SPORCUNUN YENİ ADRESİ
Trabzon’un en eski vücut geliştirme salonunun sahibi olan Ömer Şahap Eyüboğlu 6 yıldır yeni salonuyla da hizmet vermeye devam ediyor
 

 Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı hareketli bir hayat şekli, doğru beslenme ve spordan geçmektedir. Son yıllarda giderek gelişen ve sayılarıyla biblo gibi şehrin ana hatlarında bulunan spor salonları cazibesini arttırmaya başladı. Yaklaşık 20 yıldan beri Trabzon’da Melissa Spor Center’da işletmecilik yapan ve Trabzon’da yaşayan herkesin mutlaka göz aşinalığı olan Ömer Şahap Eyüboğlu gazetemize açıklamalarda bulundu. Bu spora nasıl başladığından, Melissa Spor Center’e kadar, son olarak da 6 yıldır hizmet verdiği A Plus Spor Center’den ne gibi çalışmalar verdiğine kadar bir çok konu hakkında samimi demeçlerde bulunan Eyüboğlu vücut geliştirme ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
İşte Eyüpoğlu’nun açıklamaları
 
Ömer Şahap Eyüboğlu kimdir?
 

1980 doğumlu spora futbola başladım. Ardından futbolu bıraktıktan sonra askere gittim. 2001 yılında askerden geldikten sonra kilo almak için bu spora başladım. Sonraki süreçte Melissa Spor Center’i açarak işletmeciliğine başladım. Sonraki günlerde devamı çorap söküğü gibi geldi. Melissa Spor Center’in yanı sıra son 6 yıldır A Plus Spor Center’in işletmeciliğini yapıyorum.
 
TAKA: Kilo almak için başladığın sporda salon açıyor, iki salon işletiyorsunuz. Bunu neye borçlusunuz?

İşimi zevkle yapıyorum. Özellikle antrenör olarak gittiğim ilk yarıştan 3 madalya ile dönünce bu işe daha da sarıldım. Sonraki zamanlarda bu sayı katlanarak devam etti. İnsanları geliştirmek onların gelişimlerine tanık olmak hoşuma gidiyor. Vücut geliştirme modifiye gibidir. Sabırla yapıldığı noktada adım adım önce vücut değişiyor. Vücut değiştikten sonra özgüven artıyor, özgüven arttıkça hayata bakış açısı değişiyor. Bu da insanı öğretiyor. Çok öğrettim, çok insandan da öğrendim halen daha öğrenmeye devam ediyorum
 
TAKA: Salonda gününüz nasıl geçiyor?
 

Ömer Şahap Eyüboğlu: Yaklaşık 20 yıldır aynı düzende devam ediyorum. 8-9 da salonda oluyoruz. Antrenman programlarımızı yazıyoruz. Sporumuzu yapıyoruz. Üyelerimizi çalıştırıyoruz. Gençlikspor ya da Federasyondan aktiviteler varsa onlarla ilgileniyorum. Bu şekilde tamamlıyorum.
 
TAKA: Sizce güzel vücut nedir?
 
Ömer Şahap Eyüboğlu: Güzel vücut atletik vücuttur. Fazla abartıya kaçmadan, estetik yağsız vücuda güzel vücut derim.
 
TAKA: Yarışmalılara sporcuları nasıl hazırlıyorsunuz?
 
Ömer Şahap Eyüboğlu: Çok uzun ve meşakkatli bir iş. Yıllarımızı da alabiliyor. Yarışmalarda derece alacak sporcunun çıkması 5-15 yıl arası sürebiliyor. Kişinin fiziki yapısına göre değişiyor. Genetik olarak doğuştan yetenekli olan sporcular var. Bunların hazırlık süresi daha kısa sürüyor. Aksi taktirde azim gerekir. Çok zor ve masraflı bir spor. 24 saat irade isteyen, diğer spor branşlarına benzemeyen, katı ve zorlu bir diyet programı olan bir spor. Maddi manevi yıpratıcı bir olay. Ama başarıya giden yolda çekilen çile kutsaldır.
 
TAKA: Müsabık sporcular açısından bakıldığında Vücut geliştirme ya da Fitnees ya da Bady Bulding nasıl bir spordur?
 

Ömer Şahap Eyüboğlu: Bu spor ferdi bir spor. Hatta ferdi derken tamamen bencil bir spor. Sadece kendine vücuda yarayan bir spor. Her an kendini dinlemek zorundasın. Yemeğine hatta uykuna dahi dikkat etmek zorundasın. Diğer branşlara nazaran onlar basittir diye demiyorum yanlış anlaşılmasın ama çok ciddi bir şejkilde düzenli istikrarlı ve disiplinli olman gereken bir spor. Tamamen bilim ve beslenme ile alakalı bir spor. En ufak bir hatada karşısında alınacak başarısızlık 6-7 aylık emek 1 gecede bitirebilen bir spor.
 
TAKA: Vücut gelişme sporu ile bilim arasındaki bağ nedir?
 
Ömer Şahap Eyüboğlu: En kaba tabirle beden yapısına anatomi denir. Biz de iş kolumuz beden. Bu yüzden bilimi işin içerisine ne kadar çabuk adapte edersek o kadar hızlı gelişim sağlarız. Örneğin 2 saatlik eksik uyumak bile bile antrenmanda çok güçsüz bırakır. Ya da yanlış beslenmenin ardından kan şekeri ani yükselip düşebilir. Bu da vücudun su tutmasını sağlar. Bu konuyu ancak bilimsel çalışmalarla en yararlı bir şekilde çözebiliriz.
 
TAKA: Yeni başlayacak olanlara neler tavsiye edersiniz
 
Ömer Şahap Eyüboğlu: Kaliteli bir salona gidip, antrenörleri iyi araştırıp, bilinçli ellerde spor yapmalarını tavsiye ederiz. Bizim sporumuzdaki en önemli olan beslenme. Herkes antrenman yaptırıyor. Ama bizim spordaki antrenman sadece %20-25 tir. Ağızdan ne koyarsanız aynaya baktığınızda onu görürsünüz.
 
Fiziği geliştirmek, zinde olmak ve performansı arttırmak için antrenman öncesi ve sonrası nelere dikkat etmelidir.
 
Beslenme, uyku ve dinlenmeye dikkat edecekler. İyi uyumadığınızda, vücut gücünü almamışsa antrenman yapamazsınız. Doğru beslenememişsen, antrenman yapamazsın. Dinlenmeye zaman ayıramazsan antrenman yapamazsın. Antrenmandan önce yanlış besinler almışsan, bu sobaya atılan kabuk gibidir. 15 dakika sonra enerji biter güçsüz kalırsın bilinçli beslenme o yüzden çok önemlidir.
 
TAKA: Vitaminleri öneriyor musunuz?
 

Ömer Şahap Eyüboğlu: Vitamin, mineral beslenmemiz için ayrıca önemlidir. Vitaminler, mineraller yağlar, karbonhidrat, ve proteini kasa taşıyan yapılardır. Aynı karbonhidrat protein gibi vitaminleri bilinçli bir şekilde günübirlik almamız lazım. Çünkü bazılarını yediğimiz gıdaları vücudumuz sentezleyemiyor.
 
TAKA: Supplement ilaç mıdır?
 
Ömer Şahap Eyüboğlu: Kesinlikle ilaç değildir. Sporcuların daha iyi performanslarını arttırmak için gereklidir. Antrenmanlarda kaslar savaştan çıkmışa benzer yıkıma uğrar. Supplement dediğimiz ek gıdalar bu yıkımı absorte edip tamir edilmesini sağlayan gıdalardır. Bilinçli beslenmenin yanında ekstra gelişme daha da hızlanır. Ayrıca bir de sporcunun veya normal kişinin spor salonuna gelmeden önce beslenme açığını kapatmak için de bunları kullanabiliyoruz. Bir sürü kullanma çeşitleri var. Hem hızlı gelişmek hem vücut tamiri hem beslenme açığını kapatmak kilo almak ya da performans açığını kapatmak için ek gıdadır. İlaçlar eczanelerde satılır. Bunlar sütten yumurtadan peynirden yumurtadan yapılır yüzde yüz doğaldır.
 
TAKA: A PLUS ne zaman kuruldu? Burada verdiğiniz hizmetler nelerdir?
 
Ömer Şahap Eyüboğlu: 2014’te kuruldu. Vücut geliştirme, fitnees, kilo alma, zayıflama, bölgesel zayıflama, sıkılaşma, zıplama sıçrama, çabukluk, kuvvet, kuvvette devamlılık gibi hizmetler var. Tüm spor branşlarının yapmış olduğu çalışmaların hazırlıkları aslında burada bulabilirsiniz. Bu tarz hareketleri makinalarla antrenmanlar yaptırıyoruz. Ama herkese hitap eden kilo alma ya da zayıflama diyerek de bu alanı kısıtlayabiliriz. Ayrıca bel - boyun fıtığı, çapraz bağ, menisküs hastalıklarına doktorların vermiş olduğu raporlar doğrultunda o bölgeleri de güçlendiriyoruz.
 
TAKA: İnsanlar niye A Plus Spor Center’i tercih etmeli?
 

Ömer Şahap Eyüboğlu: Gidilecek olan salonun antrenman araştırmak lazım. Kimdir nedir neler yapmıştır diye sormalı. Sonra salona bakmalı. Salona bakarken hijyeninden, teçhizatlarına kadar bakmalı. Gelsinler kendileri görsünler. Sonuçta yaklaşık 20 yıldır salon işletmeciliği yapıyorum.
 
TAKA: Buraya gelen kişilerin programlarını neye göre yapıyorsunuz?
 
Ömer Şahap Eyüboğlu: Yağ oranlarından tutun da fiziki özelliklerine, yaptığı işe, yaşına, boyuna göre, geçirmiş olduğu ameliyatlardan, kullandığı ilaçlara kadar geniş kapsamlı bir taramamız var. Ama önemli olan insanların bizden ne istedikleridir. Örneğin “Benim 1 ay sonra düğünüm var. Zayıflamam lazım” derse ne kadar para verirse versin o insanı almıyorum. Çünkü esnaflık bunu gerektirir. Ben Trabzon’da 20 yıllık esnafım. Evet plan programla onu 1 ayda disiplinli bir şekilde de zayıflatırım. Ama bu insana zarar. Biz bilimsel çalışmalara önem veriyoruz. Vücut kitle endeksinde ne kadar fazla ne kadar eksik diye bakarız. Antrenman programlarını yazarız. İlk ayda şu kadar 2.ayda şu kadar 3’te şu şu der sağlıklı bir şekilde çalışmalarımızı başlatırız. Dediğim gibi ben aynı zamanda esnafım. En önemli reklam müşterilerdir. İyi bir izlenim bıraktığımı düşünüyorum ki 20 yıldır şükürler olsun ekmeğimizi kazanıyoruz.
Ali Osman Yürük
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.