TFF, FIFA’NIN KURALLARINI TANIMIYOR!

HERKESE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Süper Lig’in 28. haftasında deplasmanda Kasımpaşa’yı 2-1 mağlup ederek yeniden zirve yarışında iddialı konuma gelen ve Fenerbahçe mağlubiyetini unutturan Trabzonspor’da Başkan Ahmet Ağaoğlu’nun açıklamaları gündemi bomba gibi sarstı. Pazartesi günü TFF’yi FIFA’ya şikayet başvurusunda bulunacaklarını ifade eden Başkan Ağaoğlu, sistemin değişmesi için herkese büyük görevler düştüğünü belirtti. Kamu Denetleme Kurumu’na ve AİHM’e, TFF’nin kurullarındaki düzensizlik ve FIFA’nın talimatlarına aykırı kararlar nedeniyle başvurular yaptıklarını hatırlatan Bordo-Mavililerin Başkanı Ağaoğlu şunları söyledi;

ARIZA MOTORDA, SİZ TEKERLEK DEĞİŞİYORSUNUZ!

“Konuşmakla bir şey değişmiyor. Hatta bir kulüp başkanımız; ‘Taş üstünde taş bırakmam’ dediği zaman ben de kendisine; ‘Ben de omuz üstünde baş bırakmam dediğim zaman bu işi çözüme mi götürmüş olacağız’ dedim. Bu bir meydan muharebesi değil. Ben göreve geleli 3 sene olacak. Son 2 sene içerisinde 4 Merkez Hakem Kurulu (MHK) değişti. Ama değişen bir şey yok. Tartışmalar, sıkıntılar, problemler aynı hatta artarak devam ediyor. Ben bunu şuna benzetmiştim Gazişehir maçından sonra federasyonun önünde yaptığım açıklamada; ‘Arıza motorda, siz durmadan tekerlek değiştiriyorsunuz’. Bu değişen dördüncü tekerlek. Değişen bir şey var mı, hayır.

BİZİM MAÇTAN 3 GÜN SONRA HAKEMLERE GÖREV VERİLDİ

Bizim maçtan itibaren değerlendirecek olursak, hemen takip eden 3 gün içerisinde üç hakeme de görev verildi. Yaşar Kemal’e, Halil Umut Meler’e ve Cüneyt Çakır’a. MHK şu mesajı verdi; ‘Çok güzel maç yönettiniz. Devam edin. Arkanızdayız’. Allah’ın adaleti bazen gecikmiyor işte 3 gün sonra tecelli etti. Aynı pozisyonda çok daha hafifine o gün, o maçta Cüneyt Çakır’la birlikte VAR’da görev yapan Halil Umut Meler kırmızı kartını çıkardı. Mustafa Muhammed’in suratındaki şaşkınlık ifadesini gördünüz değil mi hepiniz. Şunu söylüyor o ifade; ‘Hoca 3 gün önce VAR’da ekran başında izleyip vermediğiniz pozisyondan daha hafif. Sen buna nasıl kırmızı kart gösterirsin?’

ADALET Mİ İSTİYORUZ HAKSIZLIKTAN PAY MI?

Ben o ifadeyi o şekilde algıladım. Ama çıkıp mikrofonlara bağırarak bunun çözümü bu değil. Ben Kulüpler Birliği’nde de bunu söylemiştim. Birlikte mücadele edebilecek miyiz? Önce bir şeyin adını açık, net koyalım. Adalet mi, hak mı arıyoruz yoksa adaletsizlikten, haksızlıktan pay mı istiyoruz. Yine Gazişehir maçından sonra federasyonun önünde yaptığım açıklamada, 1 hafta içerisinde bazı şeylerin değişeceği umuduyla hareket ediyoruz. Değişmediği takdirde kulüp olarak gerekli önlemleri, gerekli başvuruları yapacağız diye. O süreçte hiç bir şey değişmedi. Eski tas, eski hamam.

TFF’NİN KURULLARI BAĞIMSIZ DEĞİL

Biz o süreç içerisinde Kamu Denetleme Kurumu’na şikayetlerimizi bildiren, yapılan uygulamaları, federasyonun kurullarının oluşumundaki düzensizliği ve FIFA’nın talimatlarına aykırı kurullar oluştuğunu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bununla alakalı kararı, daha sonra TFF, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu kararlarını temyiz etti. Temyizden de o karar onaylanarak geldi ve Adalet Bakanlığı, TFF’ye şunu söyledi; ‘AİHM’in kararı doğrultusunda kurullarınız bağımsız değil’. Bağımsız olmayan kurulların vermiş olduğu kararlar da her şekilde tartışmaya açıktır. Adaletten uzak kararlardır.

KAMU DENETLEME KURULU’NUN 20 SAYFALIK TAVSİYE KARARI VAR

Biz bununla birlikte Kamu Denetleme Kurumu’na, ombudsmanlığa başvurumuzu yaptık. Ombudsmanlık’tan da 3 ay süren bir inceleme neticesinde 20 sayfalık bir tavsiye kararı geldi. Aynı doğrultu, aynı paralelde. Kurulların bağımsız olmadığı, dolayısıyla verilen cezaların temel teşkil etmediği, bununla alakalı çok geniş bir açıklama vardı. Bunların düzeltilmesi için federasyona 1 ay süre tanıdı. Federasyonun her zaman ifadesi şu; ‘Biz özerkiz, biz bağımsızız. Bize kimse karışamaz’.

MUTLAKA BAĞIMLI OLDUĞUNUZ BİR YER VAR

Değil aslında, sadece almış oldukları kararlar yargıya taşınamaz. Onun ötesinde Kamu Denetleme Kurumu, TBMM, dolayısıyla Türk milleti adına görev yapıyor. Bağımsız olmak, özerk olmak istediğiniz kararı alırsınız, istediğiniz kararı istediğiniz şekilde uygularsınız anlamına gelmez. Dünyanın neresinde olursanız olun kurumsal bir görev yapıyorsanız mutlaka bağımlı olduğunuz bir yer vardır. TFF’nin de FIFA’nın talimatlarını ve kurallarını uygulama zorunluluğu vardır.”

“FIFA’YA YAPACAĞIMIZ BAŞVURU TÜRK FUTBOLUNA HİZMETTİR”

FIFA’ya pazartesi günü TFF’yi şikayet anlamında bir başvuru yapacaklarını açıklayan Başkan Ağaoğlu, “Gelmiş olduğumuz noktada Pazartesi günü FIFA’ya yapacağımız başvuruda bunu da çok açık ifade ettik, örnekleriyle o dosyayı hazırladık. Bir kere kurulların oluşumu AİHM’in ve Kamu Denetleme Kurumu’nun kararları doğrultusunda bağımsızlıktan uzak. Bağımsızlıktan uzak olan kurum da bağımlı olduğu birimlerin doğrultusunda karar verir. Bugün oluşmuş olan kurullar, FIFA’nın etik kod 19’unu incelerseniz, buna tepeden tırnağa aykırı atamaların yapıldığını göreceksiniz.

DİĞER KULÜPLERİ DE DESTEĞE BEKLİYORUZ

Bunların hepsini derledik, dosyamızı hazırladık. Çünkü Türkiye’de, biz Trabzonspor Kulübü olarak bunun mücadelesini yaklaşık 2-3 senedir veriyoruz. Düzelmesi yönünde sürekli uyarıyoruz ve çaba gösteriyoruz. Futbol kuralları anlamında iç hukuk yolları tıkandığı için pazartesi günü örnekleriyle beraber şikayet anlamında bir başvuruyu FIFA’ya yapıyoruz. Eğer gerçekten diğer futbol kulüpleri de verilen bu kararlardan, yapılan uygulamalardan şikayetçilerse onları da bizimle birlikte FIFA nezdinde mücadeleye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

“SİSTEMİN DEĞİŞMESİ LAZIM”

MHK Başkanı Serdar Tatlı’yı istifaya davet edip etmediklerine ilişkin bir soruyu Ağaoğlu, şöyle cevaplandırdı: “Bizim rahatsızlığımız sistemle alakalı. Başında da söyledim, biz geldiğimizden beri 4 MHK değişti. Sıkıntı MHK’de değil. Ben 30 senedir futbolun içerisinde yöneticiyim, 30 senedir bu konular konuşuluyor. Sıkıntı sistemde. Motor arıza yapmış, siz tekerlek değiştiriyorsunuz. MHK de bizim maçta bu kadar bariz hata yapan 3 hakemi birden ödüllendirir gibi, yürüyün, arkanızdayız der gibi hemen 3 gün sonra maça atarsanız işte dünkü maçta olanları da tüm Türkiye seyretti.

BİR ŞEYLERİN DEĞİŞMEDİĞİNİ GÖRMEDEN ÖLMEYE NİYETİM YOK!

Tekrar söylüyorum, bu MHK de değişse, değişen hiçbir şey olmayacak. O MHK’nin oraya nasıl atandığı, hakem camiasının içinde 3-4 grup, bunların birbirleriyle olan mücadeleleri, yeni göreve gelen bir MHK’nin hemen ardından yıpratma çalışmaları, onun arkasından dönen kulisler ve bir sonraki MHK’nin hazırlığı Türk futbolunu bu noktaya getirdi. Bizim FIFA’ya yapacağımız başvuru Türk futboluna hizmettir. Ben 64 yaşına geldim, 35 senedir yönetici olarak Türk futboluna hizmet etmeye çalışıyorum. Bir şeylerin değişmediğini görmeden ölmeye niyetim yok, ölmek istemiyorum.

FIFA SİZE DEREBEYLİK VERMEDİ!

Bu sistemin değişmesi lazım. Biz özerkiz, bağımsızız diyorsunuz, size o özerkliği ve bağımsızlığı FIFA verdi, unutmayın. FIFA, ‘tamamen idari ve mali yönden özerk olduktan sonra ben sizin üyeliğinizi kabul ederim’ dedi. Ben sizin derebeyliğinizi kabul ediyorum demedi. FIFA dedi ki; ‘Benim kurallarımı uygulayacaksın’. Federasyon yöneticileri açsınlar baksınlar, hangi kurulları FIFA’nın etik kod 19’uyla uyuşan atamalardan oluşuyor. AİHM bunu söylüyor, tanımıyorsunuz. Temyize gidiyor, orada onanıyor, tanımıyorsunuz. Adalet Bakanlığı sizi uyarıyor kurullarınız bağımsız değil diye, tanımıyorsunuz.

ÖZERKLİĞİ ÇOK FARKLI ANLAMIŞLAR

Kamu Denetleme Kurumu 20 sayfalık bir rapor hazırlıyor tavsiye kararı niteliğinde tanımıyorsunuz. Özerkliği çok farklı anlamışlar. Bu iş gideceği yere kadar gidecek. Biz müracaatımızı pazartesi günü FIFA’ya yapıyoruz. Adalet isteyen kulüpler bizimle beraber gelirler. Bu işi taşıyacağız ama sistem değişene kadar, MHK değil. Bağımsızlık bu şekilde algılanamaz. Ben de 21 senedir federasyon başkanlığı yapıyorum. Bana hikaye anlatmasınlar. Olanlar herkesin gözünün önünde cereyan ediyor. Bu ülke 30 senedir hakem tartışıyorsa demek sistemde sorun var.

YABANCI HAKEM UYGULAMASI BAŞLAMALI

Avrupa’da olmuyor, yapan bir daha görev vermiyorlar. Avrupa’da hakemlik babadan oğula geçen bir müessese değil. Portekiz Futbol Federasyonu önümüzdeki seneden itibaren bir başka ülkeyle hakem değişikliğine gidiyor. Bu noktaya mı taşımak istiyoruz ülke futbolunu. Bu şekilde mi yönetilmek istiyoruz? Sıkıntının kökünden çözümü için biz dosyamızı FIFA’ya götürüyoruz. Buradaki bütün kapılar kapandı, bütün yollar tıkandı. Dün Halil Umut Meler, kendi vermiş olduğu kararı Muhammed’e verdiği kararla kendi teşkil etti. Allah’ın adaleti, fazla da uzun sürmedi.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
Trabzonspor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydin Bas 2 ay önce

Ahmet Agaoglu show baslamis FIFA ya gidiyormus inanin gülesim geliyor
Ülkenin basindaki insan Anayasayi tanimiyorum diyorsa TFF basindakide kural tanimaz.
Ülke nasil yönetiliyorsa futbolda öyle yönetiliyor ne bekliyorsunuz
Göstermelik show yapmayin Trabzonspor iyi futbol oynamiyor kimse kimseyi kandirmasin. Ahmet Agaoglunun yaptiklarida söyledikleride sadece show

Avatar
ömer ünaldı 2 ay önce

Asıl hikayeyi anlatan kendisi...Fenerbahçe maçında ne oynadın ki hakeme bağlıyorsun süreci...adamlar 60 dk sahadan sildi seni...çıkmış yine fifaya şikayet edeceğim diyor..fifa, uefa üzerinde trabzonspor yazan zarfları, içinde ne olduğuna bakmadan çöpe atıyordur artık