Zaman içinde Farabi Hastanesi’nde öne çıkan, mesleğinin uzmanı olan, elleriyle ve bilgi birikimiyle şifa dağıtanlara şahit olduk.

Üzülerek belirtmek isterim ki bu isimlerin bazılarını ne yazık ki elimizden kaçırdık.

Tehdit edilen, KTÜ’den kaçmak zorunda kalan öğretim üyelerini biliyoruz.

Yönetimler tarafından mobbing uygulananlara da tanıklık ettik.

Sonradan sahiplenmeyi ve bu değerlerin yerinde kalması için gayret göstermeyi öğrendik.

İşte bunlardan birisi de yöremizin çocuğu hematolog Prof. Dr. Mehmet Sönmez’dir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde görevini dört dörtlük yapan, bu görevini yaparken Azerbaycan’da, Kazakistan’da, Özbekistan’da Türki Cumhuriyeti ülkelerinde ve farklı ülkelerde tedaviler veren uzman bir isimdir Mehmet Sönmez.

Yetiştirdiği öğrenciler Ankara, İstanbul ve İzmir’de öne çıkmış bu yöreden o şehirlere gidip şifa arayanlar şu sözü duymuştur

Mehmet Hocamız orada burada ne işiniz var”

Prof. Dr. Mehmet Sönmez sadece ilaç tedavisi veya farklı teknikler uygulayarak hastalarını tedavi etmekle kalmıyor aynı zamanda da ketum olan işinin ehli bazı uzmanların profesörlere de mesaj olacak nitelikte davranışlar sergiliyor.

Hastasının tedavisini yapıyor, ailevi durumunu inceliyor, işsizse iş imkânlarını kovalıyor ve Trabzon’da Kemal Dursun örneğinde aynı zamanda bir sosyal sorumluluk uzmanı gibi davranıyor.

Hastalarından babacan şefkati ile yaklaşıyor.

Özel muayene nedir bilmez hastaları.

Karadeniz Teknik Üniversitesinin eksik yanlarından biri de Farabi Hastanesi Onkoloji kliniğinin olmayışıdır.

KTÜ yeni rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, bu kliniğin açılması için de Prof. Dr. Mehmet Sönmez’e desteğini ifade etti.

Hastane ve klinik kurmak zordur.

Ama eğer Çocuk Onkoloji Hastanesi gibi sahiplenebilirsek, kamuoyu desteği verirsek, Mehmet Sönmez ve arkadaşları bırakın Karadeniz bölgesinden hasta göçünü önlemeyi, kuracakları hastane ile birlikte tüm Türkiye’den hatta yurt dışından Avrupa’dan, Kafkasya’dan tedavi anlamında bir çekim merkezi oluşturabilecekler.

Onkoloji Hastanesi konusunda da Sayın Sönmez’in yanında olduğumuzu belirtmek isterim.

Prof. Dr. Mehmet Sönmez’in Trabzon’da özellikle hematoloji tedavisi gören hastaların kurmuş oldukları dernekteki aktifliğinden de söz etmek lazım.

Bu derneğe tam destek verdi, dernek üyeleriyle birlikte hastalarla tanıtımına katkı sağladı ve önemli bir dayanışmanın da bir parçası oldu.

Kim yapar?

Hastalarının kapısında beklediği Türkiye’nin en önemli dalındaki profesörün başka yerlerde, başka branşlarda burnundan kıl bile aldırmaz.

Hematolojide bilge isim Sayın Mehmet Sönmez bu bilgeliğinin yanında mütevazılığı, hasta - doktor ilişkisindeki nezaketi ve Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ndeki duruşu, gayreti ve ulaşılabilirliği ile birlikte gönüllerde taht kurmuştur.

Trabzon ona sahip çıktı.

Çok isteyenleri oldu, özel hastanelerden çok yüksek maaşla teklif edildi ama o KTÜ Farabi Hastanesi’nde kalmayı tercih etti.

Sendeki bu görev aşkı ve insancıl yaklaşımın hiçbir zaman sönmeyecek sevgili Mehmet Sönmez.

Yanındayız hocam

Başarılar güzel insan.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Server Akyüz 1 hafta önce

Sevgili dostum,Mehmet hoca ile ilgili yazdıklarınızı ilgiyle okuduk ve ne kadar mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim.Saygıdeğer hocamız bu ifade ettiklerinizi çokça hak eden bir bilim insanıdır.Allah yar ve yardımcısı olsun.