TÜRK’ÜN MARŞINI DÜNYAYA OKUTUN!
Tokyo'da düzenlenecek olan 2020 Olimpiyatları kapsamında Masa Tenisi Paralimpik Millî Takımı hazırlıklarını Trabzon’da tamamladı
 
Tokyo'da düzenlenecek olan 2020 Olimpiyatları kapsamında Masa Tenisi Paralimpik Millî Takımı hazırlıklarını Trabzon’da tamamlayarak Ankara’ya döndü. Trabzon Beşirli Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu’nda zorlu şampiyonaya hazırlanan milli sporcular 2016 Rio Olimpiyatlarında elde ettiği başarının bir kademe daha üstüne çıkarak İstiklal Marşı’nı dünyaya ezberletmek istiyor.
 
Zorlu süreç öncesi Milli takım antrenörü ve milli sporcular Taka Gazetesine hem zorlu maçlar öncesi Trabzon’da yaşadıklarını anlattı hem de milyonlarca engelli vatandaşımıza umut dolu sözcükler sarf etti. Ayrıca 25 Ağustos - 6 Eylül tarihleri arasında Türk Milletinin desteğine talip olduklarını ifade eden teknik heyet ve sporcular, müsabakalar boyunca ülkemize Altın madalyayı getirebilmek için ter dökeceklerini dile getirdi.
 
Okyanusu geçerken at değiştirdiler
 
Son dönemlerde katıldıkları turnuvalarda yükselen grafiği daha da yukarılara taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Milli takım Antrenörü Yusuf Kılınçkaya, “2008’dePekin Paralimpik oyunlarına 1 sporcuyla katıldık ve 1 madalyayla dönmüştük. 2012’de 7 sporcuyla katıldık 2 madalya ile döndük. 2016’da 9 sporuyla katıldık 3 madalyayla döndük. Aynı zamanda takımlar halinde Olimpiyat 3’üncülüğü madalyamız var. Çıtayı biraz daha yükseltmek istiyoruz. Her geçen süreç içerisinde madalya sayımız artıyor bu sene en az 4-5 madalya almayı hedefliyoruz” dedi.
 
31 Aralık’ta açıklanması beklenen kotanın ileri bir tarihe ertelenmesi hakkında eleştirilerini dile getiren Kılınçkaya, “31 Aralık’ta kota sisteminin belli olması gerekiyordu. Kaç oyuncuyla katılacağımız konusunda net bir tarihti. Ama 31 Mart’a uzatıldı. Baştan beri koyduğumuz hedef 9-10 sporcuydu. Gerçekleşen bu durum resmen okyanusu geçerken resmen at değiştirmektir. 90 dakikalık oyunda 45’de kuralların değişmesi gibi bir şey oldu.
 
Bütün hazırlıklarımızı 31 Aralık’a göre yaptıklarını ifade eden Kılınçkaya, “Bütün sistemimiz ona göre yapmışken dediler ki, biz bu müsabakaların 8-10 tane ekleyerek 31 Mart’a çekiyoruz. Biz bir şeye yoğunlaştık 4 sene büyük bir zaman zarfı içerisinde odaklandık, bekledik.Ama,hayır bunu kabul etmiyoruz. Şu kadar daha müsabakakoyduk. Bunun sonuncunda kotayı alacak isimler belirlenecektir denildi” ifadelerini kullandı.
 
Her ne olursa olsun sporcularına güvendiklerini vurgulayan Kılınçkaya, “Her ne olursa olsun bizbuna hazırlıklıyız. Ama ister istemez sporcuların içerisinde acaba diye sorgulamaya başladı. Biz kotayı çoktan almıştık en az 8-9 kotamız belli olmuştu. Biz madalya için mücadele etmeye konsantreolacaktık. Biz tekrara kotayı alabilmek için mücadele edeceğiz. Ama biz tecrübeli bir takımız.Bizim için sıkıntı değil. Sporcuları ve kendimizi motive etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Engelli bireylere ve ailelere de seslenen Kılınçkaya, “Sporcular olsun, idarecilerimiz olsun, bedensel engelli camiasına hizmet eden bireyler olarak çocuklarını mutlaka engelli olarak görmemeleri gerekiyor. Devletimizin bütünimkanları, her bir ilimizde 15 20 yıl içerisinde iyi noktada bir ivme kazandırdı. Devlet imkanlarını engelli arkadaşlarımızın önüne sermiş vaziyette. İletişim adreslerini kullanarak bütün İl Spor Müdürlüklerine ulaştıklarında engel yapılarına göre onları kendi en iyi şekilde yapabilecekleri branşlara kanalize edeceklerdir.
 
“Biz güçlü bir ülkeyiz” ifadelerini kullanan Kılınçkaya, “Geçmiş yıllardaki alışkanlıkları bırakmamız gerekiyor. Engellilerin spor yapabileceği alanlar çoğaldı. Kitle olarak engellilere rahat ulaşabiliyoruz. Beden eğitim öğretmenlerinden başlayarak sonraki il spor müdürlüklerine ilgili federasyonlarla iletişim kurarak rahat bir şekildesporculara ulaşabiliyoruz. Yeter ki engelli kardeşlerimiz kendilerini eve kapatmasınlar” ifadelerini kullandı.
 
Trabzon’da çok güzel bir şekilde ağırlandıklarını ifade eden Kılınçkaya, “Trabzon’a yabancı değiliz. Masa tenisi camiasından dolayı sürekli aşinalığımız var. Trabzon spor şehridir. Son zamanlarda paralimpik sporcuların burada kamp yapmasından dolayı zaten burayı biliyorduk. Her türlüimkan sporcuların önüne konulması işimizi kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu.
 
Hatta olimpiyatlara gitmeden bir kez daha buraya gelmek isteriz. Hem federasyonumuz, hem il spor müdürlüğümüzle bu isteğimizi paylaştık. Uygun gördüler Büyük bir kampın burada yapılarak gidilmesi durumunda bize ivme kazandıracaklarını burada rahat forma girebileceğimizi söyledik uygun gördüler” dedi.
 
Vali Ustaoğlu Ziyaret Etti
 
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Paralimpik sporcuları ziyaret etti. 2020 Tokyoolimpiyatlarında hazırlanan masa tenisi paralimpikmilli takımımızı Trabzon’da misafir ettik. Arkadaşlar da söylediler gerçekten Trabzon’’daki kampı tercih etmeleri bizim için çok güzel ve gurur verici. Hem dinlenme hem çalışma imkanlarıyla biz de onları iti bir şekilde kamp geçirmeleri arkadaşlarımızla birlikte yoğun çaba sarf ettik” dedi.
 
Ustaoğlu, “Sporcularımızın ülkemizi bayrağımızı uluslararası arenada göndereçektirerek istiklal Marşı’mızı söyleteceklerine yürekten inanıyorum. Geri dönük başarılarımız ortada. Her biri potansiyel madalya adayı. 2008-2012-2016’da alınan madalya sayılarının bir üstünü beklediğimizi kendilerine de ilettik. Sporcularımız o kalitede olduklarını yakından görebilmekteyim. Trabzon’a bir kez daha kamp talepleri olduğunu duyunca çok memnun oldum. Trabzon olarak onları yine misafir etmekten memnuniyet duyarız” ifadelerini kullandı.
 
Ben Tokyo’ya madalya için gidiyorum
 
Paralimpik Masa Tenisi sporculardan Nergiz Altıntaş kesinlikle altın madalya beklediğini dile getirdi. 13-14 yıldır bu sporu yaptığını ifade eden Altıntaş, “Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler bölümünden mezunum. Ama şuan aynı zamanda sağlıkta çalışıyorum. Ayrıca ülkemizde çok az engelli akademisyen olduğu için hayatımı akademisyen olarak devam ettirmek istiyorum. Avrupa ve dünya klasmanlarındabir çok derecem var. Sadece olimpiyatta altın madalyam yok. 2020!deki hedefimizolimpiyatta altın madalya almak. Çok ciddi bir efor sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
16 yaşında yaşadığı rahatsızlıktan sonra engelli kaldığını ifade eden Altıntaş, bütün engellilere ve ailelere seslendi. Kendi hayat hikayesini Taka Gazetesi’ne anlatan Nergiz, “16 yaşındaydım. Bir sabah kalktığımda yürüyemiyordum. Çok uzun yılar tedavigördüm. Bu tedavi bittikten sonra da okulda spor hayatıma devam ettim” dedi.
 
Sporun kendisini güçlü kılmasına yardımcı olduğunu sözlerine ekleyen Nergiz, “Adeta kendimi sporla buldum. Hayata bakış açımı değiştirdi” dedi. Toplumun engellilere bakış açısında çok büyük eksiklikler olduğunu ifade eden Nergiz, “Hayatta herkesi her şey başarınıza gelebilir. Bir sabah hayatım değişmişti. Bunu yaşayarak tecrübe edindim. Ama bu durumu hayata küseceğimiz, eve kapanacağımız anlamına gelmemeli. Ben bu hayatta varım, Nefes aldığım sürece var olmaya devam edeceğim.
 
Olimpiyatlar öncesi takımın durumundan bahseden Nergiz, “Potansiyel olarak her birimizin çok güçlü bir madalya adayıyız. Ben de madalya bekliyorum. Herkes çok iyi çalışıyor. Ama küçük şeylere ihtiyacımız var. Daha iyi gününde olan motivasyonu güçlü olan fark yaratıyor. Son dünya şampiyonasında Çinli ile maçın 3-2 bitti. Çok daha farklı sonuçlar olabilirdi. Evet, oraya gidebilmek bile bir başarıdır ama,benim için yeterli değil. Ben Tokyo’ya madalya için gidiyorum” dedi.
 
HAYATI EĞLENCELİ YAŞAMAK GEREK
 

Trabzon’daki çalışmaların eğlenceli güzel ve etkili geçtiğini ifade eden Yusuf Zaladin 2024 olimpiyatları için çalışan milli sporcularımızdan. “Hayatıeğlenceliyaşamak gerekir” ifadelerini kullanan Zaladin, “İnsanlarımız en ufak sorundan kendilerine buhranlar yaratıyor. Biraz da şükürsüzlükten kaynaklanan bir durum.. Burada bulunmak bana mutluluk bana katıyor. Henüz daha yurt dışı maçına çıkmadım. Ben de arkadaşları gibi olabilmek için mücadelemi ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Abi Kardeş Yan Yana Olimpiyata

Tokyo’da Paralimpik masa tenisi müsabakalarına abi kardeş damga vuracak. Aynı zamanda Trabzonspor’un da sporcuları olan Ali Öztürk ve Abdullah Öztürk, zorlu olimpiyatlar öncesinde hem memleketlerini ziyaret ettiler hem de çok zorlu bir antrenman programıyla olimpiyatlara hazırlanarak altın madalyanın provalarını yaptılar.
 
Zirveyi Kaptırmak İstemiyorum
 
Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Paralimpik Yaz Oyunları'nda, masa tenisi tek erkeklerde altın madalya kazanan Abdullah Öztürk 2020’de de aynı başarıyı bir kez daha yakalamak için ter dökecek. Trabzonlu olan Abdullah aynı zamanda kardeşi ile birlikte katılacağı 2020 Tokyo Paralimpik Olimpiyatları masa tenisinde Türkiye olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
 
Zorlu periyot öncesi devletin kendilerine yatırım yaptığını ve kendileri de bunun karşılığını madalya alarak vermek istediklerini dile getiren Öztürk, “Her türlü imkanı bizim için seferber ediyor. Paralimpik oyunları çok büyük bir organizasyon. Üzerimdeki sorumluluk çok büyük. Çünkü 2016'da şampiyon oldum. Beklenti daha da yüksek. Hocamın bir sözü vardı; şampiyon olabilmek kolay ama önemli olan onun tekrarını sağlayabilmek. İnşallah 2020'de o başarıyı tekrar yaşamak istiyorum. Zirveyi kaptırmak istemiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Türk’ün Marşını Yeniden Hatırlatacağız
 
Abisiyle birlikte Ankara’da Doğan Çağlar Ortapedik Engelliler Okulu’nda okuduklarını ifade eden Ali Öztürk, “Olimpiyattan dünya şampiyonluklarına kadar hemen hemen tüm dallarda başarılarımvar. Türkiye’de 1 tane engelliler okulu vardı. Federasyondan yetkililer geldi. Masa tenisibranşıbaşlatacaklarını söylediler. Abimle birlikte katıldık. Hobi amaçlı katıldığımız masa tenisine zamanla bir aşka döndü. Hocamızın bize yurtdışıyla aramızda büyük fark var ve bu farkı günde 7-8 saat çalışarak bu mesafeyi kapatmaya çalıştık. Haftanın 7 günü aralıksız senelerce çalıştık. Bayram tatillerinde 1 gün iznimiz vardı. Yılda 10 gün gibi turnuvalardan arada zamanla kaçamak yaparak Trabzon’a gelebiliyoruz” dedi.
 
Engellilere karşı bakış açısında Türk milletinin acıma duygusunun yanlış olduğunu ifade eden Öztürk, “İnsanların bakışlarından çoğu kez yoruluyorduk. Trabzon’da da böyleydi hatta Ankara’da da… Ama ben kendimi eve kapatmadım. İnsanlar beni göre göre insanlara kendimi tanıta tanıta bakış açıları değişti. İnsanlar bana saygı duymaya başladı” dedi.
 
Öztrürk, “Karadeniz’de acı duygusu çok var. Eskiden bize karşı da çok fazlaydı. Ancak kendimizi onlardan gizlemedikçe, başarılarımız geldikçe bu algıyı kırmasını bildik. Artık insanlar beni tanıyor,konuşmalarına dikkat ediyor. Yanlış bir şey dediklerinde düzelte düzelte devam ediyoruz. Yoksa bunu değiştiremeyiz. İnsanlarımız eğitim almamış. Fazla da kızamıyorum” şeklinde konuştu.
 
Tokyo Olimpiyatları öncesi altın madalyayı hedeflediklerini dile getiren Öztürk, “2016 takımlarından 3. olmuştum. Tek bir madalya eksiğim var. O da Paralimpik Olimpiyatlarında altın madalya. Onu da bu sene inşallah alacağım. Avrupa ve dünyada aldım sırada olimpiyat madalyası var. İnanıyorum ki bireysel ve takım olarak olimpiyatta istiklal marşını tüm dünyaya ezberleteceğiz. Ezberlediler biraz daha tekrar yaptırmamız gerekiyor. Türk’ün marşını unutmamaları onlara kısa bir hatırlatma yapacağız.
 
İnsanları Dinleseydim Nesim Turhan Olmazdım
 
Daha önce olimpiyat 3.sü olan Nesim Turhan bu kez gözünü kararttı. Hayat hikayesinden olimpiyat öncesi hazırlıklarına kadar bir çok konu hakkında samimi açıklamalarda bulunan Turhan, “2 kez dünya şampiyonu oldum. Avrupa şampiyonlukları hem takım hem ferdi şampiyonlarında defalarca başarılarım var. 2020’ye kota alan isimlerden bir tanesiyim. Tokyo’ya giderek altın madalyayla dönmek istiyorum. Kariyerimde olmayan tek madalya, olimpiyat altın madalyası. Bu saatten sonra gümüşü de bronzu da beni tatmin etmez. Olacaksa altın olacak. Önceliğimiz İstikbal Marşı’nı okutmak istiyorum” dedi.
 
“Dışardaki insanların bakış açısını değerlendirseydim bugünNesim Turhan olmazdım” diyen Turhan, “İnsanların ne düşündüğü, nasıl davranacağı da benim umurumda değil. Ama ben böyle düşünüyorum diye evinden çıkamayan milyonlarca insan olduğu gerçeği de var. Ben umursamıyorum diye toplumdaki bu insanların aynı şekilde bakış açılarını değiştirmeden olaylara böyle bakacaksak bir adım ileri gidemeyiz” dedi
 
Vatandaşların bilinçlenmesi gerektiğini dile getiren Turhan, “Bugün Trabzon’daydım yarın başka yerlere gideceğiz. Yaptığımız işin aslında ne kadar kıymetli olduğunu TRT hayatımıbelgelese konu ettiğinde anlamıştım. Isparta’dan bir aile bana ulaştı, “benim oğlumda senin engelinle aynısı. Yarın ilk ilim spor il müdürlüğüne herhangi bir branşta ne yapabilirim öğrenmek” diye yazmıştı. Ben hayatım boyunca yaşayacağım en büyük en anlamlı madalyayı o zaman almıştım” dedi.
 
Turhan, “Bazı şeyleri değiştirmek aslında hepimizin elinde. Ancak bizim milletimiz acıtasyonu seviyor. Biz niye böyleyiz bilmiyorum ama dini duygularımız çok ağır bastığındanmıdır bilmiyorum Allahtan geldi düsturumuz var. Tamam, Allah’tan geldi de kul ne yaptı diye sormazlar mı? İnsanlarla benim aramdaki fark onlar bir yolu 5 dakikada gidiyorsa ben 7 dakikada gidiyorum, keza bayır aşağıysa 4 dakikada iniyorum bayır yukarıysa 10 dakikada çıkıyorum. Başka bir farkım yok.
 
Masa tenisi sporu kendisine umut kaynağı olduğunu vurgulayan Turhan, “Raket benim için hayatımın özgüvendir. Raket bana toplumdaki diğer bireylerinde farklı olmadığımı gösterdi. Boynuma taktığı madalyalar olsun bana özgüven kattı. Çoğuinsanın hayal edemeyeceği noktalara, yerlere raketle ulaştım” diye konuştu.
 
Turhan, “Bu raketi elime almamış olsaydım belki falanca bir ilde belki devlet memur olabilirdim. O da belki… Benim en büyük şansım ailemdi. Aile konusunda şanslı olmasaydım yine bu noktalara gelemezdim. Ben 6 7 ay bir kayanın altında büyüyen bir insandım. Babamın sırtında okula gidip gelen bir insandım. Ben bu duruma üzüldüğüm için Ankara’da yatırlı okulu tercih ettim. 13-14 yıldır da o okulda çalışmalarıma devam ediyor bu sporu yapıyorum” şeklinde konuştu.
 
Brezilya’nın Acısını Tokyo’dan Çıkartacağım
 
Kampın en sempatik isimlerinden olan Süleyman Vural altın madalyayı alacağına inandığını söyledi. Trabzon’u çok sevdiğini ifade eden Vural, “Trabzonlu, Trabzonsporlu takım arkadaşlarımdan Ali Öztürk ve Abdullah Öztürk beni yıllık eşofmanla birlikte Trabzonsporlu yaptı. Trabzonsporlu olarak burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. (gülerek)
 
Vural, “Takımlar dünya şampiyonuyum. 2016’da olimpiyatlarına katıldım ama rahatsızlığım nedeniyle yarışamamıştım. Böbreğimden rahatsızlanmıştım geldiğim zaman da böbreğimi almışlardı. Onun hıncını çıkartabilmek için çalışmalarımı devam ediyorum. Üst düzey antrenörlereşliliğinde Trabzon gibi sakin güzel tesislerdeelimizden geleni yaptık. İyi bir kamp dönemi geçirdik” ifadelerini kullandı. 
 
Vural, “Nergiz, Abdullah ve ben sporculuğumuzun yanısıra antrenörlük yapıyoruz. Bir önceki olimpiyatta 3’üncülük madalyasını aldık. Beklentilerin farkındayız. Daha iyi bir antrenman programında çalışıyoruz. 2016’dan daha üzerine koymamız gerekiyor” dedi. Engelli insanlar kendini eve kapatılmamalı” diyen Vural, “Engelli bireylerin 2 çıkış yolu var. İlki eğitim ikincisi spor. Bu ikisinden başka çareleri şartı yok. Ben hem eğitimimi de aldım sporumu da yaptım. Spor fakültesinde okudum” ifadelerini kullandı.
 
Başarı kıstasımız önce sağlık. Sonra performans sporcusu oldum. Sonra zirve için mücadele ediyorum. Bundan sonra ise Sonra ise antrenör olacağım. Sporun zirvesi 2016’da sadece 1 maça çıkabildim. Canlı yayında verdiler maçı kalbim yerinden çıkacakmış gibiydi. Brezilya kötü geçti ama Tokyo’nun iyi geçeceğini düşünüyorum” dedi.
 
Trabzon’u çok sevdiğini sözlerine ekleyen Vural, “Trabzon harika bir yer. En çok mıhlamayı beğendim. Doktorum bana beslenme programı vermiştim. Buraya geleceğimi öğrendikten sonra kendisini arayıp bir gün sütlaç, bir gün mıhlama bir gün de balık yiyeceğim sonra programa uyacağım demiştim. Buranın yemekleri gerçekten güzel” diye konuştu.  
 
Merve Cansu Kota Mücadelesi Veriyor
 

Milli takım Paralimpik Masa Tenisi takımının en genç isimlerinden olan Merve Cansu Emir kota mücadelesi veriyor. Trabzon’daki çalışmalarının ardından açıklamalarda bulunan Emir, “Takımlarda dünya ikinciliği, Avrupa üçüncülüğü, Avrupa şampiyonluğum var. Kotaya girebilmekiçin çabalıyorum. Şuan sınırdayım. Kotanın açıklanmaması ve sürenin uzatılması stresimi arttırsa da sorun yok. Maçlarım var daha onlara gideceğim. Şuan puan toplamam gerekiyor. Ardımdaki oyuncuyla 15 puan gibi az bir fark var. Benim de turnuvalara gidip puan toplamam gerekiyor. Birkaç yarışa daha gideceğim” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.