‘TÜRKİYE’Yİ MODERN KARAYOLU AĞI İLE ÖRDÜK’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun tamamlanmasıyla birlikte Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule’ye ulaşımının kolaylaşacağına vurgu yaptı ve “Bölgedeki ticaret hacmi artacak.

En önemlisi de Tekirdağ’ımız sosyo-ekonomik kazanımlarına yenilerini ekleyecek. Tüm bunların yanı sıra bölgedeki seyahat süresi kısalacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun Kandamış-Ortaca Köyleri Kesimi ile Tekirdağ Çevre Yolu - Muratlı Köprülü Kavşak Kolu açılış törenine katıldı. Tekirdağ’ın İstanbul ile birlikte Türkiye ekonomisini canlandıran çok önemli bir merkez konumunda olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Trakya’nın Marmara ve Karadeniz’e açılan kapısıdır. Asya ve Avrupa arasındaki hem ticaret hem de kültür alışverişlerinin kavşak noktasındadır. Bütün bunlara, yıllara yayılan gelişimi de eklenince Tekirdağ, iktisadi ve kültürel önemini sürekli artıran bir şehir olma özelliğini korumaya devam etmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Tekirdağ’ın ulaşım ağını güçlendirecek her projenin öneminin farkındayız. Bu bilinçle çalışmalarımıza 7/24 hizmet esasına göre devam ediyor ve tamamladığımız Hayrabolu-Tekirdağ Yolu kapsamındaki Kandamış-Ortaca Köyleri arasındaki 7 kilometrelik kesim ile Tekirdağ Çevre Yolu üzerindeki Muratlı Köprülü Kavşak Kolu’nu açıyoruz” ifadelerini kullandı.

>>>>

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Tekirdağ’ın büyüme hızına ve artan trafik yoğunluğuna bağlı olarak dev yatırımları hayata geçirdiklerini kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şu anda 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de içinde bulunduğu Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu kısa adıyla Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun da bunlardan biri olduğunu söyledi. “Toplam 101 kilometre uzunluğundaki Malkara Çanakkale Otoyolu, ülkemizin Avrupa yakasını Çanakkale üzerinden Kuzey Ege’ye bağlayacak olan oldukça önemli bir projedir” diyen Karaismailoğlu, sadece Tekirdağ değil, tüm Marmara Bölgesi ve Türkiye açısından da büyük önem teşkil ettiğini ifade etti.

>>>>

MARMARA DENİZİ’NİN TAMAMI OTOYOLLARLA ÇEVRİLECEK

Malkara-Çanakkale Otoyolu, tamamlanan İstanbul-İzmir Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile birleştiğinde Marmara Denizi’nin tamamının otoyollar ile çevrilmiş olacağını ve Marmara Otoyol Ringi projesinin de hayata geçeceğini vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu üç otoyolun geçtiği güzergahlar İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Tekirdağ gibi önemli sanayi ve ticaret merkezlerinin bulunduğu hem yük hem de yolcu taşımacılığında trafik talebinin en yoğun olduğu karayolu koridorlarıdır.  Projede büyük aşama kaydettik. 13 Kasım’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle 1915 Çanakkale Köprüsü’nün son tabliyesini yerleştirdik. Otoyol çalışmaları kapsamında; proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Umurbey Kavşağı arasındaki yaklaşık 100 kilometrelik kesimde toprak işleri, sanat yapıları ve üst yapı çalışmalarına devam ediyoruz. Şu ana kadar 2 betonarme yaklaşım viyadüğü, 2 betonarme viyadük, 6 hidrolik köprüsü, 5 alt geçit köprüsü, 40 üst geçit, 40 alt geçit ile 228 menfez, 11 kavşak tamamladık. Yaklaşık 5 bin 100 personel ve 740 adet iş makinesi ile gece gündüz çalışarak projemizin 18 Mart 2022`den önce hizmete girmesi için yapım çalışmalarını başarıyla sürdürüyoruz.”

>>>>

YATIRIMCILARI TEHDİT EDENLERE ANTALYA HAVALİMANI DERS OLSUN

Ulaşım ve altyapı projelerinin, yalnızca teknik projeler ve mühendislik çalışmaları olmadığına işaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, ulaşım ve altyapı projelerinin, istihdam, ticaret, eğitim ve sosyal yaşam için taşıyıcı olduğunu söyledi. “Ülkemizin, milletimizin layık olduğu biçimde yaşamasının önündeki engellerin kaldırılmasıdır” diyen Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı ihalesinin önemine şu sözlerle dikkati çekti:  “Bunlardan biri de geçen hafta, Yap işlet Devret; Kamu-Özel Sektör İş Birliği çerçevesinde ihalesi yapılan Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı projesidir. 765 milyon euro tutarındaki tesislerin yapım süresi 36 ay, işletme süresi 25 yıl olarak belirlendi. İhale, var olan anlaşmanın sonlanacağı Ocak 2027'den Aralık 2051'e kadar olan dönemi kapsamaktaydı. Açık artırmayla 19 tur süren ihalede, en yüksek teklifi KDV dahil 8.5 milyar euro ile TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı kazanmıştır. 25 yıllık kira bedelinin yüzde 25'i, 90 gün içinde peşin ödenmek üzere KDV dahil 2 milyar 138 milyon eurodur. ‘Sıfır garanti’ taahhüdü ile Türk-Alman-Fransız ortaklığındaki yatırımcı tarafından 36 ayda tamamlanacak projemizle devletimiz ve milletimiz, Yap İşlet Devret modeliyle hayata geçecek bir başka esere daha sahip olacak. Ekonomik büyümesi, güçlü ulaşım ağı ile bölgenin en önemli oyuncularından biri olan ülkemiz, yeni yatırımların ve iş birliklerinin de merkezi olmaya devam edecek. Antalya Havalimanı ihalesinin sonucu bunun en önemli örneklerinden biridir. Yatırımcıları tehdit edenlere Antalya Havalimanı ders olsun.”

TÜRKİYE'Yİ HER FIRSATTA ŞİKAYET EDENLERİN DEVRİ BİTTİ

Devletini milletinden kopartmak için uğraşanların, yıllar sonra helalleşmeyi aklına getirenlerin, milleti bölmek için uğraşanların, Türkiye'yi her fırsatta şikayet edenlerin, belediyeleri kalkındıracağız deyip seçilip, hizmet etmeyi unutanların devrinin Türkiye’de bittiğinin altını çizen Karaismailoğlu, artık güçlü devlet, güçlü millet, güçlü Türkiye devrinin başladığına işaret etti.

>>>>

DEVLETİN KURUMLARINI BASANLAR 2023'TE CEVABINI ALACAKLAR

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Devletin kurumlarını basıp, memurunu tehdit edenler, milletin düzenini bozmak isteyenler 2023'te cevabını alacaklar. Bizse asıl işimiz olan, halka en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Bugüne dek milletin efendi, siyasi iktidarın hizmetkar olduğunu aklımızdan hiç çıkarmadık. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturunu bir an olsun unutmadık. Milletten aldığımızı millete verdik. Toplumun kalkınmasını sağlayacak, refahı yükseltecek, ülkemizi dünyada lider konuma taşıyacak projelerden hiç vazgeçmedik. Hepsini bir bir tamamladık. Bundan sonra da bizi yolumuzdan boş sözlerle alıkoyamazlar. Biz bu milletin ve gelecek nesillerin hak ettiği hizmet için çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet’imizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmak için de her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz. Tekirdağ ülkemizin bu hedeflere ulaşmasında kilit rol oynayan önemli illerimizden biri. O nedenle; birlikte çalışacağız, daha çok çalışacağız. Üreteceğiz, daha çok üreteceğiz. Güçleneceğiz, çok güçleneceğiz. Büyüyeceğiz, daha çok büyüyeceğiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, yolları, havalimanlarını, limanları, tüm haberleşme, altyapı ve ulaşım projelerini milli ekonomi ve milli bağımsızlığımızı tam anlamıyla tesis etmek için birer vesile kabul ediyoruz. Yaptığımız her yolla, büyük-küçük her projeyle bu amaca bir adım daha yaklaşıyoruz. Biz bu ülkeye, bu millete sevdalıyız. Bizi sevdamızdan da yolumuzdan da hiç kimse döndüremez” diyerek sözlerini tamamladı.

KAPIKULE'YE VE BÜYÜK PAZARLARA HIZLI ERİŞİM İMKANI

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ise proje ile birlikte Tekirdağ Limanı ve yöredeki sanayi bölgelerinden Kapıkule'ye ve büyük pazarlara hızlı erişim imkanı sağlandığını söyledi. Uraloğlu, projenin 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında yapıldığını belirterek, açılan kesimin ana iş kalemleri kapsamında 900 bin metreküp  toprak işi, 16 bin metreküp beton, bin ton demir, 155 bin ton plentmiks temel ve alttemel, 61 bin ton bitümlü sıcak karışım, 3.150 metrekare yatay-düşey işaretleme ile 1.500 m otokorkuluk imalatının yapıldığını açıkladı. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, yol vatandaşların hizmetine sunuldu.

SONAY ÇALUK

TAKA

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.