Renkli Görüntüler
 
Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde eğitim öğretime devam eden Söğütlü İlkokulu gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiriyor. 2019-2020 Eğitim Öğretim sezonunu kapsayan dönemde Dört Renk Yeni Nesil projesi kapsamında gerçekleştirdiği kültür sanat, spor, doğa ve değerler kıstasları baz alınarak öğrencilerin sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlayan okulda renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

>
>>>>>>>>>  
Trabzonspor Maçını İzlediler
 
Söğütlü İlkokulu Sınıf Öğretmenlerinden Sema Yıldırım son olarak, öğrencileri yavru fırtınalar veliler ve okul idaresi ile Trabzonspor’un Denizlispor’u 2-0 yendiği Türkiye Kupası maçına giderek unutulmayacak bir anı yaşadıklarını ifade etti. Yıldırım, “Her iki aya bir renk vererek kültür sanat, spor, değerler ve şenlik ayı gibi yılı faaliyetlere böldük. Dönem başında 1600 kişilik çevre okul ve öğrencilere yönelik okuluma merhaba partisi düzenledik. Palyaço getirip tüm çocukların eğlendiği bir ortam hazırladık” ifadelerini kullandı.

>
>>>>>>>>>  
Çeşitli Etkinlikler
 
Proje hakkında kapsamlı açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Ekim Kasım ayını kırmızı renk olarak belirledik. Bu dönemde öğrencilerimizle birlikte sinemaya, Atatürk Köşkü’ne gittik. Köy Okullarının da katıldığı 1600 kişilik Okuluma Merhaba eğlencesi düzenledik. Okulumuza palyaço getirdik. Kermes düzenledik ve yaptıkları takıları sergiledik. Çocuklara ebru sanatını öğretmeye çalıştık ” ifadelerini kullandı.

>
>>>>>>>>>  
Bir Çok Eğitim Veriliyor
 
Aralık Ocak aylarını Beyaz ay olarak belirlediklerini ve bu dönemde de sportif faaliyetlere ağırlık verdiklerini dile getiren Yıldırım, “Çocukları Trabzonspor Denizlispor maçına getirdik. Bu öğrencilerin için çok farklı bir deneyim oldu. Judo ve atletizm dallarında eğitimlere başladık. Aynı zamanda çocuklara yüzme eğitimi de veriyoruz” diye konuştu.

>
>>>>>>>>>  
Çocuklara Büyük Etki
 
Sportif faaliyetlerin çocuklar üzerinde çok büyük bir etki bıraktığının altını çizen Yıldırım, “En önemlisi öğrencilerimin özgüveni arttı. Son dönemlerde her kesimin söylediği yeni neslin fazlasıyla özgüvenli olduğu konusunun yanlış olduğunu gördüm. Çünkü çocuklar kendilerini ifade etme noktasında sorunlar yaşadığı apaçık ortada. Bunun da en önemli etkeni internet bağımlılığı. Çocukların sosyalleşmesi açısından çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

>
>>>>>>>>>  
Çocuklar Korkularını Yendi
 
Velilerden gelen yorumlar konusunda da açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Yüzme sporuna başladığımızda birçok veli bizi arayarak teşekkür etti. Çocuklarının su korkusunu yendiklerini duymak beni çok mutlu etti. Perşembe günleri bizim aktivite günlerimiz. Sportif faaliyetlerin yapılacağı gün olarak belirledik. Bunu bilen çocuklar sabah kendilerinin kalktığını ve okula gelmek için can attıklarını velilerden duyduğumuzda bir diğer öğretmen arkadaşımız Ezirhan Kubaliç ile gerçekleştirdiğimiz projenin doğru bir amaca hizmet ettiğini teyit etmiş olduk” dedi.

>
>>>>>>>>>  
Değerlerimizi Anacağız
 
Şubat Mart dönemini mavi ay olarak tanımladıklarını ifade eden Yıldırım, “Biz bu dönemi değerlerimizi anarak geçirmeyi planlıyoruz. Huzurevi’ni ziyaret etmek istiyoruz. Gazilerle iletişime geçerek bulabildiğimiz noktada onları okulumuzda ağırlayıp söyleşi yapmayı hedefliyoruz. En çok istediğimiz ise Mart ayında Çanakkale’ye gidebilmek. Ancak öğrencilerim henüz 1.sınıfta. Zor olur diye çekiniyorum. Ancak bu yaşta Çanakkale’yi keşke çocuklarımıza gösterebilseydik, onlara bu topraklara basarken daha hassas olmamız gerektiğini vurgulamak isterdim. Şuan bu zor görülüyor ancak ilerleyen zamanlarda bunu gerçekleştirebilmek için mücadele edeceğim” dedi.

>
>>>>>>>>>  
Doğayı Tanıyacağız
 
Nisan Mayıs dönemini ise Yeşil olarak renklendirdiklerini belirten Yıldırım, “Bu dönem bizim doğa yürüyüşleri yapacağımız, spor tırmanış konusunda somut adımlar atacağımız, okulumuzda beslediğimiz köpeğimizle daha fazla vakit geçireceğimiz, doğayı tanımlayabileceğimiz bir dönem tasarladık” ifadelerini kullandı.

>
>>>>>>>>>  
Hedeflerimize Odaklandık
 
Projeden beklediği hedefleri de açıklayan Yıldırım, “Projemiz, milli, manevi, ahlaki, kültürel değerlerin kazanmasına yöneliktir. Sosyal kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ile sağduyulu kendine güvenen ve kendini ifade edebilen, etkin bireyeler yetiştirebilmek, aynı zamanda kendilerine ailelerine çevrelerine ve topluma duyarlı gönüllü çalışma bilincine sahip sorun çözen ve çözüm üreten iş birliği ve çalışma becerileri içerisinde olan öğrenciler yetiştirebilmeyi hedefliyoruz.

>
>>>>>>>>>  
Hayatı Sevdirmeye Çalışıyoruz
 
Yıldırım, “Projeye katılan öğrencileri ve çocuklar arasında paylaşımı, iletişim kurulmasını, seyahat etmeyi, yaşayarak öğrenmeyi, sorumluluk almayı, yaratıcı düşünebilmeyi, sporu seven sağlıklı yaşamı benimseyen bireyler olarak yetişmelerini, sağduyulu toplumda başkalarının da olduğunun bilincinde okulunu ve hayatını seven bir nesil oluşturmak istiyorum” dedi.
 
Zorlukları Aşmalarını Sağlıyoruz
 

>
>>>>>>>>> Gerçekleştirilen proje hakkında açıklamalarda bulunan Söğütlü İlkokulu Müdürü İlhan Selçuk, “Projemizin amacı öğrencilerimizi sorgulayan, özgüven sahibi, çevresindeki olaylara duyarlı bireyler yetiştirebilmektir. Söğütlü İlkokulu olarak, öğrencilerimizi hayata hazırlamak ve gelecekte karşılarına çıkabilecek zorlukları aşmak için hazırlamaktır” dedi.
 
Becerilerini Geliştiriyoruz
 
Bu yüzden okulumuzda öğrencilerin yaşam becerilerini geliştirebilecekleri bir atölye kurmak için çalışmalara başladık. İlk olarak Tasarım Beceri Atölyesi Yaşam Becerileri sınıfı oluşturduk. Bu sınıfta öğrencilerin yemek yapabilme becerileri, marangoz atölyesinde iş eğitim becerileri, ritim atölyesinde müzik becerileri, kil atölyesinde şamotlu çamur ile seramik yapımı, ebru sanatı, zeka oyunları ve tırmanma duvarı gibi etkinliklerle günlük hayatta zorlanacakları belli başlı durumlara karşı öğrencilerimizi hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Gelecek adına ise robotik kodlama sınıfı oluşturarak yeni nesil meslek gruplarına hazırlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.  
 

TAKA

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
dört renk yeni nesil
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.