'TRABZONSPOR İÇİN DOĞRU İSİM'
AĞAOĞLU TSYD’NİN OFİSİNİ ZİYARET ETTİ

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağoğlu, hizmete giren Türkiye Spor Yazarları Derneği Trabzon Şubesi'ni ziyaret ederek, yönetime hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Ağaoğlu, burada yaptığı açıklamada, “Açılışını yeni yaptığımız modern çalışma ofisiniz hayırlı olsun. İnşallah çok daha verimli üretken çalışmalara vesile olur. Sizlere yakışan ofis olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Başkan Ağaoğlu, Trabzonspor'da teknik anlamda yeni bir süreç başladığını belirterek şunları söyledi: "Hocamız Abdullah Avcı ile birlikte önümüzdeki 3 yıllık süreç için sözleşme imzaladık. Hocamızın kariyeri herkesin malumu. Ligimizin Türk futbolunun üst seviyesinde kariyerli, birikimli, deneyimli, tecrübeli ve farklı ufukları, zirveyi hedefleyen ve o her zaman içinde zaten o yarış içinde olmuş bir kişi. Trabzonspor'da çalışmanın zorluğunu, Trabzonspor'un hedeflerini en az bizler kadar iyi bilen insan.
 
Hafta içinde basın toplantısında sizlerin yönetmiş olduğu sorular, kendisinin de bu sorulara vermiş olduğu cevaplardan çok açık net olarak ortaya çıkıyor. Kendisi camiamızı yakından tanıyan ve bu coğrafyanın insanı sizin de bildiğiniz gibi Karadenizli Rizeli hocamız. Başkan yardımcımız Sayın Ertuğrul Doğan'ın büyük çabaları oldu, çok büyük gayret sarf etti, sizler de farkındaydınız başka bir kulüpte gündemdeydi teklif edilen şartlarınızdan çok daha farklı daha iyi olmasına rağmen hoca Trabzonspor'u tercih etti.”.


>
>>  
KAFAMIZDAKİ HOCA MODELİNE ÇOK UYUYOR BİRAZ UZUN SÜRDÜ AMA DOĞRU İSMİ BULDUK

Ağaoğlu, Abdullah Avcı ile kafalarının çok uyuştuğunu da vurgulayarak, “Aradaki fiyat farkını şu şekilde değerlendiriyorum,  Trabzonspor'un isminin paraya tahlili. Yani Trabzonspor'un ismi söz konusu olduğu zaman paranın veya maddi kriterlerinin ikinci planda kaldığı, değerlendirildiği bir görüşme ve neticesinde de imzalanan bir sözleşme. Çünkü gelir gelmez ilk iş olarak alt yapıdan oyuncuları A takım kadrosuna dahil etti ve alt yapıdaki oyunculara aynı saatte aynı antrenman programını verdi. Bu tam olarak bizim de uzun zamandır istediğimiz ve aklımızda olan bir durumdu.
 
Bu doğrultuda da zaten kendisi ile belirli bir süre görüşmelerimiz devam etti, sözleşme imzalanmadan önce. Abdullah Avcı bizim aklımızdaki hoca modeline çok uygun. Çünkü göreve gelir gelmez ilk iş olarak U19 takımından 5 oyuncuyu A takıma dahil etti. U19 takımına A takımla aynı saatte aynı antrenman programını uygulaması için verdi. Bu bizim uzun zamandır uygulamak istediğimiz bir sistemdi. O yüzden bir başkan olarak çok mutlu oldum ama esasında bir taraftar olarak bu durumdan çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. Bundan hem yönetici olarak hem de taraftar olarak çok mutlu oldum.


>
>>  
TÜRK FUTBOL TARİHİNİN EN PROBLEMLİ DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ

Başkan Ağaoğlu, Trabzonspor’un hedefinin her zaman zirve olacağını da ifade ederek, “Hedef olaraktan fazla bir şey söylemeyeceğim, yani hocayla hedeflerimiz neler? Trabzonspor Kulübü'nün hedefi her zaman zirvedir. Bu yarışın içerisinde olmak ve nihayetinde de o yarışı zirvenin en tepesinde bitirmek.  Hocanın verdiği mesajlar da çok açık ve netti. Olağanüstü şartlardan geçiyoruz.
 
Bulunduğumuz bu pandemi süreci modern dünyanın bugüne kadar yüz yüze geldiği veya yaşadığı bir süreç değil. Tüm sektörlere etkilediği gibi spor sektörünü dolayısıyla da Türkiye'de sporun endüstrisinin lokomotifi konumunda olan futbol endüstrisini de çok ciddi etkiledi.  Tabii maç heyecanı içerisinde, lig heyecanı içerisinde bazı şeyler dikkatlerden kaçabiliyor ama tüm takımlar adına söylüyorum sadece sportif anlamda değil ekonomik anlamda da bana göre Türk futbol tarihinin en problemli en sıkıntılı dönemini yaşıyoruz” diye konuştu.


>
>>  
GELİRLERDE ÇOK CİDDİ DARALMA SÖZ KONUSU

Ağaoğlu, “Her şey normal olduğu süreçlerde ekonomik anlamda söylüyorum işler ters gittiği zaman buna çeşitli çözümler üretebiliyordunuz ama bugün gelmiş olduğumuz noktada Futbol Endüstrisinin sizlerin de bildiği gibi dört beş temel kaynağı var. Bunlardan 1'i naklen yayın geliri en önemlisi, özellikle Anadolu kulüpleri için.
 
Seyirci hasılatı bu daha ziyade büyük kulüpleri ilgilendiren bir konu. Ürün satışı reklam ve sponsorluk gelirleri. Seyirci hasılatından 1 yıla yakın bir süredir neredeyse tamamı ile mi mahrum durumdayız. Ürün satışları diğer kulüplerle de konuşuyorum diğer kulüp başkanlarıyla da konuşuyorum neredeyse yüzde elliye varan bir düşüş göstermiş durumda. Sponsorluk ve reklam geliri eğer ekonomide para varsa işler yolunda gidiyorsa sponsorluğa ve reklama para harcanır.
 
Burada çok ciddi bir daralma söz konusu. Naklen yayın gelirini 2-3 yıl öncesine baktığımızda ister döviz bazında ister lira bazında yaklaşık olarak yüzde 40 civarında yüzde 35-40 civarında bir düşüş söz konusu. Aynı zamanda ligin 18 takımdan 21 takıma çıkmış olması ve elde edilecek olan gelirin de dağıtılmasını da hesaba katacak olursak bugün futbol endüstrisinin çok ciddi bir finansal çıkmaza doğru finansal açmazın içerisine doğru olduğu açık ve net olarak gözüküyor. Trabzonspor genelinde konuşacak olursak yüzde 50'ye varan bir gelir kaybı ile karşı karşıyayız..”
 
DEVRE ARASINDA TAKVİYELER OLACAKTIR

Pandemi nedeniyle başarıyı etkileyen birçok faktörün bulunduğunu anlatan Ağaoğlu, şöyle devam etti: "Böyle sıkıntılı bir süreç içerisinde hocamızdan beklentilerimiz ne diye sordunuz. Her şeyin ötesinde bir Trabzonspor taraftarı olarak ben hocadan ne beklerim, şampiyonluk, başarı ve kupa beklerim. Tabi bu soruyu bir de hocaya sormanız lazım. O sıkıntılı süreci nasıl yöneteceği, nasıl önlemler alacağı, nasıl tedbirler alacak. Bir beklenen şeyler var, bir de şu anda hiç hesaba katmadığımız göz önünde bulundurmadığımız beklenmedik sıkıntılar da söz konusu.  Başkan olarak, yönetim olarak her şeyimizle hocamızın yanındayız.
 
Hocamız kısa sürede kendini camiaya kabul ettirdi, sevdirdi. Her şeyin ötesinde biraz sabırlı olmamız, desteği verdiğimizi hissettirmemiz gerekiyor. Sıkıntılı pandemi sürecinden en az hasarla çıkıp ligi Trabzonspor'a bu sene itibariyle konuşuyorum yakışan bir yer, bu yer de her zaman için zirvedir. Bulunduğumuz konum sıkıntılı bir konum, anlıyorum, beni de inanılmaz rahatsız ediyor. Ama bir şey daha göz ardı etmeyelim lütfen 40 maç oynanacak, daha 8'ini geride bıraktık. Aralık ayına kadar en iyi şekilde gitmemiz lazım. Orada hocamızın istekleri doğrultusunda, izleme komitesi, teknik heyet ve yönetim kurulunun birlikte alacağı kararlar doğrultusunda takviyeler olacaktır” 
 
HÜKMEN MAĞLUBİYET KARARININ UYGULANMASI DOĞRUDUR

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bir takımda fazla sayıda testin pozitif çıkması halinde maçın ertelenmesi yerine verilmesi muhtemel hükmen mağlubiyet kararıyla ilgili olarak, "Ben virüsten dolayı ertelenen bir maçı Şubat ayından sonra oynamak istemem. Çünkü zaten yoğun bir fikstür olacak. Eğer böyle bir uygulama yapılacaksa kurallarının çok iyi koyulması lazım. Testler konusunda hala bir standart söz konusu değil. Bunun standardını koymamız lazım. Süper ligde mücadele eden kulüpler, ‘Şu kurumda testlerini yaptırmak zorundadır, onun dışındakiler kabul edilmemeli’ denilmeli."

LİGİN TAMAMLANMASIYLA İLGİLİ KARAR ŞİMDİDEN VERİLMELİ

Başkan Ahmet Ağaoğlu, uzun vadede ligin tamamlanamaması gibi bir durum karşısında ligin kaderiyle ilgili kararın şu an verilmesi gerektiğini de belirterek, “Bir şekilde bu lig oynanamaz hale gelirse ne olacağını oldu bittiye getirmeden şimdiden söylesinler, adını koysunlar. Eğer bu lig oynanmayacaksa ne şekilde nasıl tescil edilecekse bugünden söylenmesi lazım. Bir iki adım atalım sonra bakarız denmemeli.
 
Kuralları çok iyi tespit ettikten sonra kulüplerde bu konuyla alakalı görüşlerini ifade edecektir. Trabzonspor olarak bizim düşüncelerimiz bunlar. Böyle bir olasılığı zaten hocamız ile daha kontrat safhasında konuşmuştuk. Onun da gündeminde olan bir konuydu. Hocamız da bunla alakalı olarak kendisinin bir plan ve program oluşturduğunu çalışmaların içerisinde yer aldığını ve olağanüstü şartlardan geçtiklerini her türlü tedbiri almak zorunda olduklarını ifade etmişti” diye konuştu.

YUSUF VE SÖRLOTH BİZ İSTEMEZSEK BAŞKA TAKIMA GİDEMEZ

Başkan Ahmet Ağaoğlu, sezon başında Leipzig’e satılan Sörloth ve Fransa’nın Lille takımında forma giyen Yusuf Yazıcı için öncelikle satın alma haklarının bulunduğunu ifade ederek, “Sörloth konusu gündem oluşturmaktan başka bir şey değildi. Kullanılan ifadelerin çoğu bir yalandan ibaret. Sörloth’un menajerini dahi yanlış yazdılar veya söylediler. Sörloth orada mutlu değil gibi haberler çıktı, Türkiye’ye dönmeye sıcak bakıyor tarzında. Böyle bir şey doğru değil. O sırasını bekliyor, nasıl Yusuf beklediyse.
 
Gideceksiniz Şampiyonlar Ligi’nde yarı final oynamış takımın ilk 11’ine kafadan gireceksiniz, böyle bir dünya yok. Kafasında hedeflediği ve başarılı olacağına inandığı kulübü seçti. Daha büyük kulüplerden de teklif gelmesine rağmen orayı seçti. Türkiye’den her hangi bir kulüp 10 lira teklif etmişse ve anlaşma sağlamışsa aynı parayı verdiği taktirde oyuncuyu kiralama ve satın alma hakkı bize aittir. Eğer biz kabul etmezsek başka takıma gidebilir. Yusuf’un kontrat şartlarında da bu madde var. Gerçek dışı haberlerle algı oluşturulmaya çalışılınca buna müdahale ettik” diye konuştu.
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
Ahmet Ağaoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydin Bas 7 ay önce

Sayin Baskan bu ücüncü sezonunuz vermis oldugunuz sözlerin hic biri biri biri ile bagdasmiyor eyleminiz ayri söyleminiz ayri tam bir siyasetci agzi ile konusuyorsunuz.
Ülkede yönetmenlikte sorun var yani camianin basindakilerin yanlislari ile bu hale gelindi. Bu olumsuzluklar sadece Trabzonsporda degil bütün takimlarda var. Demekki biz Türk milleti olarak yapar gibi gözükecegiz ortada hic bir basari gelmedimi gecmisi kötüleyecegiz.

banner231

banner232