ULAŞIM RAHAT GÜVENLİ VE HIZLI OLACAK

11 Ağustos'ta Sinop, Kastamonu ve Bartın'da meydana gelen sel felaketinde Sinop'un Ayancık ilçesinde yıkılan Terminal Köprüsü yeniden inşa edilerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu tarafından hizmete sunuldu. Törene, gönderdiği video mesajla katılan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

GURURUNU YAŞIYORUZ

>>>>>>>

Erdoğan, koronavirüsün yanı sıra sel, deprem ve yangın felaketleriyle mücadele ettiklerini anımsatarak, şunları kaydetti: "Tüm imkânlarımız ve kurumlarımızla felaketin ilk anından itibaren afetzede kardeşlerimizin yanında olduk. Yaraların sarılması, zararların tazmini ve afet bölgelerinin yeniden ayağa kaldırılması için gereken her türlü çabayı gösterdik. Sel felaketinden sonra yaptığımız ziyaretlerde milletimize yıkılanın yerine daha güzelini, çok daha sağlamını yapacağımıza dair söz vermiştik. İşte bugün Sinop'ta bu sözümüzü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz."

“TAMAMLAYARAK, BUGÜN AÇILIŞA HAZIR HALE GETİRDİK"

11 Ağustos'ta yaşanan selde, şehirdeki 564 kilometre uzunluğundaki yol ağının 154 kilometresinde hasar oluştuğunu hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayancık-Türkeli arasındaki İkisu Köprüsü ile Ayancık şehir merkezinde bulunan Terminal ve Şevki Şentürk köprüleri de yıkılmıştı. Bu tablo karşısında, yol açma ve teressübat temizleme çalışmaları için hemen 195 adet iş makinesi ve 219 personeli bölgeye sevk ettik. Geçici köprüler yapmak suretiyle, tüm güzergahlarda oluşan tahribatları gidererek, ilimiz genelinde güvenli ulaşım yapılabilmesini sağladık. Ardından İkisu-Ayancık arası, Türkeli-Ayancık arası, Yeni Konak-Erfelek arası, Ayancık-Yenikonak arası kesimlerde oluşan sel hasarlarının giderilmesi için yapım ihalelerini gerçekleştirerek çalışmaları başlattık. Dört açıklıklı toplam 110 metre uzunluğundaki Terminal Köprüsü'nü, 80 gün gibi rekor sürede tamamlayarak, bugün açılışa hazır hale getirdik. Selde yıkılan diğer iki köprümüzün inşasını da inşallah sırasıyla Aralık ve Mart aylarında bitirmeyi hedefliyoruz."

>>>>>>>

“KISA SÜREDE HİZMETE ALDIK”

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kastamonu, Bartın ve Sinop illerinde hasar gören yol kesimlerine ilişkin bilgi verdi. Karaismailoğlu, “Hasar gören köprülerimizin alternatiflerini bir iki gün içinde açtık. Bölgedeki ulaşımın devamlılığı için yıkılan köprülerin yerine, 48 saat içerisinde prefabrik menfezlerle geçici köprüler yaptık. Mobil çelik köprülerle ulaşımı acilen sağladık.  Selin ertesi gününden itibaren ulaşımı başlattık. Bağlantı ve servis yollarını kısa sürede hizmete aldık." diye konuştu.

“ÇATALZEYTİN KÖPRÜSÜ YERİNE YAPILAN KÖPRÜ 52 GÜN GİBİ REKOR BİR SÜREDE TAMAMLANDI"

Karaismailoğlu, selin hemen ardından hasarların giderilmesi, ulaşımın çok daha iyi ve kaliteli şekilde yapılması amacıyla 1'i Bartın'da, 2'si Sinop'ta ve 7'si de Kastamonu'da olmak üzere 10 ayrı yol ihalesinin yapıldığına dikkat çekerek, yıkılan Çatalzeytin Köprüsü'nün yerine yapılan köprünün 52 gün gibi rekor bir sürede tamamlanarak 28 Ekim'de hizmete açıldığını anımsattı. Diğer çalışmalara da aynı hız ve yoğunlukta devam edeceklerinin altını çizen Karaismailoğlu, Kumluca-2 ve Kavlakdibi Köprüsü'nü önümüzdeki günlerde, Şevki Şentürk Köprüsü'nü 20 Aralık'ta ve Azdavay Köprüsü'nü de 30 Aralık'ta tamamlayarak hizmete sunacaklarının müjdesini verdi. Ayancık Terminal Köprüsü hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, 4 açıklıklı ve 110 metre uzunluğundaki köprünün yapımına 5 Eylül'de başlandığını ve 80 gün gibi kısa bir sürede tamamlandığını söyledi. Karaismailoğlu, “Köprümüzün hizmete girmesiyle birlikte Ayancık ilçemizin iki yakasındaki ulaşım çok daha rahat, güvenli ve hızlı olacak." ifadelerini kullandı. Törende konuşan Genel Müdürümüz Uraloğlu ise felaketin yaşandığı ilk andan itibaren sahaya intikal ettiklerini, gerek Karayolları sorumluluğunda, gerek belediye ve özel idare sorumluluğundaki tüm yollara bütün kurumlarla beraber müdahale ettiklerini söyledi.

>>>>>>>

“YENİ TERMİNAL KÖPRÜSÜ'NÜ ÇOK KISA SÜREDE TRAFİĞE AÇTIK"

Bölgede ne gerekiyorsa yaptıklarını ve hala yapmaya devam ettiklerini belirten Uraloğlu, Yeni Terminal Köprüsü'nü çok kısa sürede tamamlayarak trafiğe açtıklarının altını çizdi. Köprünün ayak açıklıkları, önceki köprüye göre artırılarak oluşabilecek aşırı bir yağışta, dere yatağı daha fazla miktarda suyun geçişine uygun hale getirildi. Yeniden inşa edilen Terminal Köprüsü ile sel nedeniyle kesintiye uğrayan ve geçici köprülerle sağlanan araç ve yaya trafiğinin güvenli ulaşımı sağlanmış oldu.

ÇOK SAYIDA KİŞİ KATILDI

Konuşmaların ardından köprünün açılışı gerçekleştirildi, ardından köprüde incelemelerde bulunuldu.

Törene, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile ilgili bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

>>>>>>>

YENİLİKÇİ, VİZYONER, GÜÇLÜ, SÜRDÜRÜLEBİLİR

Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli kapsamında Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından verilen Türkiye Mükemmellik Ödülü'nün sahibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı oldu.   Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamada, kamu yararı ve şeffaflığını ilke edinen Bakanlığın, bütünsel kalkınma hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmaların daha etkin, verimli, rekabet edebilir ve performans odaklı bir kamu yönetimine geçişinde kalitenin ölçülebilirliği ve kalite standartlarının yükseltilmesinin zorunluluk halini aldığı belirtildi.

DEĞER KATIYOR

Bakanlık, ulaştırma ve altyapı politikaları kapsamında verimlilik ve kalite hedeflerine ulaşabilmek adına yaptıklarını şu sözlerle ifade etti: “Yenilikçi bakış açısı ile vizyoner, sürdürülebilir sistemleri ile güçlü, kurumsal hafızaya sahip, değişimi yöneterek tüm paydaşlarına sürekli değer katan, performansı yüksek 'mükemmel idare' olma çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında dünya genelinde kullanılmakta olan birkaç modelden biri olan EFQM Mükemmellik Modeli çalışmalarının Bakanlığımız bünyesinde yürütülmesine karar verildi."

>>>>>>>

ÖDÜL SÜRECİNİ BAŞLATAN İLK KAMU KURUMU OLDU

Bakanlık düzeyinde ilk başvuru ile 5 yıldız alan ilk kamu kurumu olduklarını vurgulayan Bakan Adil Karaismailoğlu ise “Nihai hedefimiz, Bakanlığımızın sistemlerle yönetilen, değer zinciri yaklaşımını benimsemiş; tüm paydaşlarıyla kuvvetli bir iletişimi olan, güçlü, dinamik, yenilikçi ve vizyoner kurum kültürüne sahip, kendi ekosisteminin lideri bir kurum olarak yönetildiği konusundaki farkındalığın arttırılmasıdır. Bakanlık düzeyinde bu modeli kullanan ve mükemmellik ödül sürecini başlatan ilk kamu kurumu oldu. Bakanlığımız saha ziyaretleri sonrasında KalDer Değerlendiricilerince yapılan değerlendirmelere göre 5 yıldız aldı. Kurumumuz, Bakanlık düzeyinde ilk başvuruda 5 yıldız ödülüne sahip olan tek kamu kurumudur.” şeklinde konuştu.

>>>>>>>

KARAYOLLARI VAKFI'NDAN YGS'DE BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ÖDÜL

Karayolları Vakfı'nın Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda ilk 1000'e giren Karayolcu çocuklarına her yıl düzenli olarak verdiği ödüller 30 Kasım Salı günü düzenlenen törenle dağıtıldı. Sınav başarı puanı ve sınav yerleştirme puanlarına göre yapılan sıralamada başarılı olan öğrenciler ödüllerini Karayolları Genel Müdürü ve Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Uraloğlu'nun elinden aldı.

Genel Müdürlük toplantı salonunda gerçekleşen ödül törenine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamuran Yazıcı, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Sağlam ve Gökhan Macit ile Vakıf Müdürü Mehmet Erdal Özçelik katıldı.

GENEL MÜDÜR URALOĞLU ÇANKIRI VE KARABÜK'TEKİ PROJELERİ YERİNDE İNCELEDİ BİLGİ ALDI

>>>>>>>

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, 28 Kasım Pazar günü Kastamonu 15. Bölge Müdürlüğüne ziyarette bulundu. Çankırı ve Karabük illerinde yapımı devam eden çalışmalar hakkında bilgi alan Uraloğlu Çankırı'da Çankırı Çevre Yolu, Kurşunlu-Korgun Yolu, Çankırı-Yapraklı Yolu (Cezaevi Varyantı); Karabük'te Kardemir Farklı Seviyeli Kavşağı ile Eskipazar-Mengen Yolu'ndaki projeleri de yerinde inceledi. Mevcut haliyle trafiği karşılamakta yetersiz kalan ve yeni projeyle yakıt ve zamandan tasarruf edilecek Kardemir Farklı Seviyeli Kavşağı ziyaretinde Uraloğlu'na Karabük Valisi Fuat Gürel eşlik etti. 

SONAY ÇALUK

TAKA

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.